Субуферът е високоговорител, способен да възпроизвежда звук в ниския честотен диапазон. В някои случаи, например, в програмите за аудио настройки, включително системните, можете да намерите името "Woofer". Акустичните системи, оборудвани със субуфер, помагат да се извлече повече "мазнини" от саундтрака и да се добави повече цвят към музиката. Слушането на песни от някои жанрове - хард рок или рап - без говорител с ниска честота няма да донесе удоволствие, както при използването му. В тази статия ще говорим за типовете събуфери и как да ги свържете с компютър.
съдържание
Най-често трябва да се занимаваме със субуфери, които са част от системите за високоговорители с различни конфигурации - 2.1, 5.1 или 7.1. Свързването на такива устройства, предвид факта, че те са предназначени да работят заедно с компютър или DVD плейър, обикновено не създава трудности. Достатъчно е да се определи към кой конектор е свързан определен тип говорител.
Повече подробности:
Как да включите звука на компютъра
Как да свързвате домашно кино към компютър
Трудностите започват, когато се опитаме да включим субуфер, който е отделна колона, закупена от магазин или по-рано включена в друга система от високоговорители. Някои потребители също се интересуват от въпроса как да използват мощни субуфери на автомобил у дома. По-долу обсъждаме всички нюанси на свързване за различни видове устройства.
Бас високоговорителите са от два типа - активни и пасивни.
Активните субуфери са симбиоза на динамиката и спомагателната електроника - усилвател или приемник е необходим, както може би предполагате, за усилване на сигнала. Такива високоговорители имат два вида съединители - вход за получаване на сигнал от източник на звук, в нашия случай компютър и изходни съединители за свързване на други високоговорители. Ние се интересуваме от първия.
Както се вижда на изображението, това са RCA гнезда или лалета. За да ги свържете с компютър, се нуждаете от адаптер от RCA към мъжки-мъжки miniJack 3,5 мм (AUX).
Единият край на адаптера е включен в "лалетата" на събуфъра, а другият - в жака за нискочестотните високоговорители на звуковата карта на компютъра.
Всичко върви гладко, ако картата има необходимия порт, но какво ще кажеш, когато конфигурацията й не позволява използването на "допълнителни" високоговорители, с изключение на стерео?
В този случай изходите достигат до "sabe".
Тук имаме нужда и от адаптер 3.5 mm RCA - miniJack, но от малко по-различен тип. В първия случай тя е мъжки-женски, а във втория - мъжки-женски.
Не се притеснявайте, че изходът на компютъра не е специално проектиран за ниски честоти - електронното запълване на активния субуфер ще "отдели" звука и звукът ще бъде правилен.
Предимствата на такива системи са компактността и липсата на излишно окабеляване, тъй като всички компоненти са поставени в един случай. Недостатъците произтичат от достойнствата: това споразумение не позволява да се получи сравнително мощен уред. Ако производителят иска да има по-високи цени, то заедно с тях цената се увеличава.
Пасивните субуфери не са оборудвани с допълнителни устройства и изискват междинно устройство като усилвател или приемник за нормална работа.
Сглобяването на такава система се извършва с помощта на подходящи кабели и, ако е необходимо, адаптори, съгласно схемата "компютър - усилвател - субуфер". Ако допълнителното устройство е снабдено с достатъчен брой изходни съединители, системата за високоговорители може да бъде свързана към него.
Предимството на пасивните високоговорители с ниска честота е, че те могат да бъдат много силни. Недостатъци - необходимостта от закупуване на усилвател и наличието на допълнителни кабели.
Автомобилните субуфери в по-голямата си част се отличават с висока мощност, която изисква допълнително захранване с 12 волта. За това нормално захранване от компютъра е идеално. Обърнете внимание на изходната му мощност, съответстваща на силата на усилвателя, външен или вграден. Ако захранващият блок е "по-слаб", оборудването няма да използва всичките си възможности.
Поради факта, че такива системи не са предназначени за домашна употреба, техният дизайн има някои характеристики, които изискват нестандартен подход. По-долу има опция за свързване на пасивен "саба" с усилвател. За едно активно устройство, манипулациите ще бъдат подобни.
Повече подробности: Стартирайте захранването без дънна платка
На конектора се доставят RCA конекторите. Ако имате подходящи умения и инструменти, тогава можете да спойкате "лалета" до края на кабела.
Повече подробности: Как да регулирате звука на компютъра
Готово, можете да използвате коаксиума.
Субуферът ще ви позволи да получите повече удоволствие от слушане на любимата си музика. Свързването му с компютър, както виждате, не е трудно, просто трябва да се въоръжите с необходимите адаптери и, разбира се, с познанията, които сте придобили в тази статия.