Един от методите за решаване на статистически проблеми е изчисляването на доверителния интервал. Той се използва като по-предпочитана алтернатива на точковата оценка с малък размер на извадката. Трябва да се отбележи, че процесът на изчисляване на самия доверителен интервал е доста сложен. Но инструментите на програмата Excel ни позволяват да я опростим донякъде. Нека да разберем как това се прави на практика.

Прочетете още: Статистически функции в Excel

Процедура на изчисление

Този метод се използва за интервал за оценка на различни статистически променливи. Основната задача на това изчисление е да се отървем от неопределеността на точковата оценка.

В Excel има две основни опции за извършване на изчисления, като се използва този метод: когато разликата е известна и когато не е известна. В първия случай функцията BELIEVE.NORM се използва за изчисления, а във втория - TRUST .

Метод 1: Функцията TRUST NORM

Операторът BELIEVE.NORM , свързан със статистическата група от функции, за пръв път се появи в Excel 2010. В по-ранните версии на тази програма се смята , че аналогът е. Задачата на този оператор е да изчисли доверителен интервал с нормално разпределение за средната популация.

Синтаксисът му е както следва:

=ДОВЕРИТ.НОРМ(альфа;стандартное_откл;размер)

"Алфа" е аргумент, който показва нивото на значимост, което се използва за изчисляване на нивото на доверие. Ниво на доверие е равно на следния израз:

(1-«Альфа»)*100

"Стандартното отклонение" е аргумент, чиято същност е ясно от името. Това е стандартното отклонение на предложената извадка.

"Размер" е аргументът, който определя размера на извадката.

Всички аргументи на този оператор са задължителни.

Функцията TRUST има точно същите аргументи и възможности като предишната. Синтаксисът му е следният:

=ДОВЕРИТ(альфа;стандартное_откл;размер)

Както можете да видите, разликите са само в името на оператора. Посочената функция остава за целите на съвместимостта в Excel 2010 и в по-нови версии в специалната категория "Съвместимост" . Във версиите на Excel 2007 и по-рано, той присъства в главната група статистически оператори.

Доверителният интервал се определя, като се използва следната формула:

X+(-)ДОВЕРИТ.НОРМ

Където X е средната стойност на пробата, която се намира в средата на избрания диапазон.

Сега нека разгледаме как да изчислим интервала на доверието за конкретен пример. Бяха проведени дванадесет теста, в резултат на които в таблицата бяха отразени различни резултати. Това е нашето общо. Стандартното отклонение е 8. Трябва да изчислим доверителния интервал с ниво на доверителност 97%.

  1. Изберете клетката, където ще се покаже резултатът от обработката на данните. Кликваме върху бутона "Вмъкване на функция" .
  2. Отидете в съветника за функции в Microsoft Excel

  3. Появява се съветникът за функциите . Отворете категорията "Статистически" и изберете името "Доверие" . След това кликнете върху бутона "OK" .
  4. Отворете прозореца с аргументи на функцията BIND.NORM в Microsoft Excel

  5. Отваря прозорец с аргументи. Полетата му естествено съответстват на имената на аргументите.
    Задайте курсора на първото поле - "Alpha" . Тук трябва да посочим нивото на значимост. Както си спомняме, нивото на доверие в нас е 97%. В същото време казахме, че се изчислява по следния начин:

    (1-«Альфа»)*100

    Така че, за да се изчисли нивото на значимост, т.е. да се определи стойността на "Алфа", трябва да приложите формула от този вид:

    (1-уровень доверия)/100

    Тоест, замествайки стойността, получаваме:

    (1-97)/100

    Чрез прости изчисления научаваме, че аргументът "Алфа" е 0,03 . Въведете тази стойност в полето.

    Както е известно, по подразбиране стандартното отклонение е 8 . Ето защо в полето "Стандартно отклонение" трябва само да напишете този номер.

    В полето "Размер" трябва да въведете броя елементи на тестовете. Както си спомняме, има 12 от тях. Но за да автоматизираме формулата и да не я редактираме всеки път, когато се изпълнява нов тест, нека да зададем тази стойност не с обикновен номер, а с помощта на оператора COUNT . Така че, поставете курсора в полето "Размер" и кликнете върху триъгълника, който се намира отляво на формулата за формула.

    Появява се списък с наскоро използваните функции. Ако наскоро бе приложено изказването COUNT , то трябва да е в този списък. В този случай просто трябва да кликнете върху името му. В противен случай, ако не го намерите, отидете на елемента "Други функции ..." .

  6. Прозорецът на аргументите на функцията TRUST.NORM в Microsoft Excel

  7. Появява се вече познатият помощник за функциите . Отново отиваме в групата "Статистика" . Ние разпределяме там името "ACCOUNT" . Кликнете върху бутона "OK" .
  8. Отворете прозореца с аргументи на функцията ACCOUNT в Microsoft Excel

  9. Появява се прозорецът с аргументи за горното изявление. Тази функция е предназначена да изчисли броя на клетките в определен диапазон, които съдържат числови стойности. Синтаксисът е:

    =СЧЁТ(значение1;значение2;…)

    Групата с аргументи "Стойности" е препратка към диапазона, в който искате да изчислите броя клетки, попълнени с цифрови данни. Може да се броят до 255 такива аргумента, но в нашия случай ще е нужна само една.

