Умората и болката в очите след работа на компютъра са проблем, известен на всички потребители. Това се обяснява с имуществото на човешкото око, което първоначално е адаптирано към възприемането на отразена светлина и източникът на пряка светлинна радиация за дълго време не е в състояние да възприема без появата на болезнени усещания. Екранът на монитора е просто такъв източник.


Изглежда, че решението на проблема е очевидно: да се сведе до минимум времето за контакт с пряк източник на светлина. Но информационните технологии вече са станали толкова здраво интегрирани в нашия живот, че ще бъде изключително трудно да се направи това. Нека се опитаме да разберем какво още може да се направи, за да се сведе до минимум вредата от дългия престой на компютъра.

Ние организираме работата правилно

За да намалите тежестта върху очите, е важно да организирате правилно работата си на компютъра. За да направите това, трябва да спазвате определени правила. Нека ги разгледаме по-подробно.

Подреждане на работното място

Правилното подреждане на работното място играе ключова роля в организирането на работата на компютъра. Правилата за поставяне на масата и компютърното оборудване върху нея са следните:

  1. Мониторът трябва да бъде поставен по такъв начин, че очите на потребителя да са изравнени с горния му ръб. Наклонът трябва да бъде настроен така, че долната част да е по-близо до потребителя от горната.
  2. Разстоянието от монитора до очите трябва да е 50-60 см.
  3. Хартията документи, от които трябва да въведете текст, трябва да бъде поставен възможно най-близо до екрана, така че да не гледате постоянно на значително разстояние.

Схематично, правилната организация на работното място може да бъде представена, както следва:
Правилното местоположение на компютърната технология на работния плот
И тук е как да се организира работно място категорично невъзможно:
Лошо разположение на компютърното оборудване на работния плот
С тази подредба главата ще бъде постоянно повдигната, гръбнакът ще бъде усукан и кръвоснабдяването на очите няма да бъде достатъчно.

Организация на осветлението

Осветлението в стаята, където се намира работното място, също трябва да бъде организирано правилно. Основните правила за нейната организация могат да бъдат посочени по следния начин:

  1. Масата на компютъра трябва да стои така, че светлината от прозореца да падне върху нея вляво.
  2. Стаята трябва да бъде осветена равномерно. Не седи на компютъра в светлината само на лампата на бюрото, когато основната светлина е изключена.
  3. Избягвайте отблясъци на екрана на монитора. Ако дворът е ярък слънчев ден, по-добре е да работите с изтеглени завеси.
  4. За осветяване на помещението е по-добре да използвате LED лампи с цветна температура в диапазона 3500-4200 К, еквивалентен на мощност на обикновена лампа с нажежаема жичка от 60 W.

Ето примери за правилно и неправилно осветление на работното място:
Пример за правилно и неправилно осветление на работното място
Както виждате, правилният ъгъл е такъв, че отразената светлина не удря очите на потребителя.

Организация на работния процес

След като започнете да работите с компютъра, следвайте правилата, които ще помогнат за намаляване на тежестта върху очите.

  1. Шрифтовете в приложенията трябва да бъдат настроени така, че размерът им да е оптимален за четене.
  2. Екранът на монитора трябва да се поддържа чист, периодично да се почиства със специални салфетки.
  3. В процеса на работа, трябва да консумирате повече течност. Това ще ви помогне да предотвратите сухота и повръщане в очите.
  4. На всеки 40-45 минути работа на компютъра трябва да се правят паузи за поне 10 минути, така че очите да могат да почиват малко.
  5. По време на почивките можете да правите специална гимнастика за очите или поне да ги мигате за известно време, така че лигавицата да е навлажнена.

В допълнение към правилата, изброени по-горе, все още има препоръки за правилно хранене, превантивни и медицински мерки за подобряване на здравето на очите, които могат да бъдат намерени на уебсайтовете на съответните теми.

