Продуктите на ASUS са добре известни на местните потребители. Тя се радва на заслужена популярност поради своята надеждност, която е съчетана с достъпни цени. Wi-Fi маршрутизаторите от този производител често се използват в домашни мрежи или малки офиси. За това как правилно да ги конфигурирате и ще се обсъждате допълнително.
съдържание
Подобно на други устройства от този тип, маршрутизаторите на ASUS са конфигурирани чрез уеб интерфейса. За да се свържете с него, трябва първо да намерите място за позициониране на устройството си, да го свържете с кабел към компютър или лаптоп. Производителят дава възможност за конфигуриране на устройството чрез Wi-Fi връзка, но се счита за по-надеждно да се произвежда чрез Ethernet.
Настройките за мрежова връзка на компютъра, с който ще бъде конфигуриран маршрутизаторът, трябва да имат автоматично извличане на IP адреси и адреси на DNS сървъри.
За да се свържете с уеб интерфейса на рутера на ASUS, трябва:
192.168.1.1
. Това е IP адресът, който се използва в стандартните устройства ACCS. admin
. След това потребителят ще бъде пренасочен към страницата с настройки на рутера на ASUS.
Има много по-различни модели на оборудване от ASUS, отколкото версиите на фърмуер за тях. Те могат да се различават по отношение на дизайна, имената на секциите, но ключовите параметри винаги имат подобни обозначения. Поради това потребителят не трябва да бъде объркан от тези разлики.
В домашните мрежи и мрежите от малки офиси най-често използваните устройства са моделите WL от моделите на ASUS и моделната линия RT. По време на работата на тези устройства производителят е разработил няколко версии на фърмуера за тях:
В момента маршрутизаторите ASUS WL стават нещо от миналото. Поради това всички допълнителни обяснения ще бъдат направени на примера на устройствата ASUS RT версия на фърмуера 3.xxx.
Основната конфигурация на устройствата от автоматизираната система за управление се свежда до конфигуриране на интернет връзката и задаване на парола в безжичната мрежа. За тяхното внедряване потребителят не се нуждае от специални познания. Просто следвайте инструкциите внимателно.
Веднага след първото включване на рутера, прозорецът за бърза настройка се отваря автоматично, където се стартира съответният съветник. При последващо включване на устройството вече няма да се появява и връзката с уеб интерфейса се извършва по описания по-горе начин. Ако не е необходима бърза настройка, винаги можете да се върнете към главната страница, като кликнете върху бутона "Назад" .
В случай, че потребителят все пак реши да използва мастер, той ще трябва да направи няколко прости манипулации, като се движи между стъпките на конфигуриране с помощта на бутона "Next" :
След като кликнете върху бутона "Прилагане" , ще се покаже обобщен прозорец с основните мрежови параметри.
Кликването върху бутона "Напред" ще върне потребителя на главната страница на уеб интерфейса на маршрутизатора, където се променят допълнителните параметри.
Ако потребителят иска ръчно да конфигурира своята интернет връзка, трябва да отиде в секцията "Интернет" на главната страница на уеб интерфейса в секцията "Разширени настройки" . След това обръщайте внимание на следното:
Както можете да видите, въпреки факта, че алгоритъмът на действията е малко по-различен, ръчната конфигурация на интернет връзката в маршрутизаторите ASUS BSC предполага въвеждането на същите параметри като в бързата настройка.
Конфигурирането на Wi-Fi връзка на маршрутизатора на ASUS е много проста. Всички стойности са зададени точно на главната страница на уеб интерфейса. Там в дясната част на прозореца има секция "Статус на системата" , в която се показват основните параметри на безжичната и кабелната мрежа. Те се променят точно там.
За повечето потребители това е достатъчно. Но ако имате нужда от по-гъвкаво редактиране, отидете в раздела "Безжична мрежа". Всички параметри са групирани в отделни подраздели, които могат да бъдат достъпни от разделите в горната част на страницата.
В раздела Общи в допълнение към основните мрежови параметри можете също така да зададете ширината и номера на канала:
Ако е необходимо да промените други параметри на безжичната мрежа, разделите съдържат описание и подробни инструкции за потребителя, които не изискват допълнителни обяснения. Например в раздела "Bridge" има поетапна инструкция за настройка на маршрутизатор в режим на рипитър:
Специално споменаване трябва да бъде в раздела "Професионално" . Съществуват много допълнителни параметри на безжичната мрежа, които се променят в ръчен режим:
Името на тази подраздел директно показва, че е възможно тези стойности да се променят само със специфични познания в областта на мрежовите технологии. Ето защо, начинаещите потребители не трябва да се опитват да персонализират нищо там.
Основните настройки на маршрутизатора са достатъчни за правилната му работа. В днешно време все повече и повече потребители искат да получат максимално полезни функции на оборудването си. И продуктите на ASUS напълно отговарят на тези изисквания. В допълнение към основните параметри, има възможност за извършване на няколко допълнителни настройки, които ще направят използването на интернет и локалната мрежа по-удобни. Нека се занимаваме с някои от тях.
В маршрутизаторите, които имат USB порт, е възможно да конфигурирате такава функция като резервна връзка чрез USB модем. Тя може да бъде много полезна, ако често има проблеми с основната връзка или когато използвате маршрутизатор в зона, където няма жичен интернет, но има 3G или 4G мрежово покритие.
Наличието на USB порт не означава, че оборудването ще може да работи с 3G модем. Ето защо, когато планирате използването му, трябва внимателно да проучите техническите характеристики на вашия маршрутизатор.
Списъкът с USB модеми, поддържани от маршрутизаторите на ASUS, е доста голям. Преди да закупите модем, трябва да се запознаете с този списък на уебсайта на компанията. И след като всички организационни мерки са завършени и модемът е придобит, можете да продължите към неговата непосредствена конфигурация. За това:
Промяната на параметрите се завършва с натискане на бутона "Прилагане" . Сега, ако няма връзка в WAN порта, маршрутизаторът автоматично ще превключи на 3G модем. Ако не планирате да използвате кабелния интернет изобщо, в по-късните версии на фърмуера има функция "Двойна WAN" , като изключите това, можете да конфигурирате маршрутизатора изключително за 3G / 4G връзка.
Ако потребителят има нужда да получи отдалечен достъп до домашната си мрежа, трябва да използвате функцията за VPN сървър. Веднага направете резервация, че старите модели от нисък клас на маршрутизаторите не го поддържат. При по-модерни модели изпълнението на тази функция изисква версия на фърмуера не по-малка от 3.0.0.3.78.
За да конфигурирате VPN сървъра, направете следното:
След като кликнете върху бутона "Прилагане", новите настройки ще влязат в сила.
Функцията за родителски контрол е все по-търсена сред онези, които искат да ограничат времето, което харчат в Интернет. В устройствата от ASUS тази функция е налице, но само при тези, които използват новия фърмуер. За да го конфигурирате, трябва:
След като кликнете върху бутона "OK", графикът ще бъде създаден.
Прегледът на функциите, описани в статията, не ограничава възможностите на маршрутизаторите на ASUS. Само в процеса на постоянно проучване ще бъде възможно да се оцени качеството на продуктите на този производител.