Смартфоните, базирани на съвременни мобилни операционни системи - Android, iOS и Windows Mobile понякога не се включват или правят с времето. Проблемите могат да бъдат обхванати както в хардуера, така и в софтуера.

Често срещани причини с включен телефон

Смартфонът може да не работи, когато батерията е изтощила ресурса си. Обикновено този проблем възниква само при по-стари устройства. Като правило, тя се предхожда от бързо намаляване на заряда в батерията за дълго време, дълго зареждане.

Акумулаторът на телефона може да започне да се окислява (също така обикновено е подходящ за по-стари устройства). Ако това стане, е по-добре да се отървете от телефона възможно най-скоро, тъй като има опасност батерията да се запали. Напомпаната батерия понякога може да се види дори и от калъфа.

В повечето случаи смартфонът не се включва поради хардуерните проблеми, така че да ги поправите у дома ще бъде много трудно. В случай на описаните по-горе проблеми, батерията ще трябва да бъде изхвърлена, тъй като е малко вероятно тя някога да работи правилно и да я замени с нова. С други проблеми все още можете да се опитате да се справите.

Проблем 1: Батерията е поставена неправилно

Може би този проблем е един от най-безвредните, тъй като може да бъде коригиран у дома за няколко движения.

Ако устройството ви има демонстративна батерия, вероятно вероятно сте го използвали, например, за да получите достъп до SIM картата. Внимателно погледнете как правилно да поставите батерията. Обикновено инструкцията се намира някъде в кутията на батерията под формата на схематичен чертеж или в инструкциите към смартфона. Ако не съществува, можете да опитате да го намерите в мрежата, тъй като някои модели телефони имат свои собствени особености.

Има обаче случаи, при които поради неправилно поставена батерия работата на цялото устройство може да бъде сериозно нарушена и ще трябва да се свържете с него.

Батерия в смартфон

Преди да поставите батерията, препоръчваме да обърнете внимание на гнездото, в което ще бъде поставено. Ако нейните щепсели са някак деформирани или някои от тях напълно липсват, по-добре е да не поставите батерията, но се обърнете към сервизния център, тъй като съществува риск от нарушаване на производителността на смартфона. При редки изключения, ако деформациите са малки, можете да се опитате да ги коригирате сами, но тогава действате на собствена опасност и риска.

Проблем 2: Повреда на бутона за захранване

Този проблем възниква и много често. Обикновено те се подчиняват на устройства, които се използват дълго и активно, но има изключения, например дефектен продукт. В този случай можете да разграничите два варианта за действие:

  • Опитайте се да включите. Най-често с втория или третия опит смартфонът се включва, но ако преди това сте срещнали такъв проблем, броят на необходимите опити може значително да се увеличи;
  • Изпратете за ремонт. Счупеният бутон за захранване на телефона не е толкова сериозен проблем и обикновено се фиксира за кратко време, а оправянето е евтино, особено ако устройството все още има гаранция.

Поставяне на бутона за захранване на телефона

Ако откриете такъв проблем, не се колебайте да се свържете със сервизния център. Проблемът с бутона за захранване може да се каже и от факта, че смартфонът влиза в режим на заспиване не веднага, но само след няколко кликвания върху него. Ако бутонът за захранване е заседнал или има сериозни видими дефекти, е по-добре незабавно да се свържете със сервизния център, без да чакате първите проблеми при включване / изключване на устройството.

Проблем 3: Сблъсък на софтуер

За щастие, в този случай има голям шанс да поправите всичко сами, без да посетите сервизния център. За да направите това, трябва само да направите спешно нулиране на смартфона, процесът зависи от модела и неговите характеристики, но той може да бъде разделен на две категории:

  • Сваляне на батерията. Това е най-лесният вариант, тъй като трябва само да отстраните задния капак на устройството и да извадите батерията, след което да го поставите отново. За повечето модели, които имат сваляема батерия, процесът на излитане изглежда почти идентичен, въпреки че има малки изключения. Всеки потребител може да се справи с това;
  • Ситуацията е по-сложна за тези модели, които имат неотделяема батерия. В този случай строго се препоръчва да не се опитвате сами да демонтирате монолитния калъф и да извадите батерията, тъй като рискувате да нарушите производителността на смартфона. Особено в такива ситуации производителят е предоставил специален отвор в корпуса, където трябва да залепите игла или спица, която се доставя с устройството.

Ако имате втори случай, преди да опитате да направите нещо, научете инструкциите, които идват със смартфона, трябва да има всичко подробно. Не се опитвайте да потупвате иглата в първата дупка в кутията, тъй като съществува голям риск да се обърка правилния съединител с микрофона.

Обикновено отворът за спешно рестартиране може да бъде в горния или долния край, но най-често той е покрит със специална табела, която също се сваля, за да се инсталира нова SIM карта.

Рестартирайте смартфона със спик

Не се препоръчва да вкарвате в дупката различни игли и други предмети, тъй като съществува опасност от нещо да се повреди от "вътрешността" на телефона. Обикновено производителят в комплекта със смартфона поставя специален клип, който може да премахне платината за инсталиране на SIM карти и / или да извърши спешно нулиране на устройството.

Ако рестартирането не помогне, трябва да се свържете с специализирана служба.

Проблем 4: Неизправност в гнездото за зареждане

Това също е често срещан проблем, който често се среща при устройства, които се използват дълго време. Обикновено проблемът може лесно да бъде открит предварително, например, ако поставите телефона на зареждане и той не се зарежда, той се зарежда много бавно или нервно.

