Свободното сирене е не само в мишката. В света на компютърните програми почти всеки платен продукт може да бъде намерен безплатно аналогов. Със сигурност всеки е чувал за такъв отличен редактор като Adobe Photoshop , която е широко функционална, благодарение на която е обичан от професионалисти от цял свят.
Но ... струва много пари, за разлика от GIMP. Последният, освен че е свободен, също има отворен код! Това означава, че почти всеки може да участва в подобряването му. Да видим дали свободното сирене от елитния Рокфорт е зад гърба си.
съдържание
Да започнем, може би, с инструментите за рисуване. Те ще се нуждаят не само от художници, които създават компютърни рисунки, но и от фотографи. Наборът от инструменти е стандартен: четка, печат, молив, аерограф, калиграфска писалка, размазване и осветяване / потъмняване.
Все още има обаче функции. Първо, има доста необичайни четки, като ... патладжан. Да, да, в GIMP можете да рисувате със зеленчуци, ако изведнъж имате нужда от тях. На второ място, можете да промените не само размера на четката, но и нейната форма и ъгъл на наклон. Трето, бих искал да отбележа много удобна система за настройка на параметрите - просто насочете мишката към желаната и завъртете я с колелото. Значителен недостатък бе намерен само един - не можете ръчно да коригирате твърдостта на четката - ще трябва да се задоволи със стандартните (25, 50, 75, 100) стойности.
Разбира се, за да създадете добър образ, често ще трябва да имате достъп до инструментите за избор. И тук те, трябва да кажа, много. В допълнение към стандартния правоъгълник и овална, има избор на определен цвят, който разпознава краищата с ножица и подчертава преден план. В зависимост от конкретния инструмент в разширените настройки, можете да зададете праг, да замъглите ръбовете и да активирате антилибриране. Разбира се, разпределението може да бъде обобщено, извадено или пресечено.
Те, както прилича на сериозен графичен редактор, присъстват. Те не са само в момента, но имат такива необходими функции като дублиране, настройване на режима, прозрачност, групиране и маски. За съжаление няма бързи коригиращи маски и функция за автоматично подравняване на слоевете, което е във Photoshop.
Изненадващо, разработчиците решиха да вземат инструментите, за да трансформират изображението незабавно в лентата с инструменти за бърз достъп. Това ви позволява бързо да мащабирате, изрязвате, завъртате и отразявате снимката. Винаги правите огледална версия на снимката, нали? Освен това има възможност за промяна на перспективата в хоризонталните и вертикални оси.
Честно казано, редактирането на текст не е най-силната част от GIMP. Настройки - минимум: шрифт (освен това няма списък), размери и стилове на писане (курсив, удебелен шрифт и др.). Въпреки това бих искал да отбележа, че редактираният текст се показва допълнително в специален прозорец, с помощта на който е по-удобно да се променя и форматира.
Какво мога да кажа? Те са там и доста от тях. Както и при всеки друг редактор. От функциите може би само наличието на прозорец за визуализация, който ви позволява да получите представа за ефекта много по-бързо, защото ресурсите на компютрите не се изразходват за изобразяване на цялото изображение наведнъж.
Такава привидно незначителна функция се изпълнява перфектно в GIMP. И всичко, защото, за да отмените действието може да бъде безкраен (!) Брой пъти. Макар и до самото начало на обработката. Разбира се, по-добре е да се научите как да работите със слоеве, за да избегнете това, но самата възможност да го харесате. Това е особено полезно за начинаещи.
• Безплатно
• Широка функционалност
• Имате голям брой приставки
• Безкрайно "отмяна"
• Непълна работа на някои функции
• Малка функционалност при работа с текст
• Неправилно спиране
Така че, отговаряйки на въпроса от заглавието на статията - не. И все пак GIMP не може да се нарече "убиец на снимки", с оглед на факта, че му липсват полезни и удобни функции. Въпреки това тази програма е идеална за начинаещи.