Маркерите от латвийската фирма Mikrotik заемат специално място сред продуктите от този вид. Има мнение, че тази техника е предназначена за професионалисти и само специалистът може да я коригира и да я управлява правилно. И тази гледна точка е основа. Но с течение на времето, продуктите на Mikrotik се подобряват и софтуерът става все по-разбираем за средния потребител. И свръх надеждността, гъвкавостта на тези устройства, съчетана с достъпна цена, полагат усилия да проучат настройките, които са доста адекватни на постигнатия резултат.
съдържание
Характерна особеност на маршрутизаторите на Mikrotik е, че тяхната работа се осъществява под контрола не само на банален фърмуер, но и с помощта на операционна система RouterOS. Това е пълнофункционална операционна система, създадена на платформата Linux. Това е, което плаши много потребители от Mikrotik, които вярват, че да го овладеят за тях е нещо много тежко. Но от друга страна, наличието на такава операционна система има неоспорими предимства:
Възможностите, които операционната система Mikrotik предоставя на потребителя, са много големи. Следователно времето, прекарано в изучаването му, няма да се губи.
Свързването на Mikrotik маршрутизаторите към устройството, от което ще се извършва конфигурирането, е стандартно. Кабелът от доставчика трябва да бъде свързан към първия порт на маршрутизатора и през който и да е друг порт да се свърже с компютър или лаптоп. Можете също да конфигурирате чрез Wi-Fi. Точката за достъп се активира едновременно с включването на устройството и е напълно отворена. Разбира се, компютърът трябва да се намира в едно и също адресно пространство с маршрутизатора или да има мрежови настройки, които автоматично получават IP адреса и адресите на DNS сървъра.
След като извършите тези прости манипулации, трябва да направите следното:
192.168.88.1
Последният параграф изисква по-подробни обяснения. Както можете да видите от екранната снимка, маршрутизаторът Mikrotik може да бъде конфигуриран по три начина:
Понастоящем разработчиците се фокусират върху интерфейса Webfig, предлаган на потребителя по подразбиране. Следователно, в по-новите версии на RouterOS, стартовият прозорец може да изглежда така:
И тъй като във фабричните настройки няма парола за влизане в уеб интерфейса на рутера, потребителят може да бъде пренасочен незабавно към страницата за настройки на Webfig при първото свързване. Повечето експерти обаче продължават да работят с Winbox и считат, че това е най-удобният начин за конфигуриране на устройствата на Mikrotik. Следователно, всички допълнителни примери ще се основават на интерфейса на тази програма.
Микротичният маршрутизатор има много настройки, но за да изпълнява основните си функции, достатъчно е да знаете основните. Ето защо не се страхувайте от изобилието на раздели, раздели и параметри. По-подробно тяхната цел може да бъде проучена по-късно. И първо трябва да научите как да направите основните настройки на устройството. Повече за това по-късно.
Помощната програма Winbox, която се използва за конфигуриране на устройства на Mikrotik, е изпълним EXE файл. Тя не изисква инсталация и е готова за работа веднага след изтеглянето. Първоначално програмата е проектирана да работи в Windows, но практиката показва, че тя работи добре на платформата Linux под Wine.
След отварянето на Winbox се отваря неговият прозорец за стартиране. Там трябва да въведете IP адреса на маршрутизатора, да влезете (стандартно - admin
) и да кликнете върху "Connect" .
Ако не можете да се свържете чрез IP адрес или не е известно, няма значение. Winbox предоставя на потребителя възможността да се свърже с рутера и MAC адреса. За това имате нужда от:
Ще бъде направена връзка с маршрутизатора и потребителят ще може да премине към директната конфигурация.
След като въведете настройките на маршрутизатора с помощта на помощната програма Winbox, потребителят отваря стандартния прозорец за конфигуриране на Mikrotik. Той е поканен да го премахне или да го остане непроменен. Ако трябва да конфигурирате маршрутизатора възможно най-бързо - трябва да оставите фабричната конфигурация непроменена, като кликнете върху "OK" .
За да преминете към бързите настройки, трябва да изпълните две прости стъпки:
Прозорецът Бърза настройка съдържа всички основни настройки на маршрутизатора. Цялата информация в нея се групира по секции относно настройките на Wi-Fi, интернет, локална мрежа и VPN. Разгледайте ги по-подробно.
Безжична мрежа
Безжичните настройки се намират в лявата част на прозореца Бързо настроение. Настройките, които са налице за редактиране, са същите като при конфигурирането на рутери на други модели.
Тук потребителят трябва да:
Почти всички настройки се правят, като изберете от падащия списък или поставите отметка в квадратчето, така че не е нужно да измисляте нищо.
Интернет
Настройките за интернет се намират в горния десен ъгъл на прозореца Бързо набиране. Потребителят получава 3 от своите опции, в зависимост от вида на връзката, използвана от доставчика:
Както можете да видите, няма нищо трудно при промяната на параметрите на интернет връзката в маршрутизатора Mikrotik.
Локална мрежа
Непосредствено под мрежовите настройки в прозореца Бърза настройка е конфигурацията на локалната мрежа. Тук можете да промените IP адреса на маршрутизатора и да конфигурирате DHCP сървъра.
