Идеята да се създаде компютър, така че да се включи автоматично в определеното време идва на ум на много хора. Някои хора искат да използват компютъра си като будилник, други трябва да започнат да качват торенти в най-печелившото време според тарифния план, докато други искат да планират инсталирането на актуализации, проверката на вируси или други подобни задачи. Какви начини можете да осъществите тези желания, ще бъдат разгледани допълнително.
съдържание
Методите, чрез които можете да конфигурирате компютъра за автоматично включване, са няколко. Това може да стане с помощта на наличните инструменти в компютърен хардуер, предоставените в операционната система методи или специални програми от производители на други производители. Нека разгледаме тези методи по-подробно.
Съществуването на BIOS (Basic Input-Output System) вероятно е било чуто от всеки, който е запознат поне с принципите на компютърната работа. Той е отговорен за тестването и включването на всички хардуерни компоненти на компютъра на пълно работно време и след това прехвърля контрола върху тях към операционната система. BIOS съдържа много различни настройки, между които има и възможност за включване на компютъра в автоматичен режим. Веднага ще направим резервация, че тази функция не присъства във всички BIOS, а само в повече или по-малко съвременни версии.
За да планирате стартирането на компютъра си на машината чрез BIOS, трябва да направите следното:
Понастоящем интерфейсът на BIOS се счита за остарял. В съвременните компютри той беше заменен от UEFI (Unified Extensible Firmware Interface). Основната му цел е същата като тази на BIOS, но възможностите са много по-широки. Потребителят е много по-лесен за работа с UEFI благодарение на подкрепата на мишката и руския език в интерфейса.
За да конфигурирате компютъра автоматично да се включва с UEFI, процедирайте по следния начин:
Настройването на автоматичното включване с BIOS или UEFI е единственият начин да изпълните тази операция на напълно изключен компютър. Във всички останали случаи не става въпрос за включване, а за излизане на компютъра от хибернация или хибернация.
От само себе си се разбира, че за да може автоматичното активиране да работи, захранващият кабел на компютъра трябва да остане включен в контакта или в UPS.
От само себе си се разбира, че за да може автоматичното активиране да работи, захранващият кабел на компютъра трябва да остане включен в контакта или в UPS.
Можете също така да конфигурирате компютъра да се включва автоматично чрез системните инструменти на Windows. За целта се използва задачата за планиране на задачите. Помислете как се прави това в примера на Windows 7.
В началото трябва да активирате системата, за да включите / изключите автоматично компютъра. За да направите това, отворете секцията "Система и защита" в контролния панел и отворете секцията " Опции за захранване ", като кликнете върху връзката "Настройка на хибернация" .
След това в отворения прозорец отидете на връзката "Промяна на допълнителните настройки на захранването" .
След това намерете в списъка с допълнителни параметри "Sleep" и задайте разрешение за таймерите за събуждане до "Enable" състояние.
Сега можете да конфигурирате график за автоматично включване на компютъра. За да направите това, трябва да направите следното:
taskschd.msc
. Това завършва автоматичната конфигурация при включване на компютъра, използвайки устройството за планиране. Доказателство за верността на извършените действия ще бъде появата на нова задача в списъка на задачите на планиращия.
Резултатът от изпълнението му ще бъде ежедневното пробуждане на компютъра в 7.30 ч. И показването на съобщението "Добро утро!".
Можете също така да създадете график за компютъра, като използвате програми, създадени от програмисти от трети страни. До известна степен те всички дублират функциите на системния задача. Някои от тях имат значително намалена функционалност в сравнение с тях, но компенсират това с лекота на конфигуриране и по-лесен за ползване интерфейс. Въпреки това, няма толкова много софтуерни продукти, които могат да извадят компютъра от режим на заспиване. Да разгледаме някои от тях по-подробно.
TimePC
Малка безплатна програма, в която няма нищо излишно. След като инсталацията е сведена до минимум. Избирайки оттам, можете да зададете график за включване / изключване на компютъра.
По този начин компютърът ще бъде включен / изключен независимо от датата.
Автоматично включване и изключване
Друга програма, чрез която можете да включите компютъра на устройството. Интерфейсът на руски език не е достъпен по подразбиране в програмата, но е възможно да се намери локализиран език за него в мрежата. Програмата се заплаща, предлага се 30-дневен пробен период за преглед.
Изтегляне на Power-On & Shut-Down
WakeMeUp!
Интерфейсът на тази програма е функционален, типичен за всички аларми и напомняния. Програмата се заплаща, пробната версия се предоставя за 15 дни. Недостатъците му включват продължителна липса на актуализации. В Windows 7, той може да работи само в режим на съвместимост с Windows 2000 с административни права.
Това завършва дискусията как да включите автоматично компютъра по график. Предоставената информация е достатъчна, за да насочи читателя към възможностите за решаване на този проблем. И кой от начините за избор зависи от него.