Дошло е времето, когато един твърд диск в компютъра не е достатъчен. Все повече потребители решават да свържат втория твърд диск с компютъра си, но не всички знаят как да го направят сами, за да избегнат грешки. Всъщност процедурата за добавяне на втори диск е проста и не изисква специални умения. Не е необходимо дори да монтирате твърд диск - той може да бъде свързан като външно устройство, ако има свободен USB порт.
съдържание
Опциите за свързване на втория твърд диск са възможно най-прости:
Определяне на типа твърд диск
Преди да се свържете, трябва да определите типа на интерфейса, с който се използва твърдият диск - SATA или IDE. Почти всички съвременни компютри са оборудвани със SATA интерфейс, съответно най-добре, ако твърдият диск е от същия тип. Автобусът IDE се счита за остарял и може просто да не е на дънната платка. Следователно, при свързването на такъв диск могат да възникнат някои трудности.
Разпознаването на стандарта е най-лесно за контактите. Ето как гледат SATA дискове:
И така в IDE:
Самият процес на свързване на задвижването е много лесен и се осъществява на няколко етапа:
Ако захранването има само един щепсел, тогава имате нужда от сплитер.
В случай на несъответствие между порта на захранването и устройството ви, ще ви е необходим кабел за захранващ адаптер.
Приоритет при зареждането на SATA дискове
На дънната платка обикновено има 4 съединителя за свързване на SATA дискове. Те са означени като SATA0 - първият, SATA1 - вторият и т.н. Приоритетът на твърдия диск е пряко свързан с номерирането на конектора. Ако трябва ръчно да зададете приоритет, трябва да влезете в BIOS. В зависимост от вида на BIOS, интерфейсът и управлението ще бъдат различни.
В по-стари версии отидете в секцията Advanced Features BIOS и работете с параметрите на First Boot Device и Second Boot Device . В новите версии на BIOS потърсете секцията Boot или Boot Sequence и опцията 1st / 2nd Boot Priority .
В редки случаи е необходимо да инсталирате диск с неактуален IDE интерфейс. В този случай процесът на свързване ще бъде малко по-различен.
Инструкции за настройка на джъмпер (джъмпер) търсят стикер на вашия твърд диск. На снимката - пример за инструкции за превключване на джъмпера.
Ако в контурите са включени други цветове, вижте дължината на лентата между тях. Щепселите, които са по-близо една до друга, са предназначени за режими на диска. Щепселът, който е в средата на лентата, винаги е Slave, най-близкият щепсел е Master. Втората крайна щепсела, която е по-отдалечена от средната, е свързана към дънната платка.
Свързване на втория IDE диск към първия SATA диск
Когато трябва да свържете IDE диск към вече работещ SATA HDD, използвайте специален IDE-SATA адаптер.
Схемата за свързване е, както следва:
Може да се наложи да закупите адаптер от 4-пинов (4-пинов) захранващ конектор към SATA.
Инициализиране на диска в операционната система
И в двата случая, след свързване, системата може да не вижда свързаното устройство. Това не означава, че сте направили нещо нередно, напротив, това е нормално, когато новият твърд диск не се вижда в системата. За да го използвате, трябва да инициализирате твърдия диск. За това как се прави това, прочетете в другата ни статия.
Прочетете повече: Защо компютърът не вижда твърдия диск
Често потребителите избират външна HDD връзка. Много по-лесно и по-удобно е, ако някои файлове, съхранени на диска, понякога са необходими извън дома. И в ситуацията с лаптопите, този метод ще бъде особено подходящ, тъй като няма отделен слот за втория твърд диск.
Външният твърд диск е свързан чрез USB по същия начин като другото устройство със същия интерфейс (USB флаш памет, мишка, клавиатура).
Твърдият диск, предназначен за инсталиране в системния модул, също може да бъде свързан чрез USB. За да направите това, трябва да използвате адаптер / адаптер или специално външно тяло за твърдия диск. Същността на работата на подобни устройства е подобна - чрез адаптера на HDD се осигурява необходимото напрежение, а връзката с компютъра е чрез USB. За твърди дискове с различни формовъчни фактори има кабели, така че при покупка винаги трябва да обърнете внимание на стандарта, уточняващ общите размери на вашия твърд диск.
Ако решите да свържете диска по втория начин, следвайте две правила: не пренебрегвайте безопасното изваждане на устройството и не изключвайте диска, докато работите с компютъра, за да избегнете грешки.
Говорихме за това как да свързваме втория твърд диск с компютър или лаптоп. Както можете да видите, в тази процедура няма нищо сложно и абсолютно не е необходимо да се използват услугите на компютърните майстори.