Продуктите на китайската компания Tenda сравнително наскоро започнаха масово разширяване на международните пазари. Ето защо, в сравнение с други популярни марки, то не е толкова добре известно на вътрешния потребител. Но благодарение на комбинацията от достъпни цени и висока степен на иновации, тя става все по-популярна. Tenda рутери често се намират в дома и малки офис мрежи. Във връзка с това става все по-важен въпросът как да бъдат създадени.
съдържание
Лесната настройка е друга силна точка на продуктите на Tenda. Единственото неудобство в този процес може да се нарече фактът, че не всички модели маршрутизатори имат интерфейс на руски език. Поради това ще бъдат направени допълнителни обяснения по примера на маршрутизатора Tenda AC10U, където е налице интерфейсът на руски език.
Процедурата за свързване с уеб интерфейса на маршрутизатора Tenda не се различава от начина, по който се извършва в устройства от други производители. Първо трябва да изберете място за маршрутизатора и да го свържете чрез WAN порт към кабела от доставчика и през един от LAN портовете към компютъра. След това:
admin
парола. Стандартното влизане също е admin
. Обикновено се регистрира в горния ред. След това ще има пренасочване към страницата с настройки на маршрутизатора.
След като потребителят се свърже с конфигурацията на маршрутизатора, съветникът за бърза настройка автоматично се отваря. Той е много лесен за използване. Първо, препоръчваме да проверите наличието на руския език:
Ако този въпрос не е от значение - можете да пропуснете тази стъпка. след това:
След това ще трябва да конфигурирате основните параметри на Wi-Fi връзката. В същия прозорец е зададена администраторска парола за достъп до уеб интерфейса на рутера.
В горното поле потребителят има възможност да регулира радиуса на покритието на безжичната мрежа, като настрои Wi-Fi предавателя на ниска или висока мощност. Следват стандартните настройки за името на мрежата и паролата за свързване с нея. Ако поставите отметка в квадратчето "Не се изисква" , мрежата ще бъде отворена за достъп на всеки, затова трябва сериозно да обмислите, преди да активирате този параметър.
Последният ред задава администраторската парола, с която можете по-късно да се свържете с конфигурацията на рутера. Също така има клауза за предлагане на настройка на една парола за Wi-Fi и за администратора, както и марка "Не се изисква" , която ви позволява да оставите свободен достъп до уеб интерфейса. Целесъобразността на тези настройки, както и в предишния случай, е много съмнителна и потребителят трябва да е запознат с всички възможни последици, преди да ги използва.
След като зададете параметрите на безжичната мрежа, се отваря крайният екран на съветника за бърза настройка пред потребителя.
С натискането на бутона "Напред" се извършва преход към задаване на допълнителни параметри.
Можете да въведете ръчния режим на конфигуриране на маршрутизатора само чрез стартиране на съветника за бърза настройка и на етапа на избор на типа връзка, като кликнете върху връзката "Пропусни" .
След това ще се отвори прозорецът за настройване на безжичната мрежа и задаването на администраторската парола, което вече е описано по-горе. Като кликнете върху бутона "Напред" , потребителят въвежда основната конфигурационна страница на рутера:
Ако говорим за ръчна настройка на интернет връзката, то за потребителя няма смисъл, защото при преминаването към съответната секция можете да видите точно същите прозорци, които се появяват по време на съветника за бърза настройка:
Единственото изключение е случаят, когато доставчикът работи чрез PPTP или L2TP връзка, например Beeline. Конфигурирането му в режима за бърза настройка няма да работи. За да конфигурирате такава връзка, трябва:
Разделът за настройките за Wi-Fi връзка има по-богато меню:
В допълнение към стандартните параметри, налични в съветника за бърза настройка, можете да зададете там:
В разширените настройки на безжичната мрежа има и други интересни функции, набор от които може да се различава в зависимост от модела на рутера. Всички елементи от менюто са снабдени с подробни обяснения, което прави инсталирането на безжична мрежа възможно най-проста.
В допълнение към основните функции, които осигуряват достъп до световната мрежа и разпределението на Wi-Fi, има много допълнителни функции в маршрутизаторите на Tend, които правят работата в мрежата по-сигурна и удобна. Нека се занимаваме с някои от тях.
Функциите, описани по-горе, не се ограничават до списъка с допълнителни функции, предоставени от маршрутния маршрутизатор. Отивате в секцията "Разширени настройки" , но все пак можете да направите редица интересни настройки. Те са изключително прости и не изискват допълнителни обяснения. По-подробно можете да се занимавате с функцията на приложението Tenda , което е особена характеристика на компанията.
С активирането на тази функция можете да изтеглите линка, за да инсталирате мобилното приложение Tenda App чрез предоставения QR код. След като инсталирате това мобилно приложение, можете да осъществите достъп до контрола на маршрутизатора от вашия смартфон или таблет, като по този начин го правите без компютър или лаптоп.
Това завършва обзора на конфигурацията на маршрутизатора Tenda. Трябва да се отбележи, че уеб интерфейсът на устройствата Tenda F, FH, Tenda N е малко по-различен от описания по-горе. Но като цяло, това е дори по-лесно и потребителят, който е прочел тази статия, няма да има затруднения при конфигурирането на тези устройства.