Съдържание:
Метод 1: Проверка на работоспособността на GPU
За съжаление, най-честата причина за появата на разглежданата проблема е повредата на самата видеокарта. За да установите това, свържете я към работеща дънна платка, и то само директно, без използване на райзери. Ако и тук картата не заработи, няма да можете да избегнете посещение в сервизен център.
Повече информация: {innerlink id='1854', txt='Как да разберем, че видеокартата "умира"'}

Метод 2: Смяна на райзера
Някои потребители свързват видеокартата с основната платка чрез специален преходник-райзер: малко устройство с входни и изходни PCI конектори, свързани с гъвкав шлейф. Тези устройства се използват за тестване, майнинг или просто защото GPU не се побира в корпуса на компютъра.

Поради конструкцията си, райзерите често излизат от строя, особено ако става въпрос за евтини модели, и понякога повредата води до симптоми, при които вентилаторите работят, но картата не функционира. Проверка на това е достатъчно проста: трябва да свържете картата директно към дънната платка и да се уверите в нейната работоспособност – ако изображение има, причината определено е в неизправния преходник, който е най-лесно да се смени.
Метод 3: Отстраняване на проблеми с PCI слота
Накрая, последният източник на проблема е PCI-Express конекторът, към който се свързват както видеокартите, така и райзерите. Те излизат от строя най-рядко от всички останали компоненти, но понякога и това се случва. Най-очевидният симптом на подобен вид повреда е, че работещ GPU не издава изображение, ако бъде поставен в неизправен слот.
Внимание! Бъдете внимателни, тъй като ако на линиите на порта има късо съединение, поставената в него видеокарта може да изгори!
Намирането на конкретната причина за повредата в домашни условия е невъзможно, затова ще трябва да занесете неизправната платка за ремонт.