Съдържание:
- Метод 1: Проверка на подаването на електричество
- Метод 2: Включване на удължител
- Метод 3: Активиране на бутона за подаване на напрежение
- Метод 4: Използване на бутона за включване на принтера
- Метод 5: Проверка на превключвателя за захранване
- Метод 6: Сваляне на картриджа
- Метод 7: Проверка на захранващия кабел
- Метод 8: Други хардуерни неизправности
- Въпроси и отговори: 1
Метод 1: Проверка на подаването на електричество
Този метод е полезен за тези, които използват принтер в офис или друго работно помещение, разделено на зони. Ако у дома спре електричеството, това става почти веднага ясно, тъй като спира да работи друга техника или просто не се включва осветлението. В работните зони нещата са малко по-сложни, тъй като електрическата инсталация е разпределена по фазови табла. Ако едно от тях, отговорно за подаването на електричество към определени контакти или стаи, изключи, няма да можете да включите принтера или друго устройство. Затова съветваме да свържете към този контакт друго оборудване и, ако то също не работи, да проверите таблото или да се обърнете към електротехник.

Метод 2: Включване на удължител
Някои потребители свързват периферията си към удължител, което важи и за принтерите. Ако самият кабел е свързан към контакта, но може да бъде изключен с вграден бутон на корпуса. Съответно, в такъв случай нито едно оборудване, чийто захранващ източник е свързан с този удължител, няма да работи. Проверете го и при необходимост го включете, а след това отново опитайте да натиснете бутона за захранване на печатащото устройство, за да видите дали ще се стартира този път.

Метод 3: Активиране на бутона за подаване на напрежение
Продължаваме темата с удължителите, този път засягайки само някои от техните модели, оборудвани със специални предпазители от спадове на напрежението. Ако изведнъж възникне такава ситуация, тази система сработва и захранването спира да се подава на удължителя, предотвратявайки късо съединение и възникване на повреди в свързаното оборудване.След като ситуацията се нормализира, ще е необходимо да натиснете специалния бутон, който виждате на следващото изображение. Той отговаря за възобновяване на подаването на напрежение, а следователно, след активирането му можете да включите принтера.

Метод 4: Използване на бутона за включване на принтера
Може да ви изненада, но понякога бутонът за захранване на печатащото устройство не сработва веднага или има малки проблеми след аварийно изключване. Трябва да опитате да го натиснете няколко пъти и да видите дали това ще помогне за решаване на възникналия проблем. Понякога помага дълго натискане за 10-15 секунди, след което се извършва нулиране на захранването и принтерът се включва отново с активиране на бутона. Можете напълно да изключите подаването на електричество, да задържите бутона за 10 секунди, за да нулирате напрежението, да свържете принтера и отново да го включите. Използвайте всички тези варианти, а ако те не донесат резултат, преминете към следващия метод.

Метод 5: Проверка на превключвателя за захранване
Някои принтери имат вътрешен блок за захранване с допълнителен превключвател, който отговаря за подаването на напрежение. Той не се използва вместо бутона за включване на корпуса, а функционира отделно, позволявайки напълно да се ограничи подаването на електричество към устройството. Обикновено този превключвател се намира отзад, близо до самия кабел, така че да го откриете няма да е трудно. Ако превключвателят е в състояние O, значи подаването на захранване е изключено, I обозначава ВКЛ.

Метод 6: Премахване на картриджа
Преминаваме към по-специфични решения, които се оказват полезни в определени случаи, свързани с хардуерни неизправности на печатащото устройство. Първият такъв вариант е, че преди включването на принтера е необходимо да се извади картриджът, а след това веднага да се натисне бутона. Ако това не помогне, се сваля и печатащата глава. Разбира се, ако никога преди не сте се занимавали с разглобяване на оборудване, могат да възникнат проблеми.Предлагаме да използвате инструкциите в линка по-долу и напомняме, че всичко трябва да се прави изключително внимателно, за да не повредите компонентите.
Повече информация: Разборка на принтери

Метод 7: Проверка на захранващия кабел
Съществува вероятност принтерът да не се включва поради повреда на захранващия кабел или заради ненадеждното му свързване към самия конектор на устройството. Проверете дали е правилно свързан и огледайте цялата му дължина, проверявайки за извивки или физически повреди. Ако у дома имате 220V кабел с такъв същия конектор, можете да опитате да го замените, но не е препоръчително да го използвате постоянно. Ако проблемът наистина е в повредения кабел, закупете нов в магазин за техника, уточнявайки, че е необходим вариант именно за принтер, за да не възникнат проблеми с различната сила на тока, което води до повреда на техниката.

Метод 8: Други хардуерни неизправности
Ако нищо от изброеното по-горе не е дало желания резултат, има смисъл да се предполага, че е възникнала друга хардуерна неизправност, която не може да бъде открита и още по-малко поправена самостоятелно. В такъв случай е добре да вземете принтера и да го занесете в сервизен център за по-нататъшна диагностика и ремонт. Може да се окаже, че е повреден само един бутон или част, чиято замяна няма да е твърде скъпа. Въпреки това, понякога ремонтът е невъзможен, за което специалистът уведомява след диагностика.