Потребителите, които са имали достъп до MacOS, имат много въпроси относно използването му, особено ако е възможно да работи само с операционната система Windows преди това. Една от основните задачи, с които един начинаещ може да се сблъска, е да променя езика в операционната система "apple". Ето как да го направите, и това ще бъде обсъдено в нашата статия днес.
съдържание
На първо място, отбелязваме, че чрез промяна на език потребителите често могат да означават една от две напълно различни задачи. Първата се отнася до промяната на оформлението, т.е. непосредствения език за въвеждане на текст, вторият към интерфейса, по-точно неговата локализация. По-долу ще бъдат описани подробно за всяка от тези опции.
Повечето домашни потребители трябва да използват поне две езикови оформления на компютър - руски и английски. Преминаването между тях, при условие че повече от един език вече е активиран в macOS, е съвсем проста.
Важно: Разликата между комбинациите "COMMAND + SPACE" и "COMMAND + OPTION + SPACE" може да изглежда незначителна за мнозина, но това не е така. Първият ви позволява да превключите към предишното оформление и след това да се върнете към предишното оформление. Това означава, че в случаите, когато се използват повече от две езикови схеми, използвайки тази комбинация, до третата, четвъртата и т.н. никога няма да стигнеш дотук. Тук идва "COMMAND + OPTION + SPACE" , което ви позволява да превключвате между всички налични оформления в реда, в който са инсталирани, т.е. в кръг.
Освен това, ако в MacOS вече са активирани два или повече езика за въвеждане, можете да превключвате между тях с помощта на мишката само с две кликвания. За да направите това, намерете иконата на флаг на лентата на задачите (тя ще съответства на държавата, чийто език в момента е активен в системата) и щракнете върху него, а след това в малкия изскачащ прозорец, щракнете с левия бутон на мишката или тракпад, за да изберете желания език.
От вас зависи да решите кой от двата начина, по които сме избрали да променим оформлението. Първата е по-бърза и по-удобна, но изисква запаметяване на комбинацията, втората е интуитивна, но отнема повече време. Отделянето на възможни проблеми (и някои версии на операционната система е възможно) ще бъде обсъдено в последната част на този раздел.
Промяна на комбинацията от клавиши
Някои потребители предпочитат да използват клавишни комбинации, за да променят оформлението на езика, различни от тези, инсталирани по подразбиране в macOS. Можете да ги промените само с няколко кликвания.
Забележка: Когато инсталирате нова комбинация от клавиши, внимавайте да не използвате тази, която вече е използвана в macOS, за да извикате команда или да изпълните определени действия.
Така че просто и без усилия можете да промените комбинацията от клавиши, за да превключите бързо езиковото оформление. Между другото, по същия начин можете да замените горещите клавиши "COMMAND + SPACE" и "COMMAND + OPTION + SPACE" . За тези, които често използват три или повече езика, тази опция за превключване ще бъде много по-удобна.
Добавяне на нов език за въвеждане
Така се случва, че изискваният език първоначално отсъства в макс-OS и в този случай е необходимо да го добавите ръчно. Това се прави в параметрите на системата.
Забележка: В секцията "Входен източник" можете да добавите необходимите оформления или, обратно, да премахнете онези, които не са ви необходими, като ги маркирате или ги отмените.
Чрез добавяне на необходимия език към системата и / или премахване на ненужния, можете бързо да превключвате между наличните оформления с помощта на клавишните комбинации, посочени по-горе, като използвате мишката или тракпада.
Решаване на общи проблеми
Както казахме по-горе, понякога в операционната система "apple" има проблеми при промяна на оформлението с помощта на горещи клавиши. Това се проявява по следния начин - езикът не може да се превключи за първи път или да не се превключи изобщо. Причината за това е съвсем проста: при по-старите версии на MacOS, комбинацията "CMD + SPACE" е отговорна за извикването на менюто "Spotlight", докато в новите версии асистентът на Siri се обажда по същия начин.
Ако не искате да промените комбинацията от клавиши, използвана за превключване на езика и не е необходима Spotlight или Siri, просто трябва да деактивирате тази комбинация. Ако присъствието на асистент в операционната система играе важна роля за вас, ще трябва да промените стандартната комбинация, за да превключите езика. Вече сме написали по-горе как да го направим, но тук ще ви разкажем за деактивирането на комбинацията, за да се обадите на "помощниците".
Деактивиране на повикването на менюто " Поздрави "
Отсега нататък комбинацията от клавиши "CMD + SPACE" ще бъде деактивирана, за да се появи Spotlight. Може да се наложи да бъде активирана отново, за да промените езиковото оформление.
Деактивиране на Siri Voice Assistant
Така че е толкова лесно да "премахне" ключовите комбинации, от които се нуждаем, с Spotlight или Siri и да ги използваме изключително, за да променим езиковото оформление.
По-горе, ние разговаряхме подробно за превключването на езици в macOS или по-скоро за промяна на езиковото оформление. След това ще обсъдим как да променим езика на интерфейса на операционната система като цяло.
Забележка: Като пример MacOS с английски език по подразбиране ще бъде показан по-долу.
Забележка: Списъкът с наличните езици ще бъде разделен на ред. Над езиците са напълно поддържани от macOS - те ще показват целия системен интерфейс, менюта, съобщения, сайтове, приложения. Под реда са езиците с непълна поддръжка - те могат да се прилагат към съвместими програми, техните менюта и съобщенията, които се показват от тях. Може би някои уеб сайтове ще работят с тях, но не и цялата система.
Забележка: В случаите, когато системата не поддържа езика, който е избран като основен, вместо това ще се използва следващата в списъка.
Както можете да видите на изображението по-горе, заедно с преместването на избрания език на първа позиция в списъка с предпочитани езици, езикът на цялата система се промени.
Промяната на езика на интерфейса в macOS, както се оказа, е още по-лесно от промяната на езиковото оформление. Да, и има много по-малко проблеми, те могат да възникнат само ако неподдържаният език е зададен като основен, но този недостатък ще бъде коригиран автоматично.
В тази статия разгледахме подробно две опции за превключване на езика в macOS. Първата включва промяна на оформлението (език за въвеждане), втората - интерфейс, меню и всички други елементи на операционната система и програмите, инсталирани в нея. Надяваме се, че този материал е полезен за вас.