    Задайте курсора в полето "Стойност1" и, като задържите левия бутон на мишката, изберете в листа диапазона, който съдържа нашата съвкупност. Тогава неговият адрес ще бъде показан на полето. Кликнете върху бутона "OK" .

  10. Прозорец на аргументите на функцията COUNT в Microsoft Excel

  11. След това приложението ще извърши изчислението и ще доведе резултата до клетката, в която се намира. В нашия конкретен случай формулата е следната:

    =ДОВЕРИТ.НОРМ(0,03;8;СЧЁТ(B2:B13))

    Общият резултат от изчисленията е 5.011609 .

  12. Резултатът от изчисляването на функцията BIND.NORM в Microsoft Excel

  13. Но това не е всичко. Както си спомняме, границата на доверителния интервал се изчислява чрез добавяне и изваждане от средната стойност на пробата на резултата от изчисляването на BIND.NORM . По този начин, съответно, се изчисляват десните и левите граници на доверителния интервал. Средната стойност на вземане на проби може да се изчисли с помощта на оператора AVERAGE .

    Този оператор е предназначен да изчисли средноаритметичната стойност на избрания диапазон от номера. Той има следния сравнително прост синтаксис:

    =СРЗНАЧ(число1;число2;…)

    Аргументът "брой" може да бъде или единична цифрова стойност, или позоваване на клетки или дори цели диапазони, които ги съдържат.

    Така че, изберете клетката, в която ще се показва средната стойност, и кликнете върху бутона "Вмъкване на функция" .

  14. Отидете в съветника за функции в Microsoft Excel

  15. Ще се отвори съветникът за функциите . Отново отидете в категорията "Статистика" и изберете от списъка името "СРЕДНО" . Както винаги, кликнете върху бутона "OK" .
  16. Отворете прозореца с аргументи на функцията AVERAGE в Microsoft Excel

  17. Прозорецът с аргументи започва. Задайте курсора в полето "Номер 1" и изберете целия диапазон от стойности, като натиснете левия бутон на мишката. След като координатите се показват в полето, кликнете върху бутона "OK" .
  18. Прозорецът на аргументите на функцията AVERAGE в Microsoft Excel

  19. След това AVERAGE показва резултата от изчислението в листовия елемент.
  20. Резултатът от изчисляването на функцията AVERAGE в Microsoft Excel

  21. Ние изчисляваме правилната граница на доверителния интервал. За да направите това, изберете отделна клетка, поставете знака "=" и добавете съдържанието на листовите елементи, в които се получават резултатите от изчисляването на функциите AVERAGE и TRUST . За да извършите изчислението, натиснете клавиша Enter . В нашия случай е получена следната формула:

    =F2+A16

    Резултат от изчислението: 6,953276

  22. Правата граница на доверителния интервал в Microsoft Excel

  23. По същия начин изчисляваме и лявата граница на доверителния интервал, само този път от резултата от изчислението на AVERAGE изваждаме резултата от изчислението на оператора TRUE . Формулата се получава за нашия пример от следния тип:

    =F2-A16

    Резултатът от изчислението е -3,06994

  24. Лявата граница на доверителния интервал в Microsoft Excel

  25. Опитахме се да опишем подробно всички действия за изчисляване на доверителния интервал, така че ние изписвахме всяка формула подробно. Но можете да комбинирате всички действия в една формула. Изчисляването на дясната граница на доверителния интервал може да бъде написано, както следва:

    =СРЗНАЧ(B2:B13)+ДОВЕРИТ.НОРМ(0,03;8;СЧЁТ(B2:B13))

  26. Правата граница на доверителния интервал от една формула в Microsoft Excel

  27. Подобно изчисление на лявата граница ще изглежда така:

    =СРЗНАЧ(B2:B13)-ДОВЕРИТ.НОРМ(0,03;8;СЧЁТ(B2:B13))

Лявата граница на доверителния интервал от една формула в Microsoft Excel

Метод 2: Функцията TRUST BUDGET

Освен това има още една функция в Excel, която е свързана с изчисляването на доверителния интервал - DOVERIT.STUDENT . Изглежда, че започва само от Excel 2010. Този оператор извършва изчисляването на доверителния интервал на населението, използвайки разпределението на студентите. Много е удобно да се използва в случаите, когато вариацията и съответно стандартното отклонение са неизвестни. Синтаксисът на оператора е:

=ДОВЕРИТ.СТЬЮДЕНТ(альфа;стандартное_откл;размер)

Както можете да видите, имената на операторите останаха непроменени в този случай.

Да видим как да изчислим границите на доверителен интервал с неизвестно стандартно отклонение въз основа на примера на същия агрегат, който взехме предвид при предишния метод. Нивото на доверие, както и последният път, ще вземем 97%.

