Съдържание:
SolarWinds Server and Application Monitor
SolarWinds Server and Application Monitor може да следи услуги на AWS и Azure, обхващайки хранилища, бази данни, над 1200 свързани модула и състоянието на вашето сървърно оборудване. Системата следи показателите на сървърното оборудване, включително използването на ЦП, твърд диск, източник на захранване и скоростта на работа на вентилатора. Всички сензори имат свой цвят, за да можете бързо да реагирате на промените. Зеленото обозначава нормални показатели, а ако цветът се промени на червено, значи са настъпили критични повреди или температурата е нараснала до определено ниво. Такова представяне опростява мониторинга на производителността и ускорява реакцията на важни събития.
Това решение за администриране има функция за автоматично свързване, която открива вашето оборудване и наличните допълнителни модули без необходимост от ръчно посочване. Тази технология се счита за една от най-важните в SAM, тъй като е важно бързо да се настроят всички компоненти и да не се пропусне нищо, което често се случва в ръчен режим. Контролният панел включва редица предварително написани шаблони за задачи, които ще помогнат за автоматизиране на редовния мониторинг и профилактичните задачи. В SolarWinds Server and Application Monitor са вградени предварително написани отчети и предупреждения, които се показват на екрана при достигане на определени условия

Вътрешният инструмент, наречен Appstack, помага за анализ на използването на компонентите за всеки компонент поотделно. Това позволява да се определи причината за скока на заявките и по-рационално да се разпределят наличните ресурси.Взаимозависимостта между достъпа до софтуер и поддържащото го оборудване се разпространява и на активността в мрежата. Например, ако веднъж се сблъскате с проблеми при работа с SQL сървър, ще ви е необходимо да използвате всички налични инструменти за администриране, за да намерите и напълно отстраните причината за този проблем.
Можете да настроите таблото за управление, създавайки различни изгледи за ролите, разпределяйки по този начин отговорността сред по-младите членове на екипа, ако има такива. Докладите, системите за автоматизация и уведомленията — всичко това се настройва от потребителя в зависимост от типа на управлявания сървър. Тези функции правят SolarWinds SAM наистина важен инструмент за администриране на сървъри. Освен инструмента за наблюдение на производителността на мрежата, можете да комбинирате този модул с инструмента за проследяване на мрежовия трафик, конфигурационния мениджър на мрежата, монитора на хранилището и монитора на виртуализацията. Стандартният монитор на сървъри и приложения поддържа функции на мениджъра на виртуализацията за наблюдение на системи Hyper-V и VMware ESX.
ManageEngine Applications Manager
ManageEngine е един от водещите доставчици на софтуер за администриране на сървъри, а продуктът им, наречен Applications Manager, определено заслужава внимание. Тази компания произвежда и популярния софтуер за мониторинг на производителността на мрежата OpManager, който добре се интегрира с Applications Manager, предоставяйки напълно комплект от средства за мониторинг. Линейните графики представляват основен графичен атрибут на наличните дисплеи. Показателите на сървърите, проследявани от тази система в реално време, включват: натоварването на централния процесор, скоростта и обема на хранилището, количеството използвана RAM и производителността на вход-изход. Апаратурата, показвана на монитора, показва стойностите на сензорите за мощност, вентилатора и температурата.
Ето най-важните приложения, които могат да се проследяват на сървърите с помощта на това решение: SQL-сървър, ERP система, като SAP, Oracle EBS, Microsoft Dynamics AX, CRM и Siebel CRM. Компонентът за управление на модулите на този софтуер предлага няколко много интересни възможности, които ще помогнат за анализиране на различни действия и тестване на нови приложения.Достъпна автоматизация на работните процеси, които взаимодействат със запазените събития от историята на производителността на сървъра. Това означава, че получавате представа за това как новият модул или компонент на сървъра ще повлияе на наличните ресурси, още преди да го стартирате на основните мощности. Това е и причината ManageEngine Application Manager да има статут на пълноценна програма за администриране на сървъра.

