В сравнение с твърдите дискове, твърдият диск има предимства като високо ниво на производителност и надеждност, ниска консумация на енергия, без шум и много повече. Ето защо все повече потребители избират SSD като система. Когато свържете такова устройство, можете да откриете, че той не се разпознава от системата или дори не се показва в BIOS. Това може да изглежда като липса на диск в "Explorer" , настройките на Windows или в списъка за избор на зареждане на BIOS.
съдържание
Проблеми с показването на SSD в системата могат да възникнат поради такива причини като отсъствието на буквата на устройството или инициализацията, наличието на скрити дялове и несъвместима Windows файлова система. В същото време това може да се дължи на неправилни BIOS настройки и физическо увреждане на самия диск или на един от елементите на връзките между дънната платка и SSD.
Често се случва нов диск да не се инициализира, когато е свързан към компютър и в резултат на това той не се вижда в системата. Решението е да се извърши процедурата в ръчен режим съгласно следния алгоритъм.
compmgmt.msc
. След това кликнете върху "OK" . В резултат на това дискът ще трябва да се появи в системата.
Понякога SSD няма писмо и следователно не се показва в "Explorer" . В този случай трябва да му дадете писмо.
След това посоченото устройство за съхранение се разпознава от операционната система и могат да се изпълняват стандартни операции.
Ако закупеният диск не е нов и вече е бил използван дълго време, той също може да не се показва в Моят компютър . Причината за това може да бъде повреда на системния файл или таблицата с MBR поради катастрофа, вирусна инфекция, неправилна работа и др. В този случай SSD се показва в "Disk Management" , но състоянието му е "Not Initialized" . В този случай обикновено се препоръчва да се извърши инициализация, но поради риска от загуба на данни, това все още не си заслужава.
Освен това е възможна ситуация, при която дискът се показва като една неразпределена зона. Създаването на нов обем, както обикновено се извършва, може също да доведе до загуба на данни. Тук решението може да бъде възстановяване на дяла. За да направите това, са необходими някои познания и софтуер, например, Съветник за разделянето на MiniTool който има подходящия вариант.
Това би трябвало да помогне за решаването на проблема, но в ситуация, в която няма необходимите знания и необходимите данни са на диска, по-добре е да се обърнете към професионалистите.
Понякога SSD не се показва в Windows поради наличието на скрит дял. Това е възможно, ако потребителят е скрил силата на звука, използвайки софтуер на трета страна, за да предотврати достъпа до данни. Решението е да възстановите дяла с помощта на софтуер за работа с дискове. Същият съветник на MiniTool Partition Wizard се справя добре с тази задача.
След това скритите секции ще се покажат в "Explorer" .
Ако след извършване на горните стъпки SSD все още не се показва в Explorer , дисковата файлова система може да е различна от FAT32 или NTFS, в която работи Windows. Обикновено такова устройство се показва в мениджъра на дискове като "RAW" област . За да коригирате проблема, трябва да изпълните действията в съответствие със следния алгоритъм.
След това създайте нов обем според инструкциите по-горе.
Има четири основни причини, поради които BIOS не открива наличието на вътрешно SSD устройство.
SATA е деактивиран или има грешен режим.
Неправилни настройки на BIOS
BIOS също не разпознава диска, ако има неправилни настройки. Лесно е да се провери от датата на системата - ако не съвпада с истината, това означава провал. За да я премахнете, трябва да нулирате и да се върнете към стандартните параметри според следната последователност от действия.
Друга възможност е да извадите батерията, която в нашия случай е близо до слота за PCIe.
Неправилен кабел за данни
BIOS също няма да открие SSD, ако кабелът SATA е повреден. В този случай трябва да проверите всички връзки между дънната платка и SSD. Препоръчително е да се избягва огъване или притискане на кабела по време на монтажа. Това може да доведе до повреда на жиците в изолацията, въпреки че материалът може да изглежда нормален. Ако има съмнение относно състоянието на кабела, по-добре е да го смените. Seagate препоръчва използването на кабели по-къси от 1 метър за свързване на SATA устройства. По-дългите понякога попадат извън съединителите, така че не забравяйте да проверите дали те са здраво свързани към SATA портовете.
Дефектен SSD
Ако след извършването на горепосочените процедури дискът все още не се показва в BIOS, има вероятност фабричен дефект или физическо увреждане на устройството. Тук трябва да се свържете с компютър за ремонт или доставчик на SSD, след като се уверите, че има гаранция.
В тази статия разгледахме причините за липсата на SSD в системата или в BIOS, когато е свързан. Източникът на такъв проблем може да бъде състоянието на диска или кабела, както и различни софтуерни повреди и неправилни настройки. Преди да продължите с коригирането на един от следните методи, препоръчително е да проверите всички връзки между SSD и дънната платка, опитайте да подмените SATA кабела.