  1. Изберете клетката, в която ще бъде направено изчислението. Кликваме върху бутона "Вмъкване на функция" .
  2. Вмъкване на функция в Microsoft Excel

  3. В отворения магистър на функциите преминаваме към категорията "Статистически" . Избираме името "Доверие". Кликнете върху бутона "OK" .
  4. Отворете прозореца с аргументи на функцията BEFORE.STUDENT в Microsoft Excel

  5. Отваря се прозорецът с аргументи на посочения оператор.

    В полето "Alpha" , като се има предвид, че нивото на доверие е 97%, напишете числото 0.03 . Вторият път по принципите на изчисляване на този параметър няма да се задържаме.

    След това задайте курсора в полето "Стандартно отклонение" . Този път този индикатор е неизвестен за нас и трябва да бъде изчислен. Това се прави с помощта на специална функция - STD . За да се обадите на прозореца на този оператор, кликнете върху триъгълника отляво на формулата. Ако не открием желаното име в списъка, който се отваря, отиваме в елемента "Други функции ..." .

  6. Преминаване към други функции в Microsoft Excel

  7. Стартира съветникът за функции . Преминаваме в категорията "Статистически" и маркираме името "STANDOTKLON.V" в него. След това кликнете върху бутона "OK" .
  8. Отворете прозореца с аргументи на функцията STDEV в Microsoft Excel.

  9. Отваря прозореца с аргументи. Задачата на оператора на STDEV е да определи стандартното отклонение в извадката. Синтаксисът му изглежда така:

    =СТАНДОТКЛОН.В(число1;число2;…)

    Не е трудно да се предположи, че аргументът "Номер" е адреса на елемента за избор. Ако пробата е поставена в един масив, можете да използвате един аргумент, за да отнесете този диапазон.

    Задайте курсора в полето "Номер 1" и винаги, като държите левия бутон на мишката, изберете колекцията. След като координатите са в полето, не бързайте да натискате бутона "OK" , тъй като резултатът ще се окаже неправилен. Първо, трябва да се върнем към прозореца с аргументи на оператора TRUST.STUDENT , за да направим последния аргумент. За целта кликнете върху съответното име в лентата за формули.

  10. Прозорецът на аргументите на функцията STDEV в Microsoft Excel

  11. Прозорецът на аргументите на вече познатата функция се отваря отново. Задайте курсора в полето "Размер" . Отново кликнете върху вече познатия триъгълник, за да отидете на избора на оператори. Както разбирате, имаме нужда от името "ACCOUNT" . Тъй като ние използвахме тази функция за изчисления в предишния метод, тя присъства в този списък, така че просто кликнете върху него. Ако не го намерите, следвайте алгоритъма, описан в първия метод.
  12. Прозорецът на аргументите на функцията TRUST-STUDENT в Microsoft Excel

  13. След като в прозореца на аргументите ACCOUNT поставете курсора в полето "Номер 1" и изберете комплекта с натиснат бутон на мишката. След това кликнете върху бутона "OK" .
  14. Прозорец на аргументите на функцията COUNT в Microsoft Excel

  15. След това програмата изчислява и показва стойността на доверителния интервал.
  16. Резултатът от изчислението на функцията BIND.STITUTE в Microsoft Excel

  17. За да определим границите, отново трябва да изчислим средната стойност на пробата. Но, като се има предвид, че алгоритъмът на изчисление, използвайки формулата AVERAGE, е същият като в предишния метод и дори резултатът не се е променил, няма да се занимаваме с това подробно за втори път.
  18. Резултатът от изчисляването на функцията AVERAGE в Microsoft Excel

  19. Съчетавайки резултатите от изчисляването на AVERAGE и TRUST , получаваме правилната граница на доверителния интервал.
  20. Правата граница на доверителния интервал в програмата Microsoft Excel

  21. След като извадихме от резултатите от изчисляването на оператора AVERAGE резултата от изчисляването на TRUSTENT , имаме лявата граница на доверителния интервал.
  22. Лявата граница на доверителния интервал в програмата Microsoft Excel

  23. Ако изчислението е написано с една формула, изчисляването на десните граници в нашия случай ще изглежда така:

    =СРЗНАЧ(B2:B13)+ДОВЕРИТ.СТЬЮДЕНТ(0,03;СТАНДОТКЛОН.В(B2:B13);СЧЁТ(B2:B13))

  24. Правата граница на доверителния интервал от една формула в Microsoft Excel

  25. Съответно формулата за изчисляване на лявата граница ще изглежда така:

    =СРЗНАЧ(B2:B13)-ДОВЕРИТ.СТЬЮДЕНТ(0,03;СТАНДОТКЛОН.В(B2:B13);СЧЁТ(B2:B13))

Лявата граница на доверителния интервал от една формула в Microsoft Excel

Както можете да видите, инструментите на програмата Excel правят много по-лесно изчисляването на доверителния интервал и неговите граници. За тези цели се използват отделни оператори за проби, при които вариацията е известна и неизвестна.