Инструментите за проследяване на производителността проверяват наличността на услугите на Active Directory, включително и работещите на сървера компоненти на Exchange. Освен това постоянно се мониторира скоростта на достъп до функциите на Active Directory и LDAP. ManageEngine Applications Manager позволява следене на уведомленията от системния журнал на събитията в ОС Windows, инсталира се самостоятелно и не изисква индивидуален достъп до всеки сървър за извършване на предварителна конфигурация. С помощта на разглежданото решение за администриране получавате предварително подготвени сценарии за задачи и отчети, а също така можете да създавате свои собствени задачи за автоматизация и настраиваеми отчети. Има възможност да се инсталира конзолата за мониторинг в стандартните версии на операционните системи Windows и Linux и да се получи същият набор от основни функции.
Wireshark
Wireshark — още едно популярно средство за мрежов мониторинг, поддържащо голям брой сървъри. То е предназначено за преглед на всички събития, извършвани в мрежата на най-ниско ниво, и активно се използва както в търговски, така и в държавни организации. К основните и най-важни възможности могат да се отнесат следните:
- Детайлна проверка на най-разнообразни протоколи с постоянно обновление и добавяне на нови.
- Запис на събития в реално време и анализ в офлайн режим, ако това е необходимо при работа на сървъра.
- Поддържа се както на Windows, така и на Linux или macOS.
- Присъства напреднал графичен интерфейс, където се преглеждат получените мрежови данни.За целта може да се използва утилитата TShark, стартирайки я в режим TTY.
- Налични са най-различни филтри, които ще помогнат да се предпазите от излишна информация, когато става въпрос за дълбочинно анализиране.
- Поддържат се много формати на файлове, четенето и записването на които може да бъде полезно при работа с протоколи. Няма да изброяваме всички, тъй като наистина са достатъчно и цялата информация е представена на официалния сайт.

Нека поговорим за още едно, не толкова очевидно, предимство на това решение — документацията. Тя е наистина написана подробно и отговаря на всички въпроси, които могат да възникнат у тези, които за първи път се сблъскват с това решение. Има няколко нейни варианта за различни задачи, например, ако искате да се запознаете само с основните функции още по време на избора на софтуер за управление на сървъра. Wireshark активно се обновява и последната версия излезе буквално преди месец от момента на написването на тази статия. Значи, разработчиците активно работят по всички протоколи и по време на обновленията ги актуализират, ако възникне необходимост.
Sysinternals
Sysinternals — това е цял комплект малки програми от Microsoft, включващи утилити за работа с файлове, мрежови приложения, процеси и цялата система. Някои от тях не са необходими на системния администратор или управляващия сървъра, но определени ще се окажат изключително полезни и активно използвани. По-долу е прикрепена връзка към целия комплект на този софтуер, но можете сами да решите какво от него да инсталирате.
Нека поговорим изключително за тези утилити и програми, включени в Sysinternals, които наистина са полезни при управлението на сървъра, а не по време на работа в нормален режим на операционната система Windows.
System Monitor
Първата утилита, наречена System Monitor, е необходима на тези потребители, които се интересуват от получаване на детайлни логове при взаимодействие с файлове, процеси и мрежови връзки. Тя записва всички действия в журнал на събитията и позволява да ги прегледате по всяко време.Информация се извежда в графично прозорче, където виждате времето, типа на събитието, резултата и детайлната разбивка на всички действия.

Предимството на System Monitor е, че потребителят получава разширен журнал на събитията и вижда много повече информация на своя сървър или дори домашен компютър (утилитата може да бъде инсталирана на всяка версия на Windows).
AccessChk
Следва конзолният инструмент AccessChk. Той е предназначен за получаване на информация за разрешенията на потребителите за файлове, директории и записи в регистъра. Сюда се включват и системни обекти и работещи услуги. Основната му цел е откритие на дупки в сигурността, свързани с неправилно предоставени права за достъп на определени групи потребители или отделни акаунти.

В AccessChk има само една команда, която извежда на екрана списък с директории и файлове по запитване. След това остава на вас да се справите с всички разрешения и да решите кои от тях да редактирате, за да премахнете уязвимостите на сървъра.
Autoruns
На сървъра не се използва обикновен "Диспетчер на задачите", тъй като информацията, която той предоставя, често е недостатъчна за пълноценен мониторинг. Вместо това се закупува пълноценна система или се използват подобни утилити от Microsoft. Една от тях е Autoruns, от името на която вече е ясно, че следи за автоматичното стартиране на приложения. Утилитата анализира абсолютно всички пътища и записи в регистъра, извеждайки в графично меню информация за това, което е било стартирано заедно със сървъра. Има няколко раздела, предназначени за мониторинг на различни компоненти: драйвери, принтери, офис програми, услуги и мрежови връзки. Достъпна е филтрация, позволяваща почистване на списъка от ненужното и показване само на търсената информация.
Process Explorer
Process Explorer е още един разширен вариант на споменатия "Диспетчер на задачите", който показва всички стартирани процеси и позволява управление на тях. На сървърите тази програма активно се използва, тъй като е важно да се следи колко байта потребява дадено приложение и какво натоварване оказва на процесора.

Допълнително се показва цяло дърво на зависимите процеси, между които можете свободно да се движите и без проблем да намирате необходимата информация.Това прави Process Explorer практически незаменимо решение за тези, които искат не само да наблюдават състоянието на приложенията на сървъра, но и да ги управляват.
Advanced IP Scanner
Ако преди говорихме за софтуер с пълен формат, предназначен за цялостно наблюдение на сървъра и управление на неговите компоненти, сега бихме искали да се спрем на по-прости решения, чиято функционалност не е толкова широка. В повечето случаи те се разпространяват безплатно и се препоръчват за инсталиране в Windows Server или други сървърни ОС, за да извършват основни действия. Първата такава програма се нарича Advanced IP Scanner и е предназначена за сканиране на LAN. Тя показва всички намерени мрежови устройства, отваря достъп до общи каталози и позволява дистанционно свързване към ПК за управление, използвайки технологии RDP и Radmin.

