Такъв необходим атрибут като файл за локализиране присъства във всяка модерна операционна система. Също така се нарича виртуална памет или суап файл. Фактически, файлът за пейджинг е вид разширение за RAM на компютъра. В случай на едновременна употреба на няколко приложения и услуги в системата, които изискват значително количество памет, Windows прехвърля неактивните програми от оперативна във виртуална памет, като освобождава ресурси. По този начин се постига достатъчна производителност на операционната система.
съдържание
В Windows 8, суап файла се нарича pagefile.sys и е скрит и системен. По преценка на потребителя с файла за пейджинг можете да извършвате различни операции: увеличаване, намаляване, деактивиране напълно. Основното правило тук е винаги да мислим за последствията от промяната на виртуалната памет и да продължим внимателно.
По подразбиране Windows автоматично настройва размера на виртуалната памет в зависимост от необходимостта от безплатни ресурси. Но това не винаги се случва правилно и например играта може да започне да се забавя. Следователно, ако желаете, размерът на файла за пейджинг винаги може да бъде увеличен в приемливи граници.
На устройства с голямо количество RAM (16 GB или повече) можете да деактивирате напълно виртуалната памет. На компютрите с по-слаби характеристики това не се препоръчва, въпреки че може да има безотговорни ситуации, например, при липса на свободно място на твърдия диск.
Огромният дебат за идеалния размер на файла за пейджинг в Windows продължава дълго време. Според разработчиците на Microsoft, колкото повече RAM е инсталирана на компютъра, толкова по-малка може да бъде виртуалната памет на твърдия диск. И изборът е ваш.
Вижте също: Увеличаване на файла за пейджинг в Windows 10