Много потребители обмислят да преминат към продукти на Apple, особено тези в областта на дизайна, графиката и мултимедията. Нека да видим дали macOS е наистина добър както за работа, така и за забавление.
Разглежданата операционна система е близка по своя произход и принципи на работа с Linux - ядрото на macOS се основава на ядрото Unix, предшественик на Linux, така че ще бъде по-лесно да се научи за потребителите на Ubuntu или всяка друга популярна дистрибуция на Linux. Съвременните версии на macOS са проектирани за използване в архитектурата x86-x64, за разлика от по-старите Mac OS 9, така че технически не се различават от Windows или OS, базирани на Linux ядрото.
В някои моменти операционната система на ябълковата компания надминава конкурентите си на пазара.
Едно от предимствата на macOS в продуктовата линия на Windows е по-опростен и по-опростен механизъм за управление на инсталирани приложения. В случая с "мака" изглежда по-лесно за крайния потребител, като се приближава в най-новите версии до парадигмата за използване на iOS.
Работният процес на MacOS е подобен на мобилното устройство на Apple. Както в случая с мобилната ОС, управлението на програми става чрез специален App Store. Всички инсталирани приложения отиват или в специален агрегатор Launchpad или в директорията Applications .
Предимствата на macOS могат също да включват опростен и по-удобен за използване графичен интерфейс. За разлика от конкурентите, Apple разчита на последователност - контролът върху системата не е претърпял значителни промени след излизането на Mac OS X, предшественика на съвременния macOS.
Компанията от Купертино е не само разработчик на софтуер, но и създател на хардуерни компоненти. Съответно инженерите на Apple постигат максимална оптимизация и скорост на своята система на компютри от собствено производство. Състезател от Редмънд наскоро също произвежда компютри (таблети и лаптопи от серията Surface), но най-вече Windows, подобно на Linux, може да се намери на устройства от други производители, а в случая на настолни компютри - компютри, които са сглобени от самите потребители. В резултат на това са налице колосална фрагментация и почти безкраен брой възможни комбинации от оборудване. Разбира се, невъзможно е да се осигури максимална оптимизация за всички тях, така че конкуриращите се системи могат да работят по-зле дори при не по-мощен хардуер от macOS на iMac и MacBook.
Истинският бич за компютрите, работещи под Windows, са приложения за вируси, включително скандално известния софтуер като WannaCry или NotPetya, който може да парализира работата на цели организации. Устройствата на Apple са по-малко податливи на подобни заплахи, благодарение на децентрализирана система за получаване на софтуер - стриктната умереност в App Store просто няма да пропусне очевидно злонамереното приложение. Разбира се, все още има източници на програми на трети страни, но със закупуването на приложения от сериозни разработчици и отхвърлянето на пиратски софтуер проблемът с вируса изчезва. Разбира се, macOS не е неуязвим, следователно ще бъде полезно да имате антивирус дори и с основни възможности, за разлика от Windows, където строга система за проверка е почти задължителна.
Прочетете също: Антивирус за macOS
Повечето операционни системи се предлагат с предварително инсталиран набор от приложения. MacOS не прави изключение, но за разлика от самия Windows, достъпният пакет е по-полезен за крайния потребител: пълноценен офис пакет (състоящ се от текстообработващ Word, редактор на електронни таблици Numbers и презентации Keynotes), видео, графики и аудио приложения (iMovie, iPhoto и GarageBand съответно). В случая с Windows има и чести случаи на предварително инсталиран софтуер, непотребен софтуер за доставчици, което някои производители дори грешат от първия ред.
Всички "ОС" на пазара са по някакъв начин ориентирани към многозадачност, но macOS беше първият, който излезе с много решения, които бяха копирани в други продукти или все още се виждат само в операционната система на Apple. Възможността за създаване на множество настолни компютри не изненадва никого (опцията се появи почти едновременно с macOS в някои Linux среди и с появата на десетата версия в Windows), но специални жестове с мишката или на тъчпада за превключване между задачи са достъпни само на устройства от Купертино. Също така си струва да се отбележи, че поради тясната интеграция на софтуера и хардуера iMac или MacBook остават отзивчиви дори при такива трудни задачи като визуализация на видео.
