Последователност на изключване на Linux

Преди да започна демонстрацията на наличните команди, бих искал да се спра по-подробно на последователността на автоматично изпълняваните действия, които се стартират след активиране на съответните помощни програми. Това ще ви позволи да научите повече за принципите на изключване и също така ще ви бъде от полза в случаите, когато за това ще се използват конкретни опции.

  1. Всички потребителски процеси се прекратяват. Например текстовият редактор или браузърът е изключен.
  2. Сигналът SIGTERM се изпраща към абсолютно всички активни процеси. За повече подробности относно такива сигнали ви предлагаме да прочетете статията на линка по-долу.
  3. Прочетете също: Рестартирайте Linux чрез конзола

  4. Следващият сигнал е SIGKILL. Той автоматично „убива“ тези процеси, които все още не са завършили работата си.
  5. Абсолютно всички файлови системи са монтирани в режим „Само за четене“.
  6. Подготвя се външно изключващо оборудване.
  7. Потребителското пространство е блокирано. Това създава гаранция, че потребителят няма да използва повече код.
  8. Почти всички периферни устройства са деактивирани.
  9. Захранването на компютъра е прекъснато.

Сега знаете последователността на всички автоматични действия, които стартират, когато компютърът обикновено е изключен.

Метод 1: изключване

Екипът, познат на мнозина изключвам стана първият от тези, за които искаме да говорим в рамките на днешния материал. Има допълнителни опции, приложими за тази програма, така че нека първо да се съсредоточим върху тях:

  • , —Халт - изключване без предварително завършване на всички процеси;
  • -P, -Изключване - стандартно изключване на системата;
  • -r, —Рестартирайте - изпращане на системата за рестартиране;
  • - не извършва никакви действия, а само показва съобщение за изключване на екрана;
  • —Не стена - изключване без показване на съответно съобщение;
  • -° С - отмяна на планирано изключване.

Сега нека разгледаме някои прости методи за използване изключвам използвайки допълнителни опции.

  1. Бягай "Терминал" по удобен за вас начин, например чрез съответната икона в раздела "Приложения" или чрез натискане на клавишната комбинация Ctrl + Alt + T.
  2. Отидете до конзолата, за да използвате командите за изключване на Linux

  3. В появилия се ред въведете sudo shutdown -h сегаза незабавно изключване на компютъра.
  4. Команда за изключване на Linux за незабавно изключване на компютъра

  5. Това действие се извършва от името на суперпотребителя, така че ще трябва да го потвърдите, като въведете парола. След това компютърът ще бъде незабавно изключен.
  6. Въвеждане на парола за незабавно изключване на компютъра чрез командата за изключване в Linux

  7. Ако искате да забавите изключването, например с пет минути, ще трябва да смените линията на sudo изключване -h +5където +5 точно е определеното време, след което операционната система ще се изключи.
  8. Задаване на таймер за изключване на компютър чрез команда за изключване в Linux

  9. При въвеждане на командата sudo изключване -c планираното спиране ще бъде отменено.
  10. Отмяна на изключване на компютър чрез команда за изключване в Linux

  11. Използвайте sudo shutdown -h 21:00за да зададете точната точка на изключване, като промените времето, ако е необходимо.
  12. Изключване на компютъра чрез команда за изключване в Linux в определено време

Както можете да видите, няма нищо трудно в използването на командата изключвам не. Просто трябва да научите синтаксиса и да разберете в кои ситуации да използвате тази помощна програма. Ако се окаже неподходящо, продължете да изучавате следните методи.

Метод 2: рестартирайте

Ако обърнете внимание на статията за рестартиране на Linux през конзолата, посочена на връзката по-горе, ще видите, че командата ви позволява да се справите с тази задача рестартирайте... За него са приложими допълнителни аргументи, които ви позволяват просто да изключите системата. Тогава входният ред трябва да изглежда така sudo рестартиране -p... Въведете го и го активирайте, за да прекратите незабавно текущата си сесия.

Използване на команда за рестартиране за изключване на компютър на Linux

Метод 3: мощност

Извиква се последната команда, за която искаме да говорим в рамките на днешния материал изключване... Всъщност името му вече говори само за себе си и трябва само да въведете същата дума в конзолата, така че компютърът да се изключи незабавно. В този случай няма да се налага да използвате никакви допълнителни опции, а помощната програма няма други функции, във връзка с които ще завършим запознаването си с нея.

Използване на командата poweroff за изключване на компютър на Linux

Метод 4: Подсистема SysRq

Ако сте запознати с подреждането на клавишите на клавиатурата, тогава знаете, че има превключвател с името "SysRq" (името му не е изписано на всички клавиатури, но в същото време винаги е на клавиша Екран за печат). В операционните системи Linux има подсистема със същото име, която работи на ниво ядро. Ако задържите съответната комбинация от клавиши, системата ще се изключи. Тази комбинация изглежда така: Alt + SysRq + O... Решихме да поговорим за тази опция в края на днешната статия, защото понякога е невъзможно да въведете дори команди на конзолата за изключване на компютъра.

Използване на подсистемата SysRq за изключване на компютър на Linux

Днес се запознахте с четири различни начина за рестартиране на Linux, които са алтернативи на виртуалния бутон, намиращ се в GUI. Остава само да се избере оптималният метод, за да се използва в точното време.