Операционната система Windows 7 предоставя голям набор от настройки за персонализиране на работното пространство и улесняване на работата с него. Все пак, не всички потребители имат достатъчно права за достъп, за да ги редактират. За да се гарантира безопасната работа с компютъра в операционните системи Windows, има ясна диференциация на типовете профили. По подразбиране се предлага да създадете акаунти с обичайните права за достъп, но какво ще стане, ако имате нужда от друг администратор на вашия компютър?
Трябва да направите това само, ако сте сигурни, че на друг потребител може да бъде поверен контрол над системните ресурси и той няма да "счупи" нищо. От съображения за сигурност е желателно да се върнат промените след необходимите действия, оставяйки само един потребител с високи права върху машината.
Профилът, създаден в самото начало при инсталирането на операционната система вече има такива права, не е възможно да се понижи приоритетът им. Това е този профил, който ще продължи да контролира нивата на достъп за останалите потребители. Въз основа на гореизложеното заключаваме, че за да се възпроизведат следните указания, текущото потребителско ниво трябва да позволява да се правят промени, т.е. да има права на администратор. Действието се осъществява посредством вградените функции на операционната система, не се изисква използването на софтуер от трети страни.
Сега редактираният акаунт има същите права за достъп като обикновения администратор. Ако промените системните ресурси на Windows 7 на други потребители, при условие, че следвате горепосочените указания, не е необходимо да въвеждате паролата на системния администратор.
За да избегнете неизправност на операционната система в случай, че злонамерен софтуер докосне компютъра, препоръчително е да защитите администраторските профили със силни пароли и внимателно да изберете потребители, които имат повишени привилегии. Ако е необходимо задаване на ниво на достъп за еднократна операция, се препоръчва да върнете типа на профила, когато работата е завършена.