Съдържание:
Метод 1: Оценка на визуалното състояние
Най-простият вариант за проверка на оригиналността е внимателният визуален преглед на телефона, тъй като има редица признаци, по които може да се определи фалшификатът.
Важно! Не трябва да се обръща внимание на кутията на устройството: много измамници просто закупуват оригинална опаковка, в която поставят фалшифициран образец!
- Ако имате възможност, внимателно прегледайте устройството, дръжте го в ръцете си, също така е добре да го стиснете и завъртите. При фалшивото устройство качеството на материалите и сглобката на корпуса обикновено не достигат до оригинала: ще се забележат луфтове, скърцания, а вместо стъкло – имитиращ го пластмаса. Последната може да се усети тактилно: стъклото е много гладко и хладно на допир, от топлината на ръцете се нагрява слабо, докато пластмасата често е грапава и има различна текстура.
- В повечето съвременни модели на Samsung, включително и бюджетни, се инсталират OLED матрици, които работят по различен начин от екраните, създадени по технологията LCD IPS. Основната разлика е в показването на черния цвят: ако отворите напълно черна картинка на IPS дисплей, в тъмен помещение ще се види подсветката, докато в AMOLED този цвят се постига просто чрез изключване на органичните светодиоди, и такъв екран не трябва да свети. Затова прегледът на дисплея е почти безотказен метод за определяне на фалшификат, тъй като OLED панели практически не се срещат в подделки.
- Прегледайте количеството и качеството на надписите на корпуса на устройството: производителите на реплики се опитват максимално да ги имитират, но поради различията в използваните технологии, пълното копиране е възможно само в отделни екземпляри.Намерете в интернет качествени снимки на оригиналния модел или се запознайте с експонатния образец на устройството в голям магазин за електроника и внимателно сверете текста на корпуса с вашия екземпляр – надписите на неподходящи места, с различен шрифт или с подмяна на символи означават фалшив образец.



Визуалната проверка (особено действията от стъпка 2) в повечето случаи е достатъчна за решаване на поставената задача.
Метод 2: Проверка на софтуера
Ако визуалната проверка не е дала резултати, можете да използвате софтуерни средства за диагностика.
Важно! В много от фалшивките могат да бъдат вградени хакове, които позволяват манипулиране на различни бенчмаркове и приложения за проверка на хардуерните компоненти, затова не трябва да разчитате на тях на 100%!
- Основната стъпка за проверка на софтуера на съмнителното устройство е да разберете дали в фърмуера присъстват фирмени приложения и услуги на Samsung. Те са част от операционната система и е почти невъзможно да ги инсталирате отделно, както и да направите кастомна версия за инсталация на всяко друго Android устройство. Основният индикатор ще бъде приложението Samsung Pay – на оригиналните устройства от корейската корпорация то изглежда по следния начин:
Ако това приложение липсва или иконата за стартиране му извиква нещо друго – вашият екземпляр вероятно е фалшив.
- Ако нямате възможност сами да проверите софтуера, помолете продавача да ви изпрати скрийншотове с интерфейса на системата на руски език.Разбира се, в оригиналното устройство не трябва да има неточности, странен шрифт или непереведени точки.
- В повечето оригинални устройства на Samsung ще сработят сервизни кодове за вградени средства за диагностика – това могат да бъдат следните последователности:
*#7353#*
;*#0*#
;*#*#197328640#*#*
;*#*#4636#*#*
;*#12580369#
.Ако въвеждането на някой от тези кодове в приложението-"телефон" не води до нищо – разглежданият екземпляр е категорично фалшив.


Методът с проверка на софтуера също е добър, но далеч не винаги може да бъде ефективно използван.
Общи съвети
Също така ще представим списък с препоръки, които ще ви помогнат да се предпазите от покупка на фалшификат.
- При покупка на устройство от ръка настоявайте на лична среща, а ако това не е възможно по обективни причини – уговорете проверка след покупката и връщане, ако продуктът предизвиква съмнения.
- Не се подвеждайте на предложения с цена, която е значително по-ниска от средната на пазара – обикновено това е категоричен индикатор за фалшификат.
- Ако купувате устройство в интернет магазин, препоръчваме да прочетете отзиви за него (липсата на такива или само положителни – тревожен сигнал) и да проверите дали има случаи на измами, свързани с него – ако последното се споменава, по-добре потърсете предложения от друг продавач.
- Най-важното правило – доверявайте се на интуицията си: ако продуктът предизвиква у вас дори и най-малките съмнения, струва си да потърсите друга опция.
Следването на тези препоръки и използването на посочените по-горе инструкции за проверка значително ще намалят шансовете да попаднете на фалшификат.