Анализът на корелацията е популярен метод на статистическо изследване, който се използва за определяне степента на зависимост на един индикатор от друг. В Microsoft Excel има специален инструмент, предназначен за извършване на този вид анализ. Нека да разберем как да използваме тази функция.
съдържание
Целта на корелационния анализ е да се идентифицира наличието на връзка между различни фактори. Тоест, се определя дали намаляването или увеличаването на един индикатор засяга промяната на другия.
Ако връзката се установи, се определя корелационният коефициент. за разлика от регресионен анализ , това е единственият показател, който изчислява този метод на статистическо изследване. Коефициентът на корелация варира от +1 до -1. При наличие на положителна корелация увеличаването на един индикатор допринася за увеличаване на втория. При отрицателна корелация увеличението на един индикатор води до намаляване на другия. Колкото по-голям е модулът на корелационния коефициент, толкова по-забележим е промяната в един индикатор, която се отразява в промяната във втория. С коефициент 0, няма пълна връзка между тях.
Сега нека се опитаме да изчислим корелационния коефициент за конкретен пример. Имаме таблица, в която разходите за реклама и величината на продажбите се записват ежемесечно в отделни колони. Трябва да разберем степента на зависимост на размера на продажбите от сумата на парите, изразходвани за реклама.
Един от начините, по които можете да извършите корелационен анализ, е да използвате функцията CORREL. Самата функция има обща форма CORREL (array1; array2) .
В полето "Array2" трябва да въведете координатите на втората колона. Ние имаме разходите за реклама. По същия начин, както в предходния случай, въвеждаме данните в полето.
Кликнете върху бутона "OK" .
Както можете да видите, корелационният коефициент под формата на число се появява в избраната от нас клетка. В този случай е 0.97, което е много голям знак за зависимостта на една стойност от друга.
В допълнение, корелацията може да бъде изчислена с помощта на един от инструментите, който е представен в пакета за анализ. Но първо трябва да активираме този инструмент.
Параметърът "Групиране" остава непроменен - "По колони" , тъй като имаме групи от данни, разделени на две колони. Ако те бяха счупени по линията, тогава щеше да се наложи да пренаредите превключвателя до позиция "On line" .
В изходните параметри по подразбиране е "Нов работен лист" , т.е. данните ще се показват на друг лист. Можете да промените позицията, като преместите превключвателя. Това може да бъде текущият лист (тогава ще трябва да посочите координатите на изходните клетки) или нова работна книга (файл).
Когато са зададени всички настройки, кликнете върху бутона "OK" .
Тъй като резултатът от резултатите от анализа е оставен по подразбиране, ние се преместваме към нов лист. Както можете да видите, коефициентът на корелация е посочен тук. Естествено, това е същото като при използването на първия метод - 0.97. Това се дължи на факта, че и двете версии изпълняват едни и същи изчисления, можете просто да ги произвеждате по различни начини.
Както можете да видите, приложението Excel предлага два метода за корелационен анализ. Резултатът от изчисленията, ако правиш всичко правилно, ще бъде напълно идентичен. Но всеки потребител може да избере по-удобен вариант за изчисление за него.