Не е необходимо да я инсталирате — разпространява се в портативен вариант. От горното описание е ясно, че за Advanced IP Scanner е подходящ сървър, който управлява няколко компютъра и периферийни устройства. Тази програма няма нищо общо с мрежовите инструменти.
NetWrix Inactive Users Tracker
NetWrix Inactive Users Tracker е подходящ за потребители, които свързват няколко акаунта към своя сървър, дори до няколко десетки. Въпреки ограниченията в достъпа, всеки профил има свои разрешения, което означава, че могат да възникнат проблеми със сигурността, ако собственикът на акаунта зададе ненадеждна парола или вече не е свързан с проекта, но акаунтът по някаква причина все още не е изтрит.

Този софтуер намира всички съществуващи профили и изпраща на собственика на сървъра информация за това колко време съществуват и колко често се използват. След това остава на вас да решите какво да правите с неактивните профили или тези, при които се наблюдават проблеми със сигурността.NetWrix Inactive Users Tracker се разпространява безплатно, затова може смело да бъде инсталиран на вашия сървър и използван при необходимост.
Анализ на производителността на логовете
На сървърите постоянно възникват проблеми с производителността, свързани с работата на определен компонент. За съжаление, не може предварително да се предотврати появата на подобни ситуации и да се осигури идеална работа на сървъра. Затова е необходимо да се следи състоянието му и навреме да се коригират проблемите. Отличен помощник в това отношение е Анализът на производителността на логовете. Това малко софтуерно решение е подходящо в ситуации, когато започват проблеми с производителността, но не е ясно какво точно ги предизвиква.

Приложението анализира брояча на производителността и показва на екрана намерените резултати. В крайна сметка ще видите графика с много линии, в които все още трябва да се разбере. Всеки процес е обозначен с цвят и се показва в таблица. Ненужните могат да бъдат веднага отхвърлени, за да се покажат само тези, които потенциално могат да влияят на производителността. В крайна сметка без трудности ще намерите процеса, който е консумирал най-много системни ресурси.
Multi-Tabbed PuTTY
Нека започнем с описанието на известния SSH клиент на име PuTTY, който е свързан с разглежданата програма. Той е предназначен за дистанционно управление на сървъри и компютри чрез създаване на съответния протокол за свързване. Главният недостатък на стандартната му версия е, че при необходимост от създаване на няколко дистанционни връзки, е трябвало да се стартират различни копия на клиента, тъй като едно работеше само с един компютър. Multi-Tabbed PuTTY променя тази ситуация, добавяйки неограничен брой клиенти в един графичен интерфейс.

Външният вид на програмата е изключително удобен. В горната част се показват табовете с всички създадени връзки, отдясно се намира списък с налични или преди използвани дистанционни работни плотове, а основното пространство е изведено точно под клиентите.Разтягвайте ги така, както е необходимо, за да осигурите коректно отображение и взаимодействие с всички устройства едновременно или последователно.
Netwrix Auditor
Netwrix Auditor е приложение за осигуряване на сигурност, което помага на организациите да преодолеят проблемите с спазването на нормативните изисквания и оперативните трудности. Приложението ви дава пълен контрол над това, което се случва на сървъра, предоставяйки полезна информация за промените, нивата на достъп и конфигурациите. Компонентите на Netwrix Auditor позволяват минимизиране на рисковете и своевременно откриване на заплахи за предотвратяване на изтичане на данни, както и спазване на GDPR, PCI DSS, HIPAA, SOX, GLBA, FISMA, NIST, FERPA, CJIS, NERC CIP, ISO / IEC 27001 и други стандарти за сигурност. Програмата може да бъде разположена както в облака, така и локално, което позволява контрол на случващото се по всяко време, след предварително свързване със сървъра.

