Инструментът Curves е един от най-функционалните и следователно търсен в Photoshop. С негова помощ се предприемат действия за осветяване или затъмняване на снимки, промяна на контраста, коригиране на цветовете.
Тъй като, както вече казахме, този инструмент има мощна функционалност, може да бъде много трудно да го овладеете. Днес ще се опитаме да разширим темата за работа с Curves колкото е възможно повече.
съдържание
След това нека да поговорим за основните понятия и начини за използване на инструмента за обработка на снимки.
Има два начина за извикване на настройките на инструмента: клавишни комбинации и слой за настройка.
Горещи клавиши, по подразбиране, зададени от разработчиците на Photoshop "Curves" - CTRL + M (в английското оформление).
Коригиращият слой е специален слой, който налага определен ефект върху долните слоеве в палитрата, в този случай ще видим същия резултат, както ако инструментът Curves беше приложен по обичайния начин. Разликата е, че самото изображение не подлежи на промяна и всички настройки на слоя могат да се променят по всяко време. Професионалистите казват: "Неразрушителна (или неразрушителна) обработка . "
В урока ще използваме втория метод като най-предпочитан. След като приложите слоя за настройка, Photoshop автоматично отваря прозореца за настройки.
Този прозорец може да бъде извикан по всяко време, като кликнете два пъти върху миниатюрата на слоя на кривата.
Маската на този слой, в зависимост от свойствата, изпълнява две функции: скриване или отваряне на ефекта, определен от настройките на слоя. Бялата маска отваря ефекта върху цялото изображение (подлежащите слоеве), черни - кожи.
Благодарение на маската ние можем да приложим корекционен слой върху определена област на изображението. Това може да се направи по два начина:
Кривата е основното средство за регулиране на регулиращия слой. С негова помощ се променят различни свойства на изображението, като яркост, контраст и наситеност на цветовете. Можете да работите с кривата ръчно или чрез въвеждане на стойности на вход и изход.
Освен това, кривата ви позволява индивидуално да коригирате свойствата на цветовете, включени в схемата на RGB (червено, зелено и синьо).
Тази крива (която е под формата на латиница S) е най-често срещаната настройка за корекция на цветовете на изображенията и ви позволява едновременно да увеличите контраста (да направите сенките по-дълбоки и светлините по-светли) и също така да увеличите наситеността на цветовете.
Тази настройка е идеална за редактиране на черно-бели изображения. Преместете плъзгачите с натиснат клавиш ALT, за да получите перфектни черно-бели цветове.
Освен това тази техника помага да се избегнат изстрели и загуба на детайлност в сенките на цветните изображения, когато цялата картина се разясни или потъмнее.
Нека да разгледаме накратко целта на бутоните на прозореца за настройки и да продължим да практикуваме.
Първоначалното изображение за практически урок се избира, както следва:
Както можете да видите, има твърде ярки сенки, слаб контраст и тъпи цветове. Започваме да обработваме изображението, като използваме само коригиращите слоеве "Curves" .
Четката трябва да бъде (непременно) мека, кръгла.
Сенките бяха изчезнали, лицето и детайлите на роклята бяха отворени.
1. Създайте друг слой за настройка и огънете кривите във всички канали, както е показано на екранната снимка. С това действие ще повишим яркостта и контраста на всички цветове в снимката.
2. След това леко намалете цялото изображение с помощта на друг слой "Curves" .
3. Дайте на снимките леко докосване на реколтата. За да направите това, създайте друг слой с криви, отидете на синия канал и извършете настройката на кривата, както в екранната снимка.
На това спиране. Опитайте се с различни опции за регулиране на настройките на слоевете "Curves" и потърсете най-подходящите комбинации за вашите нужди.
Урокът за "Curves" приключи. Използвайте този инструмент в работата си, защото с него можете бързо и ефективно да се справяте с проблемни (а не само) снимки.