Програми, които помагат за намаляване на напрежението на очите

Като се има предвид въпроса какво да се прави, ако очите са наранени от компютъра, би било погрешно да не споменаваме, че има софтуер, който в комбинация с горните правила помага да се направи работата на компютъра по-сигурна. Нека да ги разгледаме по-подробно.

f.lux

Просто на пръв поглед f.lux програма може да бъде истинска божествена идея за тези, които трябва да седят на компютъра за дълго време. Принципът на нейното действие се основава на промяна на цветовата скала и наситеността на монитора в зависимост от часа на деня.

Тези промени се случват много гладко и за потребителя са почти невидими. Но светлината от монитора се променя така, че натоварването на очите ще бъде най-оптималното за определен интервал от време.

Изтегляне на f.lux

За да може програмата да започне работа, е необходимо:

  1. В прозореца, който се показва след инсталирането, въведете местоположението си.
    Въвеждане на местоположението в поток
  2. В прозореца за настройки използвайте плъзгача, за да регулирате интензивността на предаването на цветовете през нощта (ако настройките по подразбиране не ви харесват).
    Променете настройките в поток

След това f.lux ще бъде сведено до минимум в тавата и ще започне автоматично при всяко стартиране на Windows.

Единственият недостатък на програмата може да се нарече липсата на интерфейс на руски език. Но това е повече от компенсирано от неговите възможности, както и от факта, че тя се разпространява абсолютно безплатно.

Очите се отпускат

Принципът на работа на тази услуга се различава радикално от f.lux. Това е един вид график за прекъсвания в работата, които трябва да напомнят на потребителя на ентусиаста, че е време да си почине.

След като инсталирате програмата в таблата, нейната икона ще се появи под формата на икона с око.
Икона за отпускане на очите в таблата

Изтегляне на очите отпуснете

За да започнете с програмата, трябва да направите следното:

  1. Кликнете с десния бутон на мишката върху иконата на таблата, за да изведете менюто на програмата и изберете "Отвори очи" .
    Меню за почивка на очите
  2. Настройте интервали от време за прекъсване на работата.
    Настройване на времевите интервали в програмата Eyes Relax
    Времето на тяхната работа може да бъде планирано в детайли, редуващи се кратки почивки с дълги. Времевите интервали между почивките могат да бъдат зададени от една минута до три часа. Продължителността на самата почивка може да бъде определена практически неограничено.
  3. Натискайки бутона "Конфигуриране" , задайте параметрите за кратка почивка.
    Настройване на параметрите на кратка почивка в програмата Eyes Relax
  4. Ако е необходимо, конфигурирайте функцията за родителски контрол, която ви позволява да проследите времето, прекарано на компютъра на детето.
    Активиране на режима за родителски контрол в Eyes Relax

Програмата има преносима версия, поддържа руски език.

Eye-Corrector

Тази програма е колекция от упражнения, с които можете да облекчите напрежението от очите. Според разработчиците, с негова помощ можете дори да възстановите счупената си визия. Използването на интерфейса на руски език улеснява използването му. Този софтуер е Shareware. В пробната версия тестовият пакет е ограничен.

Изтегляне на Eye-Corrector

За да работите с програмата, от която се нуждаете:

  1. В прозореца, който се показва след стартирането, прочетете инструкцията и кликнете върху "Напред" .
    Първи стъпки с програмата Corrector
  2. В новия прозорец прочетете съдържанието на упражнението и продължете с изпълнението му, като кликнете върху "Start Exercise" .
    Отидете на упражненията в програмата Vision Corrector

След това трябва да изпълните всички действия, които програмата ще предложи. Разработчиците препоръчват да се повтарят всички упражнения, съдържащи се в него 2-3 пъти на ден.

Въз основа на гореизложеното може да се заключи, че при правилна организация на работата им на компютъра рискът от проблеми с зрението може значително да бъде намален. Но основният фактор тук не е наличието на множество инструкции и софтуер, а чувство за отговорност за здравето на даден потребител.