Експресивният панел на браузъра е много удобен инструмент за бърз достъп до избрани сайтове. Ето защо някои потребители мислят как да го запазят за по-нататъшно прехвърляне към друг компютър или за възможността за възстановяване след системни повреди. Нека да разберем как да запазим панела Opera Express.
Най-лесният и удобен начин за записване на експресен панел е синхронизирането с отдалечено хранилище. Всъщност за това ще трябва да се регистрирате само веднъж и процедурата за запаметяване ще се повтаря периодично в автоматичен режим. Нека видим как да се регистрираме в тази услуга.
На първо място отидете в главното меню на Opera и в списъка, който се появява, кликнете върху бутона "Synchronization ...".
След това в прозореца, който се появи, кликнете върху бутона "Създаване на профил".
След това въведете имейл адреса и произволна парола, която не трябва да бъде по-малко от 12 знака. Електронната кутия не трябва да се потвърждава. Кликнете върху бутона "Създаване на профил".
Профилът в отдалеченото хранилище е създаден. Сега остава само да натиснете бутона "Синхронизация".
Основните данни на Opera, включително експресният панел, отметките, паролите и много други, се прехвърлят на отдалечено хранилище и периодично се синхронизират с браузъра на устройството, на който потребителят ще влезе в профила си. Така запазеният експресен панел може винаги да бъде възстановен.
Освен това можете ръчно да запишете файла, в който се съхраняват настройките на Експрес панела. Този файл се нарича фаворит и се намира в профила на браузъра. Нека да разберем къде се намира тази директория.
За да направите това, отворете менюто на Opera и изберете "За програмата".
Намерете адреса за местоположението на директорията с профили. В повечето случаи изглежда така: C: Users (Име на акаунта) AppData Roaming Opera Software Opera Stable. Но има моменти, когато пътят може да бъде различен.
С помощта на всеки файлов мениджър отидете на адреса на профила, който е изброен на страницата "За програмата". Тук намираме файла favorites.db. Копирайте го в друга директория на твърдия диск или на USB флаш устройство. Последният вариант е за предпочитане, тъй като дори при пълен срив на системата, той ще запише експресивния панел за последващата му инсталация в новата възстановена опера.
Както можете да видите, основните опции за запазване на експресния панел могат да бъдат разделени на две групи: автоматично (чрез синхронизация) и ръчно. Първият вариант е много по-прост, но ръчното спестяване е по-надеждно.