За да функционира правилно в Интернет, е необходимо също така да се даде възможност за превод на NAT, като отметнете съответното квадратче за отметка.
Като алтернатива променяте всички параметри в прозореца за бърз набор, кликнете върху бутона "Прилагане" . Връзката с маршрутизатора ще бъде прекратена. Рестартирайте компютъра или просто изключете и след това включете мрежовата връзка отново. Всичко трябва да спечели.
При фабричните настройки на маршрутизаторите на Mikrotik няма парола. Оставянето му в това състояние е абсолютно невъзможно поради съображения за сигурност. Следователно, след като завършите основната конфигурация на устройството, е необходимо да зададете администраторска парола. За това:
Това завършва настройката на администраторската парола. Ако е необходимо, в същия раздел можете да добавите други потребители или групи потребители с различни нива на достъп до маршрутизатора.
Конфигурирането на маршрутизатора Mikrotik в ръчен режим изисква известно ниво на познание и търпение от страна на потребителя, тъй като ще трябва да има много различни параметри. Но безспорното предимство на този метод е способността да конфигурирате маршрутизатора колкото е възможно по-фино, като се съобразявате със собствените си нужди. Освен това свързаният ефект от подобна работа ще бъде значително разширяване на знанията на потребителите в областта на мрежовите технологии, което може да се отдаде и на положителни аспекти.
Изтриването на типичната конфигурация на маршрутизатора е първата стъпка, от която започва ръчната конфигурация. Трябва само да кликнете върху "Премахване на конфигурацията" в прозореца, който се показва при първоначалното стартиране на устройството.
Ако такъв прозорец не се появи - това означава, че маршрутизаторът вече е свързан преди. Същата ситуация ще бъде и при настройването на използвано устройство, конфигурирано за друга мрежа. В този случай текущата конфигурация трябва да бъде изтрита, както следва:
След това маршрутизаторът ще се рестартира и ще бъде готов за по-нататъшна конфигурация. Препоръчваме незабавно да промените името на администратора и да зададете паролата за него по начина, описан в предишния раздел.
Един от неудобствата при създаването на маршрутизатори "Микротик" се счита от мнозина за монотонните имена на неговите пристанища. Можете да ги видите в раздела "Интерфейси Winbox" :
По подразбиране функциите на WAN порт в устройствата Mikrotik се изпълняват от ether1 . Останалите интерфейси са LAN портове. За да не бъдат объркани с по-нататъшната конфигурация, те могат да бъдат преименувани като по-познати на потребителя. Това ще изисква:
Останалите портове могат да бъдат преименувани на LAN или оставени без промяна. Ако потребителят не е доволен от името по подразбиране, не можете да промените нищо. Тази процедура не влияе на работата на устройството и е по избор.
Настройването на връзка с глобалната мрежа има свои собствени опции. Всичко зависи от вида на връзката, която доставчикът използва. Помислете за това по-подробно.
DHCP
Този тип настройка е най-лесният. Просто създайте нов DHCP клиент. За това:
Статична IP връзка
В този случай доставчикът първо трябва да получи всички необходими параметри на връзката. След това трябва да направите следното:
При тази настройка е завършена.
Връзка изискваща разрешение
Ако доставчикът използва PPPoE или L2TP връзка, настройките се правят в секцията "PPP" на Winbox. Връщайки се към този раздел, трябва да изпълните следните стъпки:
Конфигурирането на L2TP и PPTP връзки следва същия сценарий. Единствената разлика е, че има допълнително поле "Свързване" в раздела "Избиране", където трябва да въведете адреса на VPN сървъра.
Ако доставчикът използва MAC свързване
В тази ситуация MAC адреса на порта WAN трябва да бъде променен на този, изискван от доставчика. На устройствата Mikrotik това може да се направи само от командния ред. Това се прави така:
/interface ethernet set WAN mac-address=00:00:00:00:00:00
команда в терминала /interface ethernet set WAN mac-address=00:00:00:00:00:00
Това завършва настройката за интернет, но клиентите на домашната мрежа няма да могат да я използват, докато не бъде конфигурирана локалната мрежа.
Можете да конфигурирате безжичната мрежа в маршрутизатора на Mikrotik, като отворите секцията "Безжична връзка" . Подобно на секцията Интерфейси, тук ще се отвори списък с безжични интерфейси, обозначени като wlan (в зависимост от модела на маршрутизатора може да има един или повече).
Настройката е, както следва:
Параметрите, посочени в екранната снимка, са достатъчни за нормалната работа на безжичната мрежа.
След като изтриете фабричната конфигурация, LAN портовете и Wi-Fi модулът на рутера остават неконфигурирани. За да стартирате трафика между тях, трябва да ги комбинирате в мост. Последователността на настройките е, както следва:
Това завършва настройката на LAN.
Статията засяга само най-основните точки от създаването на маршрутизатори Mikrotik. Техните възможности са неизмеримо по-големи. Но тези първи стъпки могат да бъдат отправната точка, от която можете да започнете да се потопите в прекрасния свят на компютърните мрежи.