Често, когато работите с таблици в Excel, трябва да преоразмерите клетките. Оказва се, че върху листа има елементи с различни размери. Разбира се, това не винаги е оправдано от практическите цели и естетически често не удовлетворява потребителя. Следователно възниква въпросът как да се направят клетките еднакви по размер. Нека да разберем как те могат да бъдат подравнени в Excel.
Изравняване на размерите
За да приведете размерите на клетките в листа, трябва да извършите две процедури: променете размера на колоните и редовете.
Ширината на колоната може да варира от 0 до 255 единици (по подразбиране е зададено 8,43 точки), височината на линията е от 0 до 409 точки (по подразбиране е 12,75 единици). Една точка с височина е приблизително 0,035 сантиметра.
Ако желаете, единиците с височина и ширина могат да бъдат заменени с други опции.
- В раздела "Файл" кликнете върху "Опции" .
- В отворения прозорец на опциите в Excel отидете на "Разширени" . В централната част на прозореца намираме параметър блок "Екран" . Разширяваме списъка до параметъра "Units on the chord" и избираме една от четирите възможни опции:
- см;
- инча;
- mm;
- Units (зададени по подразбиране).
След като определите стойността, кликнете върху бутона "OK" .
По този начин можете да зададете мярка, в която потребителят е най-добре ориентиран. Това системно устройство ще бъде регулирано по-късно при определяне на височината на редовете и ширината на колоните на документа.
Метод 1: Подравнете клетките от избрания диапазон
На първо място, ще разберем как да подравните клетките от определен диапазон, например таблици.
- Избираме обхвата на листа, в който планираме да направим клетките равни.
- В раздела "Начало" кликнете върху иконата "Формат" на лентата, която се намира в полето "Клетки" . Извежда се списък с настройки. В блока "Cell Size" изберете елемента "Height Line ..." .
- Появява се малък прозорец, наречен "Височина на линията" . Влизаме в единственото поле, което съдържа, размера в единици, който се желае за инсталиране по всички линии от избрания диапазон. След това кликнете върху бутона "OK" .
- Както можете да видите, размерът на клетките от избрания обхват е равен на височина. Сега трябва да го изравним по ширина. За да направите това, без да премахвате селекцията, отново извикваме менюто през бутона "Формат" на лентата. Този път в блока "Cell Size" изберете "Ширина на колона ..." .
- Прозорецът е точно същият, както при задаването на височината на линията. Въведете ширината на колоните в полето в единици, които ще бъдат приложени към избрания диапазон. Кликнете върху бутона "OK" .
Както можете да видите, след извършените манипулации, клетките на избраната област стават абсолютно идентични по размер.
Има алтернативна версия на този метод. Можете да изберете тези колони в хоризонталното табло, чиято ширина искате да направите същото. След това кликнете върху този панел с десния бутон на мишката. В менюто, което се отваря, изберете елемента "Ширина на колона ..." . След това се отваря прозорец за влизане в ширината на колоните от избрания диапазон, което споменахме по-горе.
По подобен начин ние избираме от вертикалния координатен панел редиците от диапазона, в който искаме да се приведем в съответствие. Кликнете с десния бутон върху панела, изберете "Височина на линията ..." в отвореното меню. След това се отваря прозорец, в който трябва да се въведе параметърът на височината.
Метод 2: подредете клетките на целия лист
Но има моменти, когато трябва да подравните клетките не само на правилния диапазон, но и целия лист като цяло. Разпределянето им на ръка е много дълга работа, но е възможно да направите селекция само с едно кликване.
- Кликнете върху правоъгълника, разположен между хоризонталните и вертикалните координатни панели. Както можете да видите, след това целият текущ лист е изцяло разпределен. Съществува и алтернативен начин за избор на целия лист. За целта просто напишете клавишната комбинация Ctrl + A.
- След като избрахме цялата област на листа, променим ширината на колоните и височината на редовете до еднакъв размер, използвайки същия алгоритъм, който беше описан в изследването на първия метод.
Метод 3: Прехвърляне на граници
Освен това можете ръчно да преоразмерите клетките, като плъзнете границите.
- Изберете листа като цяло или диапазона от клетки на хоризонталното табло по начините, описани по-горе. Задайте курсора до границата на колоните в хоризонталното табло за управление. В този случай вместо курсора трябва да се появи кръст, върху който има две стрелки, сочещи в различни посоки. Задръжте левия бутон на мишката и преместете границата наляво или надясно, в зависимост от това дали трябва да ги разширим или да ги стесним. Това променя ширината не само на клетката с границите, които манипулирате, но и всички други клетки в избрания диапазон.
След като приключите с плъзгането и освобождаването на бутона на мишката, избраните клетки ще имат същите ширини, точно същата ширина, както тази, която сте манипулирали.
- Ако не изберете целия лист, изберете клетките от вертикалното табло за управление. Подобно на предишния параграф, плъзнете границите на един от редовете с натискане на бутона на мишката, докато клетките в този ред достигнат височината, която ви удовлетворява. След това освободете бутона на мишката.
След тези действия всички елементи на избрания обхват ще имат същата височина като клетката, която сте манипулирали.
Метод 4: Вмъкване на таблица
Ако поставите копирана таблица върху лист по обичайния начин, то най-често колоните на вмъкнатата версия ще имат различни размери. Но има техника, която ще избегне това.
- Изберете таблицата, която искате да копирате. Кликваме върху иконата "Копирай" , която е поставена върху лентата в раздела "Начало" в полето "Клипборд" . Можете също така да въведете Ctrl + C вместо тези действия след избора.
- Изберете клетката на същия лист, на друг лист или в друга книга. Тази клетка трябва да се превърне в горния ляв елемент на вмъкнатата таблица. Кликнете с десния бутон на мишката върху избрания обект. Появява се контекстно меню. В него се движим върху елемента "Специално вмъкване ..." . В допълнителното меню, което се показва след това, отново кликваме върху елемента с точно същото име.
- Отваря се специалният прозорец за вмъкване. В блока за настройки "Поставяне" пренастройте превключвателя в положение " Ширина на колоните" . Кликнете върху бутона "OK" .
- След това поставянето на клетки със същия размер с тези, които са в таблицата на източника, ще се появи в равнината на листа.
Както можете да видите, в Excel има няколко подобни начина за задаване на същите размери на клетки, като конкретен диапазон или таблица и лист като цяло. Най-важното при тази процедура е да изберете правилно диапазона, чиито величини искате да промените и да достигнете до една стойност. Входът на параметрите на височината и ширината на клетките може да бъде разделен на два вида: задаване на конкретна стойност в единици, изразени в числа, и ръчно преместване на границите. Самият потребител избира по-удобен метод на действие, при който алгоритъмът е по-добре ориентиран.