Калибрирането е настройката на яркостта, контраста и цвета на монитора. Тази операция се извършва, за да се постигне най-точното съответствие между визуалния дисплей на екрана и това, което се случва при отпечатване на принтера. В опростена версия калибрирането се използва за подобряване на картината в игрите или при гледане на видеосъдържание. В този преглед нека да поговорим за няколко програми, които ви позволяват да конфигурирате повече или по-малко точно настройките на екрана.
Тази програма ви позволява точно да калибрирате монитора. Тя има функцията за определяне на черно-белите точки, както и два режима на калибриране, които са стъпка по стъпка корекция на гама в различни точки на кривата. Една от характеристиките е възможността да се създават персонализирани ICC профили.
Това е друг софтуер, който може да помогне при калибрирането. Мониторът е настроен на няколко етапа с последващо запазване и автоматично изтегляне на ICC файла. Програмата може да зададе черно-бели точки, съвместно да коригира рязкостта и гама, да дефинира параметри за избраните точки от кривата на яркостта, но за разлика от предишния участник, работи само с един профил.
Тази програма, разработена от Samsung, ви позволява да регулирате настройките на дисплея на картината на екрана на ниво домакинство. Състои се от функциите на яркост, контраст и гама корекция, избор на тип и интензивност на осветлението, както и редактиране на цветовия профил.
Този прост софтуер е създаден от разработчиците на Adobe за използване в техните маркови продукти. Adobe Gamma ви позволява да регулирате температурата и блясъка, да регулирате дисплея на RGB цветовете за всеки канал, да регулирате яркостта и контраста. По този начин можете да редактирате всеки профил за по-късна употреба в приложения, които използват ICC в своята работа.
Калибраторът на QuikGammu може да бъде наречен с голяма разтегливост, но е в състояние да промени някои от параметрите на екрана. Това е яркостта и контраста, както и дефиницията на гама. Тези настройки може да са достатъчни, за да подобрят субективно картината на монитори, които не са предназначени за работа с снимки и видеоклипове.
Програмите, представени в тази статия, могат да бъдат разделени на аматьори и професионалисти. Например, CLTest и Atrise Lutcurve са най-ефективните инструменти за калибриране, дължащи се на възможността за фина настройка на кривата. Участниците в аматьори са останалите участници в прегледа, тъй като те нямат такива възможности и не ви позволяват да определите точно някои параметри. Във всеки случай е целесъобразно да се разбере, че при използването на такъв софтуер цветното изобразяване и яркостта ще зависят само от възприятието на потребителя, така че за професионалните дейности е по-добре да използвате хардуерни калибратори.