Съдържание:
Метод 1: Рестартиране на устройството
В повечето случаи проблемът е временно явление и може да бъде решен с обикновен рестарт на телевизора. За да го извършите, изключете устройството, извадете захранващия кабел от контакта и оставете в това състояние за около 2 минути. След това отново свържете телевизора към електрическата мрежа, включете го и проверете дали проблемът е отстранен.
Метод 2: Свързване с друга точка за достъп
Причината за зависването на обновлението на Smart Hub може да бъде и проблеми с интернет връзката – например, недостатъчна пропускателна способност или блокирани IP адреси от доставчика. За диагностични цели можете да използвате смартфон с Android: повечето съвременни устройства предлагат възможност да го превърнете в безжична точка за достъп – един от нашите автори вече разгледа това в отделно ръководство.
Повече информация: Как да споделите интернет от смартфон с Android

Метод 3: Настройка на алтернативни DNS адреси
Подкатегория на предишната причина могат да бъдат проблеми с DNS сървъра: наличният адрес е остарял или не позволява на програмата пълен достъп до световната мрежа.Функционалността на Smart TV от Samsung позволява да промените тези адреси – действайте по следния начин:
- Извикайте "Настройки" и изберете опцията "Общи", след това – "Мрежа".
В някои модели опцията "Общи" може да липсва, в такъв случай веднага изберете "Мрежа".
- Възползвайте се от опцията "Състояние на мрежата".
След това – "Настройки на IP".
- Тук преминете към параметъра "Настройки на DNS" и изберете опцията "Въведи ръчно".
- Отворете полето "Сървър DNS" и като адрес посочете 8.8.8.8 или 8.8.4.4 — това са свободни сървъри, предоставени от Google, — след което натиснете "ОК".
- Върнете се в главното меню на телевизора и го рестартирайте (вж. Метод 1).




След рестартиране процесът на обновление трябва или да спре, или да завърши коректно, което означава, че проблемът е отстранен.
Метод 4: Нулиране на настройките на Smart Hub
Ако нито един от горепосочените методи не е помогнал, остава да извършите нулиране на настройките на основното приложение.
- Преди да извършите процедурата, уверете се, че вашият телевизор е сертифициран в страната, в която живеете, тъй като в противен случай след нулирането той може да бъде блокиран. Факт е, че през 2020 година компанията Samsung започна да се бори с "сивата" техника (устройства за една страна, които се продават в друга) и въведе регионална блокировка. За проверка на сертификацията погледнете етикета на задната част на корпуса на телевизора – серийният номер трябва да завършва с двубуквен код на страната: RU – Руска Федерация, UA – Украйна, AK – Република Казахстан и т.н.Ако се установи, че вашето устройство "сиво", прекратете изпълнението на настоящия метод и използвайте друг.
- За да извършите нулиране, отворете "Настройки" и активирайте пунктовете "Поддръжка" – "Самодиагностика" или "Smart Hub", в зависимост от модела и версията на фърмуера на телевизора.
- Преминете към пункта "Нулиране на Smart Hub" и натиснете върху него.
За потвърждаване на операцията ще е необходимо да въведете PIN-код – по подразбиране това е 0000.
- Изчакайте, докато се извърши нулирането на параметрите, след което се върнете на основния екран и отворете панела "APPS". Системата ще предложи да преминете през първоначалната настройка – направете това, следвайки инструкциите на дисплея.




Тази процедура ефективно решава разглеждания проблем, но е приложима само при спазване на споменатите по-горе условия.
Метод 5: Нулиране на параметрите на телевизора
В ситуация, когато дори нулирането на Smart Hub не помогне, остава само последната радикална мярка – връщане на целия телевизор в заводското му състояние. Вече разгледахме тази процедура, по-долу е дадена връзка към съответната инструкция.
Напомняме! Нулирането на настройките предполага изтриване на цялата потребителска информация, затова по-нататъшните действия извършвате на свой риск!
Повече информация: Нулиране до заводските параметри на телевизора Samsung

Метод 6: Актуализиране на фърмуера
Ако горепосочените мерки се окажат неефективни, струва си да извършите актуализация на системния софтуер на устройството, особено ако поддръжката все още се осъществява и нови версии на софтуера излизат редовно.
- Влезте в менюто на телевизора, използвайте пункта "Поддръжка", където изберете опцията "Актуализация на софтуера".
В зависимост от модела и фърмуера, може допълнително да се наложи да използвате пункта "Актуализиране сега".
- Устройството ще се свърже със сървърите на Самсунг и ще започне проверка за наличието на нови версии на софтуера.
- Ако бъдат открити актуализации, ще се появи съответно уведомление.Натиснете в него "Да" и изчакайте края на процедурата.
- Ако не намерите актуализации или ползвате устройство от друг регион, можете да опитате да изтеглите софтуера на флашка и да обновите телевизора с нея – подробна инструкция ще намерите на следващата връзка.
Повече информация: Как да обновите телевизор Samsung с флашка
- В краен случай можете да занесете устройството в сервиз – там специалистите ще извадят флаш-паметта, в която се инсталира софтуера, и ще я прошият извън самия телевизор, което е много по-ефективно от варианта с USB.




Вариантът с инсталиране на нова версия на софтуера е крайна мярка, и ако той не помогне – проблемът е в хардуерната част на вашия ТВ: например, мрежовият модул е повреден, което също изисква посещение в сервиза.