Подготвителни действия
Първо, трябва да влезете в уеб интерфейса на рутера, като използвате компютър или лаптоп, свързан към него. Всички следващи инструкции ще бъдат анализирани като TP-Link като пример, затова препоръчваме да прочетете за принципа на влизане в Интернет центъра в друга статия на нашия уебсайт, където за основа е взет съответният модел рутер.
Повече информация: Влезте в уеб интерфейса на TP-Link рутери
Вторият етап от подготвителните стъпки е определянето на метода за получаване на IP адрес, както и сравняването му на специален сайт. Това трябва да се направи, за да се избере по-нататъшен метод за настройка на отдалечена връзка и като цяло да се разбере дали тя може да бъде приложена с текущите параметри. Преглеждането на необходимата информация се извършва по един и същ начин във всички уеб интерфейси на рутери. Отворете раздела "Състояние" или "Мониторинг"където да намерите раздела "WAN" и забележете линията "IP адрес"... Тук можете също да разберете дали е статичен или динамичен.
Сега трябва да определите дали IP адресът е бял, т.е. в Интернет той трябва да бъде същият, както се показва в уеб интерфейса. За да направите това, най-лесният начин е да използвате специален сайт за определяне на IP адреса, който може да бъде достъпен чрез връзката по-долу. Ако адресът съвпада с посочения през Интернет центъра, той е бял.
Отидете на уебсайта 2ip, за да определите IP адреса на рутера
Въз основа на получената информация можете да разберете какво да правите в бъдеще, какъв метод за организиране на отдалечен достъп да изберете и дали наистина е възможно изобщо да го конфигурирате. Има три възможности за развитие на събитията:
- Сив IP... Ако при сравняване на IP адресите се оказа, че една стойност е записана в уеб интерфейса, но сайтът вижда съвсем различна, докато VPN на компютъра не е активиран, тогава доставчикът предоставя сив IP. Няма да можете да го използвате за отдалечена връзка - всичко, което трябва да направите, е да се свържете директно с доставчика на интернет услуги и да поръчате повторно свързване от него до статичен IP адрес, ако компанията предоставя такава услуга.
- Бял статичен IP... Ако по време на проверката се оказа, че адресът е статичен, това означава, че трябва да изберете първия метод за настройка на отдалечена връзка с помощта на функцията "Дистанционно" в уеб интерфейса на рутера.
- Бял динамичен IP... Динамичният IP адрес се променя от време на време, така че настройките, конфигурирани в уеб браузъра, могат да се загубят по всяко време, което ще попречи на отдалечен достъп. Разбира се, нищо не ви пречи да използвате първия метод за временно предоставяне на възможност за свързване, но ще бъде по-лесно да използвате услугата „Динамичен DNS“, което ще бъде обсъдено във втория метод.
Моля, прочетете внимателно предоставената информация, за да намерите подходящата опция, и след това продължете към нейното изпълнение, като следвате инструкциите по-долу.
Метод 1: Функция "Дистанционно управление"
Почти всички фърмуери на всеки рутер имат функция "Дистанционно"което е деактивирано по подразбиране. Той е отворен за конфигуриране и ви позволява да установите достъп до всички цели или само до определен компютър за дистанционно управление и такава конфигурация се извършва, както следва:
- След като влезете в Интернет центъра, отворете раздела "Защита" и намерете там "Дистанционно"... Местоположението на менюто може да се различава в зависимост от типа на уеб интерфейса. Понякога, например, трябва да отворите меню "Система" и там вече намерете необходимия артикул.
- Ако искате някой компютър да може да се свърже с рутера, въведете IP адреса
255.255.255.255
... Когато предоставяте достъп само до конкретна цел, въведете нейния IP адрес в реда. Имайте предвид обаче, че тя трябва да е статична, тъй като при промяна параметрите ще бъдат нулирани. Не забравяйте да запазите промените, когато приключите. Променете стойността отново на0.0.0.0
в случай, че отдалеченият достъп трябва да бъде прекратен. - Когато отваряте достъп до всички устройства, трябва да се погрижите за защита на уеб интерфейса, за да избегнете хакване на рутера. За да направите това, отворете раздела "Системни настройки" и отидете на "Парола".
- Съветваме ви да промените не само паролата, но и потребителското име за влизане в Keenetic. Ако не сте сигурни, че ще запомните данните, запишете ги или ги запазете в текстов файл, защото можете да възстановите стойностите по подразбиране само чрез пълно нулиране на настройките на рутера.
