Преди време телевизията изпълнява само една основна функция, а именно приемането и декодирането на телевизионен сигнал от центровете за предаване. Но с развитието на нови технологии, любимият ни телевизионен приемник се превърна в истински център за забавление. Сега той може да направи много: хващане и излъчване на аналогови, цифрови, кабелни и сателитни телевизионни сигнали от различни стандарти, възпроизвеждане на различно съдържание, филми, музика, графични файлове от USB устройства, предоставяне на достъп до глобалната мрежа, онлайн услуги и съхранение на данни в облака, като интернет браузър и висококачествено устройство в локалната домашна мрежа и много други. И така, как трябва да конфигурирате правилно една интелигентна телевизия, за да се насладите напълно на нейните широки възможности в киберпространството?

Свържете маршрутизатора към телевизора

Например искате да гледате видеоклипове в YouTube на огромен телевизор с плосък екран. За да направите това, трябва да свържете телевизора с интернет през маршрутизатор, който вече е в почти всеки дом. На повечето модели на интелигентни телевизори има две възможности за достъп до световната мрежа: кабелен интерфейс или безжична Wi-Fi мрежа. Нека се опитаме заедно да направим връзката между маршрутизатора и телевизора, като използваме и двата метода. За визуален пример, вземете следните устройства: LG Smart TV и TP-Link Router. На устройства от други производители действията ни ще бъдат подобни, с малки различия в имената на параметрите.

Метод 1: Кабелна връзка

Ако маршрутизаторът е разположен близо до телевизионния приемник и има лесен физически достъп до него, препоръчително е да използвате редовен кабел за кръпка, за да организирате комуникацията между устройствата. Този метод осигурява най-стабилната и бърза интернет връзка за интелигентна телевизия.

  1. Още в самото начало на действията ни временно изключваме захранването на маршрутизатора и телевизионния приемник, тъй като е по-разумно да се извършват каквито и да било манипулации с кабелите без натоварване. Купуваме в магазина или намираме в домашния магазин RJ-45 кабел с желаната дължина с два терминални щекера. Този кабел за връзка ще обвърже рутера и телевизора.
  2. Появата на кабелния RJ-45 щепсел

  3. Свързваме единия край на кабела за кръпка към един от свободните LAN портове на гърба на корпуса на рутера.
  4. LAN портове на панела на маршрутизатора

  5. Внимателно включете втората щепсела на кабела в съединителя за LAN на интелигентния телевизор. Обикновено той се намира до други гнезда на гърба на устройството.
  6. LAN порт на телевизионния панел

  7. Включете маршрутизатора и телевизора. На дистанционното управление на телевизора натиснете бутона "Настройки" и извикайте екрана с различни настройки. С помощта на стрелките на дистанционното управление преминете към раздела "Мрежа" .
  8. Начална страница на телевизора

  9. Намерете параметъра "Мрежова връзка" и потвърдете преминаването към настройките.
  10. Мрежово свързване на телевизора

  11. На следващата страница трябва да създадем връзка .
  12. Настройте мрежова връзка на LG smart TV

  13. Процесът на свързване към интернет чрез кабелен интерфейс започва. Това обикновено трае кратко, само няколко секунди. Спокойно изчакайте края.
  14. Свързване с мрежата на телевизора

  15. Телевизорът съобщава, че мрежата е успешно свързана. Надеждна връзка между телевизор и маршрутизатор е създадена. Кликнете върху иконата "Готово" . Излезте от менюто.
  16. Кабелна мрежа, свързана към телевизор

  17. Сега можете напълно да се насладите на предимствата на интелигентната телевизия, да отворите приложения, да гледате видеоклипове, да слушате онлайн радио, да играете и т.н.

Метод 2: Безжична връзка

Ако не искате да се забърквате с кабелите или сте объркани от самия изглед на кабелите, които се простират през стаята, тогава е напълно възможно да свържете маршрутизатора към телевизора чрез безжична мрежа. Много телевизори имат вградена Wi-Fi функция, а в останалата част можете да закупите подходящите USB адаптери.

  1. Първо, проверяваме и, ако е необходимо, разрешаваме разпространението на Wi-Fi сигнала от нашия рутер. За да направите това, отворете уеб интерфейса на мрежовото устройство. Във всеки интернет браузър на компютър или лаптоп, свързан към рутера, въведете IP адреса на маршрутизатора в полето за адрес. По подразбиране това обикновено е 192.168.0.1 или 192.168.1.1 , натиснете клавиша Enter .
  2. В прозореца за удостоверяване, който се показва, въведете текущото потребителско име и парола, за да влезете в конфигурацията на рутера. Ако не сте променили тези параметри, това са две еднакви думи: admin . Кликнете с левия бутон на мишката върху "OK" .
  3. Упълномощаване на входа на маршрутизатора

  4. Веднъж в уеб клиента на маршрутизатора отворете страницата с настройките за безжична връзка.
  5. Преход към безжичен режим на маршрутизатора на TP-Link

  6. Проверяваме наличието на предаване на Wi-Fi сигнал. При липсата на такива, трябва да включим безжичното излъчване. Запомнете името на вашата мрежа. Запазете промените.
  7. Активиране на безжично излъчване на маршрутизатор на TP-Link

  8. Отидете на телевизора. По аналогия с Метод 1, въведете настройките, отворете раздела "Мрежа" и след това следвайте "Мрежова връзка" . Избираме името на нашата мрежа от възможния списък и кликнете върху "OK" на дистанционното управление.
  9. Безжична мрежова връзка на телевизора

  10. Ако вашата безжична мрежа е защитена с парола, трябва да я въведете при поискване от телевизионния приемник и да потвърдите.
  11. Ключ за мрежова сигурност на телевизора

  12. Връзката започва, нотифицира съобщението на екрана. Краят на процеса се сигнализира от надписа, че мрежата е свързана. Можете да излезете от менюто и да използвате телевизора.

Мрежата е свързана към телевизора
Така че свързването на собствената си интелигентна телевизия към маршрутизатора по своему и установяването на интернет връзка е съвсем проста, както чрез кабелен интерфейс, така и чрез Wi-Fi. Можете по свое усмотрение да изберете подходящия за вас метод и това без съмнение ще повиши нивото на удобство и комфорт при използване на модерно електронно оборудване.

Вижте също: Свързваме YouTube към телевизора