Едно от основните икономически и финансови изчисления на дейностите на всяко предприятие е да се определи неговата равновесна точка. Този показател показва степента, в която дейността на организацията ще бъде печеливша и няма да понесе загуби. Excel предоставя на потребителите инструменти, които значително улесняват дефинирането на този индикатор и показват резултата графично. Нека да разберем как да ги използваме при намирането на точка за откъсване на конкретен пример.
съдържание
Ключът към равновесната точка е да се намери стойността на обема на продукцията, при която размерът на печалбата (загубата) ще бъде нула. Това означава, че с увеличаването на продукцията предприятието ще започне да показва рентабилността на дейността и с намаление - загуба.
При изчисляване на равновесната точка е необходимо да се разбере, че всички разходи на дадено предприятие могат условно да се разделят на константи и променливи. Първата група не зависи от обема на производството и е неизменна. Това може да включва размера на заплатите на административния персонал, разходите за наемане на помещения, амортизацията на дълготрайните активи и др. Но променливите разходи директно зависят от обема на продукцията. Това, на първо място, трябва да се припише на разходите за закупуване на суровини и енергийни носители, така че този вид разходи обикновено се посочва на единица продукция.
То е с съотношението на постоянните и променливите разходи, свързани с концепцията за точка на равновесие. Преди да достигнат определен обем производство, фиксираните разходи представляват значителна част от общите производствени разходи, но при увеличаване на обема им пада техният дял, а оттам и единичната цена на произведените стоки пада. В равновесна точка разходите за производство и доходите от продажбата на стоки или услуги са равни. При по-нататъшно увеличение на обема на производството предприятието започва да реализира печалба. Ето защо е толкова важно да се определят обемите на производство, при които се достига равновесната точка.
Ние изчисляваме този индикатор с помощта на инструментите на програмата Excel и също така изготвяме графика, на която отбелязваме равновесната точка. За изчисленията ще използваме таблица, в която са посочени такива първоначални данни за дейността на компанията:
Така че, нека изчислим данните въз основа на стойностите, посочени в таблицата на изображението по-долу.
В четвъртата колона се намират общите разходи. Това е сумата от клетките на съответния ред от втората и третата колони. Петата колона съдържа общите приходи. Тя се изчислява чрез умножаване на единичната цена ( 4500 рубли ) на общия брой стоки, което е посочено в съответния ред на първата колона. Шестата колона показва нетната печалба. Той се изчислява, като се извадят от общите приходи ( колона 5 ) сумата на разходите ( колона 4 ).
Тоест, в редове, които имат отрицателна стойност в съответните клетки от последната колона, се наблюдава загуба на предприятието, в тези, където индикаторът ще бъде 0 - достига се равновесна точка, а в тези, където ще бъде положителна - печалбата в дейността на организацията е отбелязана.
За яснота попълнете 16 реда. В първата колона ще има няколко стоки (или партиди) от 1 до 16 . Следващите колони се попълват съгласно алгоритъма, споменат по-горе.
След създаването на таблицата, в която се изчислява точката на равновесие, можете да създадете графика, в която този образец да се визуализира визуално. За да направим това, ще трябва да изградим диаграма с два реда, които отразяват разходите и приходите на предприятието. На пресечната точка на тези две линии и ще има точка на равновесие. На оста X на тази диаграма ще се разполага количеството стоки, а по оста Y - сумите на парите.
В полето "Стойности X" посочваме координатите на данните, намиращи се в колоната "Количество стоки" . За да направите това, настройваме курсора в това поле и след като кликнете с левия бутон на мишката, изберете съответната колона на таблицата в листа. Както можете да видите, след определените действия неговите координати ще се показват в прозореца на промяната на сериите.
В следващото поле "Стойности на Y" трябва да покажете адреса на колоната "Total cost" , в която се показват данните, от които се нуждаем. Действаме в съответствие с горния алгоритъм: поставете курсора в полето и изберете клетките на колоната, от които се нуждаем, с натиснат левия бутон на мишката. Данните ще се показват в полето.
След като направите тези манипулации, кликнете върху бутона "OK", разположен в долната част на прозореца.
В полето "Стойности X" въведете координатите на колоната "Количество стоки" . Правим това по същия начин, какъвто взехме предвид при изграждането на линията на общите разходи.
В полето "Стойности на Y" също така посочваме координатите на колоната "Общо приходи" .
След като изпълните тези стъпки, кликнете върху бутона "OK" .
По този начин постигнахме целите за създаване на този график.
Урокът: Как да изготвя диаграма в Excel
Както виждате, намирането на точка на равновесие се основава на определяне на обема на продукцията, при който общите разходи ще бъдат равни на общите приходи. Графично това се отразява в изграждането на линии на разходи и приходи и в намирането на точката на тяхното пресичане, което ще бъде равновесна точка. Извършването на такива изчисления е основата за организиране и планиране на дейностите на всяко предприятие.