Графичният процесор, като всеки друг вътрешен или външен компонент на компютър, зависи от драйверите, инсталирани в системата. Понякога трябва да премахнете софтуера за видеокартата и много потребители се интересуват как това ще се отрази на работата както на самия графичен процесор, така и на компютъра като цяло. Днес предлагаме отговори на тези въпроси.
Прочетете също: Как да премахнете драйвери за видеокарта
съдържание
Дори начинаещ потребител знае, че наличието или функционалността на едно или друго свързано устройство зависи от наличието или отсъствието на драйвери в системата. Помислете за последствията от деинсталирането на софтуер за GPU и по двата фактора.
В съвременните компютри извеждането на изображение на монитора (или вградения дисплей в случай на лаптопи или моноблокове) се извършва само чрез видеокарта. Ще бъде логично да заключим, че това е невъзможно, ако няма подходящи драйвери за видео адаптера.
Всъщност всичко донякъде не е наред. В съвременните операционни системи (поне семейството на Windows) извеждането на изображения е възможно дори при липса на пълноценни драйвери. Това се осигурява от универсалния софтуер, инсталиран в системата, така наречените генерични драйвери, които влизат в действие, ако „нормалните“ драйвери са премахнати или изобщо не са инсталирани. Ето защо можете да работите с компютър след преинсталиране на Windows, когато няма инсталирани драйвери в системата. Самата видеокарта ще се появи в „Диспечер на устройства“ като „стандартен графичен VGA адаптер“ .
Прочетете също: Драйвери за стандартен графичен VGA адаптер
Следователно видеокартата може да работи дори след премахване на специфичен софтуер за нея. Също така, наличието или отсъствието на този софтуер по никакъв начин не може да навреди физически на картата.
Нещата са малко по-различни с функционалността на графичния процесор. Потребителите, които често срещат преинсталиране на операционната система, може да забележат, че веднага след първото стартиране на системата (особено Windows 7 и по-стари), разделителната способност на монитора е много ниска, както и цветовата гама. Факт е, че при споменатите вече общи драйвери наличните опции са много ограничени. Това беше направено за максимална съвместимост: режимът на SVGA резолюция (800 × 600 пиксела) и 16-битовият цвят се поддържат от почти всички налични адаптери по подразбиране, включително много стари устройства, които са над 15 години.
От само себе си се разбира, че при такива ограничения няма да е възможно да се увеличи максимално функционалността на видеокартата: няма да е възможно да гледате видеото както в Интернет, така и в офлайн, и още повече, че няма да е възможно да стартирате взискателни игри или приложения, които активно използват графичния адаптер. Стандартните драйвери на Windows просто не са проектирани за това, те са временна мярка, която е необходима, за да се осигури минимално приемливо удобство, докато потребителят или администраторът не инсталира подходящия софтуерен пакет. Следователно, поради липсата на подходящи драйвери, функционалността на видеокартата ще бъде значително намалена.
Така можем да заключим, че липсата на драйвери почти не оказва влияние върху производителността на видеокартата, но значително намалява нейната функционалност. Поради тази причина се препоръчва да изтеглите и инсталирате подходящите драйвери за графичния адаптер възможно най-скоро. Ако по някаква причина драйверът не може да бъде инсталиран, прочетете следното ръководство.
Повече подробности: Драйверите не са инсталирани на видеокартата