Докато работи с операционната система Linux, всеки потребител може да се сблъска с необходимостта да форматира вътрешния или външния твърд диск. Особено често въпроси по тази тема възникват от начинаещи потребители, които току-що са започнали да се запознават с това семейство ОС, тъй като принципът на управление на диска тук е значително различен от Windows. Общо има три налични метода за изпълнение на задачата и именно за тях ще бъде разгледано в тази статия.

Форматиране на диск в Linux

Веднага отбелязваме, че преди да започнете форматирането, трябва да сте сигурни, че сте избрали правилното устройство. Това се отнася до взаимодействието с "Терминал", защото там трябва ръчно да въведете името на устройството. На тази тема е посветена отделна статия, която можете да прочетете, като кликнете върху връзката по-долу. Обръщаме се към директния анализ на методите, като за пример вземаме Ubuntu. Ако използвате различна дистрибуция, няма да откриете никаква разлика, но това не важи за третия метод, тъй като е подходящ само за средата на Gnome.

Прочетете също: Преглед на списък с устройства в Linux

Метод 1: Стандартна помощна програма на терминала mkfs

Нека започнем с разглеждането на стандартна конзолна програма, която ви позволява да форматирате твърд диск или логически том във всяка поддържана файлова система. Ако все още не сте научили името на устройството, което трябва да изберете, нека го направим сега. Трябва само да повторите инструкциите допълнително.

  1. Бягай "Терминал" по начин, удобен за вас, например чрез менюто на приложението или стандартен бърз клавиш Ctrl + Alt + T.
  2. Отидете на Terminal за допълнително форматиране на диска в Linux

  3. Тук се интересувате от командата lsblk... Въведете го и кликнете върху Въведете.
  4. Отваряне на списъка с дискове чрез терминал в Linux, за да се определи името на носителя

  5. Новите редове ще покажат списък с всички дялове и устройства. Намерете тук, който ви е необходим, например по размер, и запомнете името му, показано в колоната „ИМЕ“.
  6. Определяне на името на носителя чрез списъка с устройства в терминала на Linux

  7. Сега трябва да демонтирате диска, ако е в активно състояние. Това ще помогне на командата sudo umount / dev / sdXкъдето sdX - име на устройството.
  8. Издайте команда за демонтиране на избрания диск чрез терминал на Linux

  9. Това действие се извършва с аргумент судо, което означава, че ще трябва да въведете паролата за суперпотребител, за да я потвърдите. Имайте предвид, че символите, които са написани по този начин, няма да се появят в низа.
  10. Въвеждане на парола на системния администратор за демонтиране на диска на Linux

  11. Сега форматирайте носителя във файловата система, представляваща интерес чрез командата sudo mkfs.ntfs / dev / sdXкъдето ntfs трябва да замените с необходимата файлова система (vfat, вътр2, ext3, вътр4, msdos или reiserfs съответно).
  12. Команда за форматиране на диск във файлова система чрез терминал в Linux

Остава само да следвате инструкциите, които ще бъдат показани в конзолата. Това завършва форматирането успешно. Понякога обаче могат да се появят известия за грешки. В повечето случаи те се решават чрез банално четене на информацията, която е била показана в реда "Терминал"... Ако го няма или препоръчаните действия не помогнат, проверете официалната документация за разпространение, за да намерите решение.

Метод 2: Gparted програма

Горната опция не е подходяща за много потребители само защото изисква въвеждане на команди в конзолата и това отблъсква начинаещите. Поради това решихме да дадем два алтернативни начина за изпълнение на задачата в програми с графичен интерфейс. Първият е по избор и се нарича Gparted. Това решение е много популярно, но можете да изберете всяко друго, като вземете следната инструкция като общ пример за форматиране.

  1. Първо трябва да инсталирате приложението. Най-лесният начин да направите това е през конзолата, така че го стартирайте с помощта на удобен метод.
  2. Стартирайте терминала, за да инсталирате Gparted Utility на Linux

  3. Въведете командата sudo apt инсталирайте gparted за да стартирате инсталацията. Собствениците на дистрибуции в RedHat трябва леко да променят командата, така че да изглежда sudo yum инсталирайте gparted.
  4. Въвеждане на командата за инсталиране на помощната програма Gparted на Linux

  5. Напишете паролата за привилегирования акаунт, за да потвърдите действията си.
  6. Въвеждане на парола за потвърждение на инсталирането на помощната програма Gparted в Linux

  7. Ще бъдете уведомени, че изтеглянето и инсталирането на архивите е започнало. След това ще се появи нов ред за въвеждане.
  8. Изчаква се помощната програма Linux Gparted да завърши инсталирането, за да форматирате диска

  9. Стартирайте въпросната програма чрез "Терминал"като пише там gpartedили намерете иконата му в менюто с приложения.
  10. Стартиране на помощната програма Gparted в Linux за форматиране на диск

  11. Потвърдете отварянето, като въведете паролата отново.
  12. Въвеждане на парола за стартиране на помощната програма Gparted на Linux

  13. Изберете устройството, което искате да форматирате, от списъка. Започнете от неговия размер или име.
  14. Избор на устройство за форматиране с помощта на помощната програма Gparted в Linux

  15. Кликнете върху реда с RMB секции и изберете опцията „Демонтиране“.
  16. Демонтиране на диск за по-нататъшно форматиране чрез Gparted в Linux

  17. След това бутонът ще се активира. „Форматиране към“... Кликнете върху него, изберете подходящата файлова система и следвайте инструкциите.
  18. Форматиране на диск с помощта на помощната програма Gparted в Linux

Ако изведнъж искате да се спрете на друго подобно решение, принципът на форматиране едва ли ще се промени от това. Трябва само да навигирате в софтуерния интерфейс и да изберете правилните параметри, така че създаването на нова файлова система или освобождаването на място на носителя да е успешно.

Метод 3: Помощна програма за дискове (само за Gnome)

Както бе споменато по-рано, последният метод е подходящ само за тези потребители, които използват графичната среда на Gnome. Трябва обаче да се има предвид, че други настолни среди имат подобни инструменти, но с определени разлики във вградените функции и изпълнението на външния вид. Форматирането на носителя чрез тази помощна програма е както следва:

  1. Отворете менюто на приложението и намерете програмата там "Дискове"... Стартирайте го, като кликнете върху съответната икона.
  2. Стартиране на помощната програма Disks за форматиране на носител в Linux

  3. Тук ще трябва да изберете необходимото устройство през менюто отляво.
  4. Избор на твърд диск за форматиране чрез дискове в Linux

  5. Щракнете върху иконата на черен квадрат, за да демонтирате диска.
  6. Демонтиране на твърд диск за форматиране с помощта на стандартна помощна програма на Linux

  7. Сега кликнете върху иконата на зъбно колело и в отвореното контекстно меню изберете „Форматиране на раздела“.
  8. Форматиране на диск с помощта на стандартна помощна програма за Linux

  9. Ще се появи нов формуляр. Попълнете го според вашите желания и започнете процедурата по преобразуване и почистване.
  10. Въвеждане на формуляр за форматиране на диск чрез стандартна помощна програма за Linux

Обобщавайки, искаме да отбележим, че форматирането на отделни дискове или логически дялове в Linux е доста проста и бърза задача, изискваща само минимално количество знания, свързани с имената на носители. В останалото всеки потребител ще намери най-добрия метод за себе си и ще може да реализира целта си само за няколко минути.