Имейлът, въпреки остарелия формат и по-малко удобство в сравнение със съвременните пратеници, все още е актуален, особено за корпоративни потребители. Повечето хора са свикнали да имат достъп до електронната поща с помощта на браузър, но за пълноценна и активна употреба отделен клиент е много по-добър. Днес ще ви разкажем как стоят нещата с такива приложения на macOS.
Microsoft Outlook
Искаме да започнем нашия преглед с едно от най-известните решения - Outlook от конкурента на Apple, Microsoft. На първо място, тази програма е насочена към корпоративни потребители - поддържа работа с няколко акаунта с администрирането на всеки, филтриране на получените съобщения по няколко критерия едновременно и допълнителни функции като създаване на събития в календара, свързване на задачи и поддържане на книга за контакти. Домашните потребители ще се възползват от интелигентното групиране на получените имейли, историята на изтеглените файлове и мощен филтър за нежелана поща. Microsoft Outlook се разпространява в Office 2019 за офлайн употреба и Office 365 за мрежа и абонамент.
Изтеглете Microsoft Outlook от Mac App Store
Искра
Алтернатива на корпоративното решение от Microsoft ще бъде приложението Spark. Той разполага с добре обмислен интерфейс, добра локализация на руски език и много полезни функции за домашна употреба - например автоматично сортиране на входящите съобщения в няколко категории. Също така полезна е опцията за преместване на прочетените писма в края на списъка, сортирана по времето на получаване и възможността за поставяне на съобщения в папката „Прочетете по-късно“. Приложението е напълно безплатно и разработчиците нямат намерение да въвеждат платени функции в най-близко бъдеще.
Mozilla Thunderbird
Има и версия на MacOS на най-функционалния от безплатните имейл клиенти, Thunderbird от Mozilla. Наистина наличните възможности на това приложение надминават дори някои платени решения: в допълнение към свързването с пощата с помощта на основните протоколи, Thunderbird може да се свърже с различни услуги за незабавни съобщения (като Twitter и IRC), да отваря секции в отделни раздели и да свързва толкова акаунти, колкото искате. Функционалността може да бъде разширена с добавки, заредени директно от програмата. Разбира се, имаше някои недостатъци - например Mozilla Thunderbird, работещ във фонов режим, доста сериозно изразходва хардуерните ресурси на устройството (особено MacBook Air страда), плюс понякога интерфейсът може да реагира със закъснение.
Изтеглете Mozilla Thunderbird от официалния уебсайт
Канарски поща
Клиентът Canary Mail е един от най-новите сред представените в днешната колекция, но е напълно способен да изтласка гиганти като Outlook или Thunderbird от пиедестала. Преценете сами - Canary Mail има много приятен за използване и красив интерфейс, поддържа всички съвременни комуникационни протоколи и пощенски сървъри, извършва автоматично интелигентно сканиране на входящите съобщения с филтриране по важност за потребителя, позволява ви да се отпишете от всеки пощенски списък с едно щракване и информира за доставката на съобщения на адресата. Има и уникална функция - собствена система за криптиране, но може да бъде и недостатък, тъй като получаващата страна трябва да инсталира и този клиент, за да прочете криптираното съобщение. Уви, трябва да платите за всички тези функции, тъй като няма безплатни пробни версии.
Изтеглете Canary Mail от официалния уебсайт
Полимайл
Друг новодошъл в днешната колекция, Polymail, е малко по-различен от представените по-рано клиенти. Първо, това е не само приложение, но и услуга, която изисква да създадете свой собствен вътрешен акаунт. Самата услуга предлага на потребителя обширни настройки за управление на няколко профила, филтър за нежелана поща с възможност за бързо отписване от рекламни писма, както и опция за отмяна на изпращането на писма и преглед на подробности за всеки от записите (списък с прикачени файлове, данни за получаване и четене, размер на кореспонденция с един или друг адресат и др.). Разбира се, услугата има своите недостатъци: първо, за използването й се начислява такса (налична е 14-дневна пробна версия), и второ, някои вътрешни корпоративни пощенски услуги не се поддържат.
Изтеглете Polymail от официалния сайт
eM клиент
Друго решение, което е чудесно за домашна употреба. eM Client има усъвършенствана персонализация на интерфейса, криптиране на получени и изпратени имейли, поддържа отложеното им изпращане, както и маркиране на съобщения. Уникалните характеристики на този клиент са вграден преводач на получени писма, независима проверка на правописа и възможност за свързване с някои незабавни съобщения. Клиентът на eM е един от лидерите по отношение на скоростта на работа. Сред недостатъците на това приложение отбелязваме платения характер на услугата - самият клиент може да бъде изтеглен безплатно, но използването му струва пари. Има обаче план за безплатно използване с ограничение за два свързани акаунта, което е повече от достатъчно за повечето домашни потребители.
пощенска станция
Завършваме днешната си селекция с решение, което е вградено във всички актуални версии на macOS и носи непретенциозното име „Mail“. Стандартният имейл клиент на Apple предлага на потребителите основни функции като получаване и изпращане на имейли, известия за входящи съобщения и прикачване на различни видове файлове. Поддържа се и интеграция с екосистемата, по-специално с подобно приложение на iPhone. Уви, това е всичко, което може да се каже за пощата - не се предоставят разширени функции като филтриране на входящи имейли или изпращане на съобщения по график. Програмата обаче се справя добре с основната си задача, преглед и изпращане на писма.
Това завършва нашия преглед на имейл клиенти за операционната система macOS. Всеки от представените инструменти има своите предимства и недостатъци, поради което няма да препоръчваме еднозначно конкретно приложение - изберете сами, въз основа на зададените задачи.