- Сега, когато въведете IP адреса на рутера в браузъра на отдалечения компютър, ще преминете към уеб интерфейса с достъп до управлението на настройките.
Освен това отбелязваме, че когато избирате конкретна цел за осигуряване на дистанционно управление, ще трябва да посочите точния й IP адрес. За да го определите, можете да използвате уеб интерфейса на рутера, както е показано по-горе, или инструкциите в други статии на нашия уебсайт.
Повече информация:
Как да намерите IP адреса на вашия компютър
Как да разберете IP адреса на чужд компютър
Метод 2: Свързване на динамичен DNS
Динамичната DNS функция често се плаща, но сега има все повече услуги, които предоставят пробни периоди, както и безплатни версии. Същността на такъв DNS е да присвои азбучен адрес на рутера, който замества стандартния IP. Това е подходящо в ситуации, когато организацията на отдалечен достъп е невъзможна поради постоянната промяна на адреса на рутера. Динамичната DNS връзка се осъществява в четири лесни стъпки.
Стъпка 1: Изберете услуга
Трябва да започнете с избора на услуга, за да намерите безплатна или евтина опция. Често в уеб интерфейса на рутера вече са вградени няколко съвместими опции, така че би било по-добре да ги използвате, но нищо няма да ви попречи да намерите уебсайт, който предоставя такива услуги в Интернет.
- Отворете раздела в интернет центъра „Динамичен DNS“.
- Разширете списъка "Доставчик на услуги", изберете една от услугите там и след това натиснете „Към регистрация“ за да проверите всеки сайт.
Проверете описанията и цените на всеки сайт, за да намерите плана, който ви подхожда. Noip се предлага в TP-Link и някои други рутери. Това е оптималното решение за тези, които искат да тестват технологията безплатно. Използвайки тази услуга като пример, следващата стъпка ще бъде анализирана.
Стъпка 2: Регистрирайте динамичен DNS
Интерфейсът на сайтовете варира, така че няма универсално ръководство за разбиране на всеки от тях. Принципът на взаимодействие обаче е почти един и същ навсякъде, така че ще се съсредоточим върху noip и ще трябва да предприемете само следните действия като пример.
- След като отидете на главната страница на сайта, създайте домейна си, като напишете адреса му на латиница. Моля, обърнете внимание, че самият адрес трябва да е уникален.
- Създайте нов акаунт на сайта, като въведете вашата поща и парола.
- Платете абонамента, ако е избран платен тарифен план, след това потвърдете условията за използване на услугата и се регистрирайте.
- Не забравяйте да потвърдите своя имейл, като кликнете върху връзката, получена в писмото.
- Ще бъдете уведомени за успешна динамична DNS регистрация. Ако инструкциите на сайта имат допълнителни точки за пренасочване на портове и изтегляне на приложението, засега можете да го заобиколите и да се върнете към настройката само ако връзката не успее.
- След превключване към личен профил на сайта, името на домейна трябва да се покаже в списъка, от което следва, че работи.
Стъпка 3: Конфигурирайте DDNS в уеб интерфейса
Преди да се свържете, остава само да конфигурирате динамичен DNS през интернет центъра на рутера.За да направите това, отидете в същото меню, изберете доставчик на услуги, въведете полученото име на домейн, въведете потребителското име и паролата, използвани на сайта. Активирайте елемента „Активиране на DDNS“ и влезте.
Уверете се, че състоянието на връзката е в състояние „Успешно“... Едва след това можете да продължите да тествате дистанционното управление.
Ако влизането е неуспешно, проверете дали личните данни от акаунта на сайта са въведени правилно или изчакайте няколко минути, за да актуализирате информацията за домейни, и след това повторно упълномощете. Освен това винаги можете да се свържете с екипа за поддръжка на услугата, за да получите професионална помощ.
Стъпка 4: Получете отдалечен достъп
Разпределете динамичен DNS адрес между всички потребители, на които искате да осигурите дистанционно управление на рутера. Те ще трябва да го въведат в адресната лента на браузъра и да тръгнат. За оторизация в уеб интерфейса ще трябва да посочите потребителско име и парола и говорихме за промяна на идентификационните данни при анализирането Метод 1.
Нека изясним, че в тази статия не сме анализирали опцията "TP-Link Cloud", тъй като той се поддържа само от няколко скъпи модела рутери от този производител, а други компании все още не практикуват добавянето на такива функции. Ако притежавате устройство, което има такъв инструмент, отидете до него през уеб интерфейса и прочетете подробните инструкции от разработчиците, за да разберете връзката.