RAM е един от ключовите елементи на всеки компютър. В него всеки момент има огромно количество изчисления, необходими за работата на машината. Има също така изтеглени програми, с които потребителят в момента взаимодейства. Въпреки това, неговият обем е очевидно ограничен, а за стартирането и работата на "тежки" програми често не е достатъчно, защо компютърът започва да виси. За да се помогне на системната памет, в системния дял се създава специален голям файл, наречен "суап файл".
Той често има значителен обем. За да разпределят равномерно ресурсите на работната програма, част от тях се прехвърлят към суаповия файл. Можем да кажем, че това е допълнение към RAM на компютъра, което значително го разширява. Балансирането на съотношението на размера на RAM и файла за пейджинг помага да се постигне добра компютърна производителност.
Грешка е да се каже, че увеличаването на размера на файла за пейджинг води до увеличаване на RAM. Всичко е свързано със скоростта на писане и четене - таблото RAM е десетки и стотици пъти по-бързо от обикновения твърд диск и дори SSD устройството.
За да увеличите файла за пейджинг, няма да е необходимо да използвате програми на трети страни, всички действия ще се извършват от вградените инструменти на операционната система. За да изпълните следните инструкции, трябва да имате права на администратор за текущия потребител.
Малко за избора на размера. Различните потребители са представени с различни теории за необходимия размер на файла за пейджинг. Ако изчислите аритметичната средна стойност на всички мнения, най-оптималният размер ще бъде 130-150% от сумата на RAM.
Правилното изменение на файла за пейджинг трябва малко да увеличи стабилността на операционната система, като разпредели ресурсите на изпълняваните приложения между RAM и суаповия файл. Ако устройството има 8+ GB RAM, най-често нуждата от този файл просто изчезва и може да бъде деактивирана в последния прозорец на настройките. Файлът за пейджинг, който е 2-3 пъти по-голям от RAM, ще забави системата само поради разликата в скоростта на обработка на данните между RAM слотите и твърдия диск.