Photoshop е редактор на растерни изображения, но функционалността му включва и способността за създаване на векторни форми. Векторни форми се състоят от примитиви (точки и сегменти) и се запълват. Всъщност това е векторна схема, пълна с някакъв цвят.
Запазването на такива изображения е възможно само в растерни формати, но ако е необходимо, работният документ може да бъде експортиран във векторен редактор, например, Illustrator ,
съдържание
Инструментът за създаване на векторни форми е на едно и също място, където всички други устройства са в лентата с инструменти. Ако има желание да се превърне в истински професионалист, то клавишната комбинация за извикване на някой от тези инструменти е U.
Това включва правоъгълника, правоъгълник със заоблени ъгли, елипса, полигон, свободна форма и линия . Всички тези инструменти изпълняват една функция: създават работен контур, състоящ се от контролни точки, и го запълват с основния цвят.
Както можете да видите, има много инструменти. Нека да говорим за всички накратко.
Радиусът на закръгляването е предварително конфигуриран в лентата с опции.
Броят на ъглите също е зададен в лентата с опции. Моля, обърнете внимание, че настройката "Страни" е посочена в конфигурацията. Нека този факт не ви заблуди.
Дебелината на линията се настройва едно и също - в панела с опции.
Стандартен набор от Photoshop, съдържащ произволни форми, също може да бъде намерен в горната лента с инструменти.
В този набор можете да добавяте цифри, изтеглени от интернет.
Както вече знаем, повечето от настройките на фигурите са в горната лента с инструменти. Настройките по-долу се прилагат еднакво за всички инструменти в групата.
и неговата дебелина.
Следващите настройки ви позволяват да правите различни, доста сложни манипулации с цифрите, така че нека поговорим за тях по-подробно.
Тези манипулации са възможни само ако на платното (слой) вече има поне една фигура. По-долу става ясно защо това се случва.
В този случай фигурата, създадена в момента, ще бъде напълно интегрирана с фигурата, която е на активния слой.
Когато настройката е активирана, създадената форма ще бъде "извадена" от слоя в момента в слоя. Действието е подобно на избора на обект и натискането на клавиша DEL .
В този случай, когато създавате нова форма, само областите, в които формите се припокриват, остават видими.
Тази настройка ви позволява да изтриете онези области, където се пресичат формите. Другите области ще останат недокоснати.
Тази опция позволява след приключване на една или повече предишни операции да се слеят всички контури в една цялостна фигура.
Практическата част от днешния урок ще бъде набор от хаотични действия, насочени единствено към това да се види функционирането на настройките на инструмента в действие. Това вече ще бъде достатъчно, за да разберем принципите на работа с цифрите.
Така че, практика.
1. Първо, създайте обикновен квадрат. За да направите това, изберете инструмента Rectangle , натиснете клавиша SHIFT и плъзнете от центъра на платното. Можете да използвате водачите за лесна работа.
2. След това изберете инструмента "Елипса" и елемента за настройка "Изваждане на предната фигура" . Сега ще изрежем кръг в нашия площад.
3. Щракнете еднократно върху което и да е място на платното и в отворения диалогов прозорец предписвайте размера на бъдещата "дупка", а също и да поставите предната част на елемента "От центъра" . Кръгът ще бъде създаден точно в центъра на платното.
4. Щракнете върху OK и вижте следното:
Дупката е готова.
5. След това трябва да съчетаем всички компоненти, създавайки солидна фигура. За да направите това, изберете съответния елемент в настройките. В този случай не е необходимо, но ако кръгът излезе извън границите на площада, нашата фигура се състои от два работни контури.
6. Променете цвета на формата. От урока знаем коя настройка е отговорна за запълването. Има още един, по-бърз и практичен начин за промяна на цветовете. Трябва да кликнете два пъти върху миниизображението на слоя с формата и в прозореца за настройка на цветовете изберете желания оттенък. По този начин можете да запълните формата с всеки цвят.
Съответно, ако искате градиентно запълване или шаблон, използвайте панела с опции.
7. Задайте хода. За да направите това, разгледайте блока "Бар" в лентата с опции. Тук избираме типа на хода "Dashed" и плъзгачът ще промени размера си.
8. Цветът на пунктираната линия се определя, като кликнете върху съседния цветен прозорец.
9. Сега, ако напълно забраните запълването на формата,
След това можете да видите следната картинка:
По този начин преминахме почти всички настройки на инструментите от групата "Фигура" . Уверете се, че практикувате моделиране на различни ситуации, за да разберете кои закони са предмет на растерни обекти в Photoshop.
Цифрите са забележителни в това, че за разлика от техните растерни колеги, те не губят качество и не придобиват разкъсани ръбове при мащабиране. В същото време те имат същите свойства и подлежат на обработка. Можете да прилагате стилове на фигури, да запълвате по всякакъв начин, като комбинирате и изваждате нови форми.
Уменията за работа с цифри са незаменими при създаването на лога, различни елементи за уеб сайтове и печат. С помощта на тези инструменти можете да прехвърляте растерни елементи върху векторни файлове и да ги експортирате в подходящия редактор.
Цифрите могат да бъдат изтеглени от интернет, както и да създавате свои собствени. С помощта на фигури можете да рисувате огромни плакати и знаци. Като цяло, полезността на тези инструменти е много трудно да се надценява, така че обърнете специално внимание на проучването на тази функционалност Photoshop, и уроци на нашия сайт Ще ви помогнат.