Овърклокът на всякакви компютърни компоненти носи риск от прегряване и в резултат на това е изпълнен с неизправност в системата или дори с повреда на компонентите. За да се уверите, че настройките са правилни, е необходимо тестване за идентифициране на възможни грешки и превишаване на допустимата температура. В тази статия ще говорим как да направим стрес тест на NVIDIA графична карта.
Стрес тестът е процесът на максимално зареждане на видеокарта с помощта на специален софтуер. Струва си да разберете защо трябва да използвате точно такива инструменти. Самите игри са доста интензивни приложения и много натоварват системата. Такъв товар обаче не е константа. По-"тежките" сцени карат адаптера да работи усилено, а "леките" дават почивка. Програмите "зареждат" графичния процесор (някои и контролера на паметта) линейно, без временни спадове и престой. Това дава възможност да се определи как ще се държи "желязото" в такива условия. Разбира се, няма да има такива ситуации в игрите, така че стрес тестът дава определен запас от сила и температура.
Днес ще разгледаме този процес като пример за три програми. Всички те ви позволяват да проведете стрес тест на видеокартата, но има някои разлики.
Това е най-популярният софтуер за проверка на работата на графичния адаптер в екстремни условия. Furmark напълно зарежда графичния процесор и контролера за видео памет и показва данни за мониторинг на температурата и други параметри.
Програмата ще отвори допълнителен прозорец със самия тест и мониторинг. Основният индикатор, който ни интересува, е температурата. Графиката й се показва в долната част на екрана.
Индикаторите трябва да се вземат, когато линията на диаграмата престане да върви нагоре и ще се движи само хоризонтално. Незначителни скокове са разрешени на 1 градус нагоре и надолу. На екрана се вижда температура от 69 - 70 градуса.
Друга цел на стрес тестовете е да се идентифицират грешки с текущите настройки за овърклок.
Тази програма към момента на писане се счита за най-екстремната по отношение на "печенето" на системата. Алгоритмите му ви позволяват да създавате условия, при които всички ресурси на видеокартата ще се използват едновременно. Въз основа на това OCCT трябва да се използва с голямо внимание. Преди да започнете теста, затворете всички приложения и е по-добре да рестартирате компютъра.
По подразбиране критичната температура, при която тестът е принуден да бъде завършен, е настроена на 90 градуса, но е по-добре да се спуснете към по-ниски стойности. 80 ще са достатъчни.
Моля, обърнете внимание, че тестът OCCT трябва да се извърши с "естествена" резолюция на монитора в режим на цял екран. Това е единственият начин за пълно зареждане на видеокартата.
В лявата колона се показват данни за наблюдение. Интересуваме се от температура и брой грешки. Тяхното присъствие служи като сигнал за намаляване на честотата.
След приключване програмата ще покаже резултатите в блоковете „Тестово състояние“ . В екранната снимка процесът премина без грешки и принудително спиране.
Ако тестването завърши автоматично, например поради прегряване, това ще се покаже в левия блок.
Недостатъкът на OCCT е, че при някои системи сините екрани на смърт могат да се появят под товар или да възникнат спонтанни рестартирания на компютъра. Такъв проблем възниква поради недостатъчно захранващо устройство или превишаване на TDP (максимално допустимото потребление) на видеокартата, както и при достигане на максималната температура (ако максималният допустим праг е по-нисък от този, конфигуриран в програмата).
AIDA се различава от горните програми по това, че зарежда само графичния процесор, без да докосва контролера на паметта.
Отворете раздела „Температури“ . Тъй като се интересуваме само от графичния процесор, в един от падащите списъци избираме съответния елемент. Други графики могат да бъдат деактивирани (изберете тире). След настройката щракнете върху OK .
Стойностите са фиксирани по същия начин, както във Furmark, тоест след стабилизиране на кривата.
AID имат недостатък под формата на „замразяване“ при превишаване на максимално допустимите параметри. В повечето случаи само бутона „Reset“ на кутията на компютъра помага да се справите с проблема.
Разгледахме три варианта за стрес тестване на графична карта NVIDIA с помощта на различни програми. Те се различават в алгоритмите за влияние върху адаптера и съответно в резултатите. OCCT "пържи" желязо колкото е възможно повече, зареждайки всички компоненти наведнъж. AIDA64 приблизително показва как картата ще се "чувства" в реални условия (игри). Някъде между тях е Furmark. За да получите пълната картина, можете да използвате тези три инструмента наведнъж, разбира се, на свой ред.