Един от ключовите методи за управление и логистика е ABC-анализът. С негова помощ можете да класифицирате ресурсите на едно предприятие, продукти, клиенти и т.н. по степен на значимост. В същото време, според нивото на важност, всяка от горните единици е определена една от трите категории: А, Б или В. Excel има в багажа си инструменти, които улесняват извършването на този вид анализ. Нека да разберем как да ги използваме и какво е ABC анализът.
съдържание
ABC-анализът е вид подобрена и адаптирана към съвременните условия версия на принципа на Парето. Според методологията на поведението си всички елементи на анализа са разделени на три категории по отношение на важността:
Някои компании прилагат по-усъвършенствани техники и разбиват елементите не в 3, а в 4 или 5 групи, но ние ще разчитаме на класическата ABC-схема за анализ.
В Excel, ABC анализът се извършва чрез сортиране. Всички елементи са сортирани от по-големи на по-малки. След това се изчислява кумулативното специфично тегло на всеки елемент, на базата на което му се присвоява определена категория. Да видим на конкретен пример как тази техника се прилага на практика.
Имаме таблица със списъка на стоките, които компанията продава, и съответната сума на приходите от продажбата им за определен период от време. В долната част на таблицата се удрят общите приходи за всички имена на продукти. Заслужава си да използваме ABC-анализа, за да разделим тези стоки на групи по важност за предприятието.
Можете също така да действате по различен начин. Изберете горния диапазон на таблицата, след това преминете към раздела "Начало" и кликнете върху бутона "Сортиране и филтриране", намиращ се в полето "Редактиране" на лентата. Списъкът е активиран, в който избираме елемента "Потребителски сортиране" в него .
В полето "Колона" посочваме името на колоната, която съдържа данни за приходите.
В полето "Сортиране" трябва да посочите конкретните критерии за сортиране. Оставяме предварително зададените настройки - "Стойности" .
В полето "Поръчка" задаваме позиция "Descending" .
След като направите посочените настройки, кликнете върху бутона "OK" в долната част на прозореца.
Предвид факта, че ние ще копираме тази формула на други клетки в колоната "Специфично тегло" чрез маркера за попълване, трябва да установим адреса на връзката към елемента, съдържащ общата сума на приходите от предприятието. За това правим референцията абсолютна. Изберете координатите на посочената клетка във формулата и натиснете F4 . Преди координатите, както виждаме, се появи знак за долар, което показва, че връзката е станала абсолютна. Следва да се отбележи, че позоваването на приходите от първата позиция в списъка ( Стоки 3 ) следва да остане относително.
След това, за да направите изчисленията, натиснете бутона Enter .
Така на първия ред прехвърлете към колоната "Натрупана акция" индикатора от колоната "Специфично тегло" .
По този начин всички стоки, натрупаният дял от специфичното тегло на който влиза в границата до 80% , се определя категория А. Стоки с натрупано специфично тегло от 80% до 95% получават категория Б. Останалата група стоки със стойност над 95% от натрупаното специфично тегло е определена за категория В.
По този начин ние разделихме елементите на групи според нивото на важност, като използвахме анализа ABC. Използвайки някои други техники, както споменахме по-горе, прилагаме разделянето на повече групи, но принципът на разделяне остава практически непроменен.
Урокът: Сортиране и филтриране в Excel
Разбира се, използването на сортиране е най-честият начин за извършване на ABC анализ в Excel. Но в някои случаи този анализ се изисква, без да се променят редовете на места в таблицата на източника. В този случай сложна формула ще дойде на помощ. Например, ще използваме същата таблица източник, както в първия случай.
=ВЫБОР(Номер_индекса;Значение1;Значение2;…)
Задачата на тази функция е да изведе една от зададените стойности в зависимост от индекса. Броят на стойностите може да достигне 254, но се нуждаем само от три имена, които съответстват на категории ABC-анализ: A , B , C. Веднага можем да въведем в полето "Стойност1" символа "А" в полето "Стойност2" - "В" в поле "Стойност3" - "С" .
=ПОИСКПОЗ(Искомое_значение;Просматриваемый_массив;Тип_сопоставления)
Целта на тази функция е да определи номера на позицията на зададения елемент. Това е точно това, от което се нуждаем за полето "Индексно число" на функцията SELECT .
В полето "Сканиран масив" можете веднага да зададете следния израз:
{0:0,8:0,95}
Тя трябва да е в къдрава скоба, като формулата на масив. Не е трудно да се предположи, че тези числа ( 0 ; 0,8 ; 0,95 ) обозначават границите на натрупания дял между групите.
Типът "Съответстващ тип" е по избор и в този случай няма да го запълним.
В полето "Стойност за търсене" настройваме курсора. След това отново през триъгълника, показан по-горе, се преместваме към функционалният помощник .
=СУММЕСЛИ(диапазон;критерий;диапазон_суммирования)
В полето "Обхват" въведете адреса на графата "Приходи" . За тази цел поставете курсора в полето и след като сте притиснали левия бутон на мишката, изберете всички клетки в съответната колона, с изключение на стойността "Общо" . Както можете да видите, адресът се показва незабавно на полето. Освен това трябва да направим тази връзка абсолютна. За да направите това, направете своя избор и кликнете върху клавиша F4 . Адресът се отличаваше с знаци за долар.
В полето "Критерии" трябва да посочим едно условие. Въвеждаме следния израз:
">"&
След това веднага след това въведете адреса на първата клетка в колоната "Приходи" . Правим хоризонталните координати в този адрес абсолютно, добавяйки знака за долар от клавиатурата преди буквата. Координатите по вертикала са останали относителни, т.е. преди фигурата да няма знак.
След това не кликвайте върху бутона "OK" , но кликнете върху името на функцията MATCH в лентата за формули.
След това ние вземаме цялото съдържание на полето "Желаната стойност" в скоби, след което поставяме знака за разделяне ( "/" ). След това отново през иконата на триъгълника отидете до прозореца за избор на функции.
=СУММ(Число1;Число2;…)
За нашите цели се изисква само поле "Брой1" . Въведете координатите на диапазона на колоната "Приходи" , с изключение на клетката, която съдържа общите суми. Вече извършихме такава операция в полето "Range" на функцията SUMMER . Както и по това време, координатите на диапазона са абсолютни, избирайки ги и натискайки клавиша F4 .
След това кликнете върху бутона "OK" в долната част на прозореца.
=ВЫБОР(ПОИСКПОЗ((СУММЕСЛИ($B$2:$B$27;">"&$B2)+$B2)/СУММ($B$2:$B$27);{0:0,8:0,95});"A";"B";"C")
Но, разбира се, във всеки конкретен случай координатите в тази формула ще се различават. Следователно, тя не може да се счита универсална. Но с помощта на ръководството, дадено по-горе, можете да вмъкнете координатите на всяка таблица и да приложите успешно този метод във всяка ситуация.
Както можете да видите, резултатите, получени с помощта на вариант, използващ сложна формула, не се различават от резултатите, които направихме чрез сортиране. На всички продукти се присвояват същите категории, но редовете не променят първоначалната си позиция.
Урокът: Съветник за функции в Excel
Програмата Excel може значително да улесни ABC анализа за потребителя. Това се постига с помощта на инструмент като сортиране. След това се изчислява индивидуалното тегло, натрупаният дял и всъщност групирането. В случаите, когато не е разрешено промяната на началната позиция на редовете в таблицата, можете да приложите метода, като използвате сложна формула.