Това е добро решение, което проверява всички необходими елементи на сървъра. То ще тества файловите сървъри, базите данни, Active Directory, SharePoint и много други. Единственият недостатък на Netwrix Auditor е, че понякога програмата се срива по време на работа, но по-често това е свързано с опити за спиране по време на обновление на конфигурацията. Тогава може да пропусне зареждането на нови данни, но ще се свърже след решаване на този проблем и ще запълни пропуските, проверявайки новите компоненти. Поддръжката работи ефективно, така че по всички въпроси можете веднага да пишете на представителите на компанията и да разказвате за възникналите трудности. В повечето случаи те помагат в рамките на няколко часа.
NeDi
NeDi е по-подходящ за корпоративни мрежи и системни администратори, но може да се използва и на някои типове сървъри, които взаимодействат с други компютри и физически устройства. NeDi се занимава с регистриране на цялото оборудване и проследява крайните възли, предоставяйки цялата необходима информация в графичен интерфейс. Това ще позволи напълно да се откажете от протокола Telnet, ако възникне необходимост да се определят MAC адреси или други свързани с оборудването данни.Когато NeDi е в активен режим, програмата не просто сканира устройства, а събира цялата информация, която е възможна. Включени са версиите на инсталираните фърмуери, физическите и мрежовите адреси, параметрите, настройките на допълнителните модули и друга информация.

Използвайте NeDi не само за преглед на вече откритите устройства, но и за търсене на други, които са били свързани наскоро или не могат да бъдат открити в общия списък. Можете да се обърнете към програмата по всяко време, задавайки параметрите за търсене. След няколко секунди на екрана се появява необходимата информация, независимо от нейния характер. NeDi има отворен код, което означава, че се разпространява безплатно. Можете да се запознаете с описанието на всички функции и да изтеглите инсталатора на официалния сайт.
Nagios XI
Nagios XI е многофункционален софтуер за мониторинг, който взаимодейства както с мрежи, така и със сървъри. Има отворен код, което означава, че се разпространява безплатно, но това не е единствената особеност на подобна реализация. Можете да изтеглите Nagios XI под формата на код, да го редактирате според вашите нужди и след това да го инсталирате на сървъра. В интернет ентусиасти публикуват своите модификации и разказват какви допълнителни функции могат да бъдат добавени в този софтуер, използвайки малки фрагменти от код или пълноценни нововъведения. Това ви позволява да направите от вече готовата програма още по-универсален инструмент. Графичният интерфейс на този софтуер е представен в прост видеоформат, което не е характерно за решения от такова ниво. В предишните версии той беше още по-минималистичен, но сега има повече функции. Контролният панел е напълно настраиваем, което означава, че можете да изведете само тези екрани и средства за мониторинг, които планирате да използвате при взаимодействие със сървера.

За настройка на този инструмент е предвиден специален майстор, който изпълнява повечето действия в автоматичен режим, а на вас остава само да изберете предпочитаните опции за конфигурация. Графиките, появяващи се на панела за мониторинг, правят разпознаването на основните показатели и статуси по-просто, така че никога няма да пропуснете важна информация. Освен това те включват инструменти за прогнозиране и анализ на данни при предварително разпределение на използваните ресурси.Ако системата открие критични неизправности, но никой не реагира, съобщенията автоматично се изпращат на телефон или електронни адреси на тези, които са свързани с управлението и могат бързо да се намесят, за да решат възникналата ситуация.
Nagios XI се предлага в три различни тарифни плана. Най-простата версия е налична безплатно, но е ограничена до преглед на само седем мрежови възела. Това е достатъчно за повечето малки компании, но при работа с по-големи проекти ще е необходимо закупуването на разширена версия. Най-евтиният платен вариант на Nagios XI предлага контрол над до 100 възела, което е значителен скок в сравнение с предишния.
Инструмент за мониторинг на сървъри Motadata
Завършва списъка с програми за управление на сървъри инструментът за мониторинг, наречен Motadata Server Monitoring Tool. Платформата, на която е създаден този инструмент, предлага мониторинг на мрежи, сървъри и приложения с помощта на специализирани модули, които следят производителността на бази данни, облачни услуги и уеб платформи. Ако сте собственик на онлайн бизнес или сървър, свързан с него, обърнете особено внимание на инструмента за преглед на URL адреси и бази данни. Той сканира наличността на всички съществуващи уеб страници, а също така оценява скоростта на работа на сайта и можете да се уверите, че потребителите не изпитват затруднения при навигацията и целият контент се показва коректно. Говорейки за конкретни монитори, следени от модула Motadata, той обхваща обичайните характеристики на компонентите на сървърите, включително разделите на твърдите дискове и пространството на тях, натоварването на централния процесор и оперативната памет. Ако е необходимо, активирайте функцията за водене на дневник на събития, за да можете по всяко време да отворите съответния раздел и да видите какво се е случило за определен период от време.

Motadata Server Monitoring Tool е съвместим с сървъри както на Windows, така и на Linux, и също така поддържа интеграция с отдалечени сървъри при използване на централизирано наблюдение по WAN. Има и облачна услуга, свързването с която не предизвиква трудности. Това позволява по всяко време да се обърнете към мониторите и да видите в какво състояние се намира сървърът в момента.След инсталирането на Motadata Server Monitoring Tool на компютъра, ще трябва да използвате всеки браузър, за да отворите графичния интерфейс. Имайте предвид това и предварително добавете съответната програма, ако планирате да отворите този софтуер.