След появата на първия преносим компютър минаха малко над 40 години. През това време тази техника е много тясно въведена в живота ни, а потенциалният купувач просто заслепява в очите на многобройните модификации и марки на различни мобилни устройства. Лаптоп, нетбук, ултрабук - какво да изберем? Нека се опитаме да отговорим на този въпрос, като сравним два вида съвременни преносими компютри - лаптоп и ултра-книга.

Разлики между лаптопа и ултрабука

През целия живот на съществуването на преносими компютри в средата на разработчиците на тази технология има борба с две тенденции. От една страна, има стремеж максимално да се приближи портативния компютър чрез хардуер и възможности към неподвижен компютър. Той се противопоставя на желанието да постигне възможно най-голяма мобилност на преносимото устройство, дори ако неговите възможности не са толкова широки. Тази конфронтация доведе до появата на пазара, заедно с класическите лаптопи, на такива преносими устройства като ултрабуси. Разгледайте разликите между тях по-подробно.

Разлика 1: Фактор на формата

Сравнявайки форм-фактора на лаптопа и ултра-книгата, първо трябва да спрем при такива параметри като размер, дебелина и тегло. Желанието да се увеличи максимално силата и възможностите на лаптопите доведе до факта, че те започнаха да придобиват все по-впечатляващи размери. Имаше модели с диагонал на екрана от 17 инча или повече. Съответно поставянето на твърд диск, устройство за четене на оптични дискове, батерия и интерфейси за свързване на други устройства изисква много пространство и влияе върху размера и теглото на лаптопа. Средно дебелината на най-популярните модели лаптопи е 4 см, а теглото на някои от тях може да надвишава 5 кг.

Като се има предвид формата на ултрабук, е необходимо да се обърне малко внимание на фона на неговото възникване. Всичко започна с факта, че през 2008 г. Apple пусна ултра-тънкия си преносим компютър MacBook Air, предизвика голям шум сред специалистите и широката общественост. Техният основен конкурент ще се конкурира на пазара - Intel - постави своите разработчици да създадат достойна алтернатива на този модел. В същото време бяха определени стандарти за тази техника:

  • Тегло - по-малко от 3 кг;
  • Диагоналът на екрана не е по-голям от 13,5 инча;
  • Дебелината е по-малка от 1 инч.

Също така, Intel регистрира търговска марка за такива продукти - ultrabook.

По този начин ултра-книгата е ултрасен преносим компютър от Intel. Във формата си всичко е насочено към постигане на максимална компактност, но в същото време тя остава мощно и удобно устройство за потребителя. Съответно, нейното тегло и размер в сравнение с лаптопа, е много по-нисък. Очевидно изглежда така:
Разликата в размера и дебелината на лаптопа и ултрабука
Понастоящем модели, диагоналът на екрана може да бъде от 11 до 14 инча, а средната дебелина не надвишава 2 сантиметра. Теглото на ultrabukov обикновено варира около един и половина килограми.

Разлика 2: Хардуер

Разликите в понятието за устройства определят разликата в хардуера на лаптопа и ултрабукета. За да се постигнат параметрите на устройството, определени от устройството, разработчиците трябваше да решат следните задачи:

  1. Охлаждане на процесора. Поради свръхтънкия случай, не е възможно да се използва стандартната система за охлаждане в ултрабукета. Ето защо няма охладители. Но, за да не прегрее процесорът, е било необходимо значително да се намалят неговите възможности. По този начин работата на ултрабуците е по-лоша от лаптопите.
  2. Видеокарта. Ограниченията върху видеокартата имат същите причини, както в случая на процесора. Ето защо, вместо тях в ултрабуки се използва видео чип, поставен директно в процесора. Капацитетът му е достатъчно, за да работи с документи, интернет сърфиране и прости игри. Въпреки това, за да монтирате видео, да работите с тежки графични редактори или да играете сложни игри на ултрабук няма да работи.
  3. Твърд диск. Ultrabooks могат да използват 2,5-инчови твърди дискове, както при конвенционалните ноутбуци, но те често не отговарят на изискванията за дебелината на тялото на устройството. Затова в момента създателите на тези устройства са оборудвани със своите SSD устройства. Те се различават по компактни размери и много по-бърза скорост на работа в сравнение с класическите твърди дискове.
    Размери на SSD и HDD в сравнение
    Зареждането на операционната система върху тях отнема само няколко секунди. Но в същото време SSD имат сериозни ограничения за количеството информация, която съдържат. Средно количеството дискове, използвани в ултра-книгите, не надвишава 120 GB. Това е достатъчно, за да инсталирате операционната система, но твърде малко, за да съхранявате информация. Ето защо е обичайна практика да споделяте SSD и HDD.
  4. Батерия. Създателите на ултрабуците първоначално замисляха устройството си като способно да работят дълго време без източник на неподвижна сила. На практика това все още не е осъществено. Максималният живот на батерията не надвишава 4 часа. Почти същият индикатор за лаптопите. В допълнение, Ultrabooks използват невъзстановима батерия, която може да намали привлекателността на това устройство за много потребители.

Списъкът с разликите в хардуера не е изчерпан. В Ultrabook липсва CD-ROM устройство, Ethernet контролер и някои други интерфейси. Броят на USB портовете е намален. Може да има само един или два от тях.

Комплект интерфейси на ултрабуси

На лаптоп този комплект е много по-богат.

Комплект интерфейси на преносими компютри

При закупуването на ултрабук, трябва да се има предвид, че в допълнение към батерията често няма възможност за смяна на процесора и RAM. Следователно, в много отношения това еднократни устройство.

Разлика 3: Цена

Поради горните разлики, лаптопите и ултрабусите принадлежат към различни ценови категории. Сравнявайки хардуера на устройствата, можем да заключим, че ултрабукът трябва да бъде по-достъпен за общия потребител. В действителност обаче всичко не е така. Лаптопите са средно два пъти по-евтини. Това се дължи на следните фактори:

  • Използване на ултразвукови SSD-устройства, които са много по-скъпи от обикновения твърд диск;
  • Ultrabook тялото е изработено от високоякостен алуминий, което също влияе върху цената;
  • Използване на по-скъпи технологии за охлаждане.

Важен фактор в цената е факторът на изображението. По-стилен и елегантен ултра-книга може хармонично да допълни имиджа на съвременния бизнесмен.

Обобщавайки, можем да заключим, че модерните лаптопи все повече заменят стационарните персонални компютри. Имаше дори продукти, наречени desknotes, които практически не се използват като преносими устройства. Тази ниша е все по-уверено заета от ултрабуците. Тези разлики не означават, че един вид устройство е за предпочитане пред друг. Кой е по-подходящ за потребителя - трябва да решите всеки клиент поотделно, въз основа на неговите нужди.