Във всяка операционна система, както настолна, така и мобилна, работата с файлове предполага и възможността за изтриването им. Днес искаме да ви разкажем за изтриването на определени файлове в операционната система macOS.
съдържание
ОС на Apple, подобно на конкурента на Microsoft, поддържа две опции за изтриване на файлове: използване на кошчето или директно изтриване. Помислете и двете.
Инструментът "Basket" в macOS играе същата роля като подобно решение в Windows: това е специална зона в пространството за съхранение, в която се архивират документи, които не са необходими на потребителя. Файловете, поставени в тази зона, могат да бъдат заличени или възстановени за постоянно. Процедурата се състои от два етапа: преместване на файла или файловете в „Кошчето“ и последващото му почистване.
Преминаване към "кошницата"
Прочетете също: Клавишни комбинации на MacOS
Накрая, плъзгането и пускането на изтрития файл от прозореца на Finder до иконата "Кошче" в панела Dock също ще работи.
Използвайки описания метод, можете да местите едновременно отделни или няколко файла. Също така тази последователност ще работи за директории.
Изпразнете кошчето
За да изтриете напълно файл, можете или да изпразните кошчето изцяло, или да изтриете отделен файл или файлове от него.
Чрез това меню можете също така да изтриете трайно един документ, папка или техния масив.
Препоръчваме ви първо да използвате този метод на изтриване, тъй като той улеснява възстановяването на данни в случай на грешно изтриване.
Директното изтриване на документи и / или директории е достъпно през лентата с менюта.
Можете да опростите постоянното изтриване на файлове, като използвате подходящата комбинация от клавиши - в този случай изглежда като Option + Cmd + Backspace (Delete) .
Готово - избраните данни ще бъдат напълно изтрити от устройството.
Понякога изпълнението на дори такава елементарна процедура не се извършва според очакванията - например системата отчита, че файлът е заключен и не може да бъде изтрит. Ще анализираме основните причини за това поведение и стъпките за разрешаване на проблема.
Ако е маркиран като активен, просто го деактивирайте и опитайте отново да изтриете проблемните данни.
Освен това, поради защитените файлове, процедурата за изтриването им от кошчето може да не работи. Процедурата може да се извърши с натиснат клавиш Option : задръжте го, след това използвайте елемента от контекстното меню "Празно кошче" .
Понякога не се изисква пълно кошче, но трябва да изтриете заключените файлове. Разбира се, можете да премахнете защита от тях и да ги изтриете една по една, но има по-елегантно решение.
chflags -R nouchg
в терминала, но все още не е необходимо да го изпълнявате: просто поставете интервал след последната дума. Разгледахме методи за изтриване на файлове в macOS. Обобщавайки, отбелязваме, че процедурата е почти идентична с тази за Windows, различаваща се само в включените менюта и набор от клавиши за бърз достъп.