Едно от най-силните предимства на продуктите на Apple е пълната интеграция на компоненти и услуги, което прави единна плътна екосистема. Не е тайна, че iPhone или iPad се представят най-добре при взаимодействие с компютър с Mac при създаване на архиви, отстраняване на проблеми и управление на файлове на конкретно устройство.
Безпроблемното интегриране на настолни и мобилни системи прави превключването между устройства лесно и интуитивно. Потребителят може да започне да решава проблема на своето iOS устройство, като стартира съответното приложение и да продължи без проблеми чрез програмата, инсталирана на Mac. Това намалява необходимостта от непрекъсната синхронизация чрез кабел или преместване на документ между облачни хранилища. Синхронизирането на важна информация като потребителски настройки, данни от книгата с контакти или съобщения между компютър и мобилно устройство на Apple е много по-лесно, отколкото между смартфон с Android и десктоп / лаптоп под Windows. В допълнение, приложенията са налични и в двете системи, които улесняват работата на платформата - например един и същ офис пакет.
Технически macOS е безплатен - въпреки че е търговски продукт, не можете да го купите отделно от устройствата на Apple, но можете да го изтеглите от App Store без проблеми. За разлика от Windows, системата, инсталирана от официален образ, дори не изисква активиране. Благодарение на такава политика, преди напълно да преминете към macOS, тя може да бъде инсталирана на виртуална машина и да се опита в реални задачи.
Повече подробности: Инсталирайте macOS на VirtualBox
Разбира се, въпросната операционна система не е идеална и има няколко недостатъка.
Навременното актуализиране на компонентите ви позволява да удължите полезния живот на компютъра. Но в случая с Apple такива устройства се продават вече сглобени и важни компоненти като процесора и RAM могат да бъдат споени към дънната платка. Разбира се, с надлежно внимание, те също могат да бъдат заменени, но принуждаването на системата да ги разпознае ще бъде другата задача - хардуерните идентификатори на компонентите са „защитени“ в операционната система и след като направят промени в конфигурацията, компютърът може да откаже да се стартира.
Въпреки това, когато купувате определени компютърни модели от Apple в магазина на официалния уебсайт на компанията, можете самостоятелно да изберете желаната конфигурация на хардуерни компоненти: за iMac това е процесорът, количеството RAM, количеството памет и видео адаптерът, а за MacBook можете да изберете размера на екрана и количеството на вградения SSD.
Повечето дори най-новите устройства на Apple са почти неизползваеми като игрални станции. Той се отразява на малкия брой налични игри - обикновено в Mac App Store можете да намерите малки инди игри, докато изцяло пренесеното AAA заглавие е рядък гост на тази платформа. Много модели имат и много скромни хардуерни характеристики, така че дори да можете да използвате емулатори и черупки като Proton или да инсталирате Windows с втора система чрез BootCamp, можете да играете в най-добрия случай при най-минимални настройки с 30 FPS. Като се има предвид, че е най-вероятно спецификациите на компютъра да не могат да бъдат подобрени, устройства с macOS на борда са напълно неподходящи за ролята на решения за игри.
Въпреки факта, че macOS е известен с някои специфични програми и е позициониран основно като ОС за работа, общият брой приложения, налични в App Store и в източници на трети страни, все още е по-нисък от Windows. Това се дължи на факта, че компютрите с операционна система „прозорец“ са много по-популярни от устройствата на Apple и macOS, в частност, следователно в икономически план е по-изгодно да се разработва софтуер предимно за Windows. Това важи особено за малки или независими студия.
Както можете да видите, macOS има повече предимства аритметично, но съществуващите недостатъци могат да бъдат критични за някои потребители. Следователно, както в случая с друг софтуер, изборът си струва да се направи, като се съсредоточим върху предвидените задачи.