Ако възникне този проблем, първо проверете целостта на съединителя за свързване на зарядното устройство и зарядното устройство. Ако са открити дефекти някъде, например разбити контакти, повреден проводник, препоръчително е да се свържете с услугата или да си купите ново зарядно устройство (зависи от източника на проблема).

конектор за зареждане на смартфон

Ако същият конектор за зареждане на смартфона току-що натрупа някои боклук, внимателно го почиствайте от там. Можете да използвате памучни пъпки или дискове в работата, но в никакъв случай те не могат да бъдат навлажнени с вода или други течности, в противен случай може да има късо съединение и телефонът да спре да работи напълно.

Не е нужно да се опитвате да отстраните самия дефект в пристанището, за да го зареждате, дори и да изглежда незначително.

Проблем 5: Проникване на вируса

Вирусът много рядко може напълно да деактивира телефона ви с Android, но някои проби могат да пречат на изтеглянето му. Те са редки, но ако станете техен "щастлив" собственик, то в 90% от случаите можете да кажете сбогом на всички лични данни по телефона, тъй като ще трябва да нулирате настройките чрез BIOS аналогов за смартфони. Ако не възстановите фабричните настройки, няма да можете да включите телефона нормално.

За повечето съвременни смартфони, работещи под операционната система Android, ще са уместни следните инструкции:

  1. Едновременно натиснете бутона за захранване и бутона за добавяне / натискане на звука. В зависимост от смартфона се определя кой бутон за сила на звука да се използва. Ако има налична документация по телефона, тогава я изучавайте, тъй като задължително трябва да е написано какво да правите в такива ситуации.
  2. Задръжте бутоните в това положение, докато смартфонът започне да показва признаци на живот (менюто за възстановяване трябва да започне да се зарежда). От предложените опции трябва да намерите и изберете "Wipe data / factory reset" , което отговаря за нулиране на настройките.
  3. Отидете, за да възстановите Android

  4. Менюто ще бъде актуализирано и ще видите нови елементи за избор на действия. Изберете "Да - изтриване на всички потребителски данни" . След като изберете този елемент, всички данни на смартфона ще бъдат изтрити и ще можете да възстановите само малка част.
  5. Изтрийте всички данни в Android

  6. Ще бъдете пренасочени обратно към основното меню за възстановяване, където ще трябва да изберете елемента "Рестартирай системата сега" . След като изберете този елемент, телефонът ще се рестартира и ако проблемът наистина е бил във вируса, той трябва да се включи.
  7. Рестартирайте Android през BIOS

За да разберете дали вашето устройство е било заразено с вирус, припомнете някои от детайлите на работата му, не след дълго, преди да не успеят да го включат. Обърнете внимание на следното:

  • Когато се свързвате с интернет, смартфонът непрекъснато започва да изтегля нещо. И това не са официални актуализации от Play Market , но някои неразбираеми файлове от външни източници;
  • По време на работа с телефона рекламата се появява постоянно (дори на работния плот и в стандартните приложения). Понякога тя може да насърчава съмнителни услуги и / или да третира така нареченото шоково съдържание;
  • Смартфонът инсталира някои приложения без ваше съгласие (дори не е имало известяване за инсталацията им);
  • Когато опитахте да включите смартфона, той първоначално показа признаци на живот (имаше лого на производителя и / или Android), но след това се изключи. Вторият опит за включване доведе до същия резултат.

Ако искате да съхранявате информация на устройството, можете да опитате да се свържете със сервизния център. В този случай шансовете, които смартфонът ще успее да включи и да се отърве от вируса, без да се завишат фабричните настройки, значително се увеличават. Въпреки това, при вируси от този тип с 90% можете да се справите само с пълно възстановяване на всички параметри.

Проблем 6: Повреден екран

В този случай всичко е наред със смартфона, т.е. той се включва, но поради факта, че екранът внезапно е излязъл от ред, е проблематично да се определи дали телефонът е включен. Това е доста рядко и обикновено се предхожда от следните проблеми:

  • Екранът на телефона може внезапно да излезе "на ленти" по време на работа или да започне да мига;
  • При работа яркостта внезапно изведнъж падна за известно време, след което може отново да се покачи до приемливо ниво (това е от значение само ако функцията "Автоматична яркост" е деактивирана в настройките);
  • По време на работа цветовете на екрана внезапно започнаха да избледняват, или напротив, те станали прекалено изразени;
  • Малко преди проблема, самият екран може да започне да излиза.

Счупен екран в телефона си

Ако наистина имате проблем с екрана, тогава има две основни причини:

  • Самият дисплей е дефектен. В този случай тя ще трябва да бъде напълно променена, цената на такава работа в услугата е доста висока (въпреки че зависи повече от модела);
  • Повреда с loopback. Понякога се случва влакът просто да тръгне. В този случай тя трябва да бъде възстановена и по-плътно фиксирана. Цената на такива работи е ниска. Ако самата верига е дефектна, тогава тя ще трябва да се промени.

Когато внезапно спрете да включвате телефона, не се колебайте и се свържете със сервизния център, защото експертите ще ви помогнат там. Можете да опитате да се свържете с производителя на устройството чрез официалния уеб сайт или телефонен номер, но най-вероятно той ще ви насочи към услугата.