BIOS е основна система за вход и изход, която съхранява специални алгоритми, необходими за правилното функциониране на целия компютър. Потребителят може да направи някои промени в него, за да подобри работата на компютъра, но ако BIOS не започне, може да говори за сериозни проблеми с компютъра.
съдържание
Няма универсален начин за решаване на този проблем, защото, в зависимост от причината, трябва да търсим решение. Например, в някои случаи, за да "съживите" BIOS-а, ще трябва да разглобите компютъра и да извършите някои манипулации с хардуера, докато в други ще бъде достатъчно просто да се опитате да влезете в него, използвайки възможностите на операционната система.
Ако включите компютъра, устройството изобщо не показва никакви признаци на живот или само индикаторите на кутията са осветени, но на екрана няма звуци и / или съобщения, в повечето случаи това означава, че проблемът се крие в компонентите. Разгледайте тези компоненти:
Урокът: Как да стартираме захранване без връзка с компютър
Настъпват физически увреждания на важни компютърни компоненти, но основната причина за невъзможността да стартирате компютъра правилно е силно замърсяване на вътрешностите му с прах. Прахът може да бъде запушен във вентилаторите и контактите, като по този начин нарушава захранването с напрежение от един компонент в друг.
Когато анализирате системния елемент или случая на лаптопа, обърнете внимание на количеството прах. Ако това е прекалено много, направете "почистване". Големи обеми могат да бъдат премахнати с прахосмукачка, работеща при ниска мощност. Ако използвате почистващо средство по време на почистване, бъдете внимателни, тъй като случайно можете да повредите вътрешността на компютъра.
Когато основният слой прах бъде отстранен, дръпнете с четка и сухи салфетки, за да премахнете останалото замърсяване. Може би замърсяването се е превърнало в захранването. В този случай тя трябва да бъде демонтирана и почистена отвътре. Също така проверете игли и конектори за прах.
В редки случаи компютърът и BIOS може да спрат да работят поради несъвместимостта на който и да е компонент, свързан към дънната платка. Обикновено е доста лесно да изчислите проблемния обект, например, ако наскоро сте добавили / променили паметта на паметта, най-вероятно новата лента е несъвместима с останалите компоненти на компютъра. В този случай опитайте да стартирате компютъра със старата основна памет.
По-рядко, когато един от компонентите на компютъра се провали и престане да бъде поддържан от системата. Идентифициране на проблема в този случай е доста трудно, защото компютърът не започва. Много различни аудио сигнали или специални съобщения на екрана, които BIOS може да предостави, могат да ви помогнат. Например, чрез код за грешка или звуков сигнал, можете да разберете кой компонент на проблема.
В случай на несъвместимост на някои компоненти на дънната платка компютърът често показва признаци на живот. Потребителят може да чуе твърди дискове, охладители, да стартира други компоненти, но на екрана не се появява нищо. Най-често, в допълнение към звуците на стартиране на компютърни компоненти, можете да чуете всички външни сигнали, които се възпроизвеждат от BIOS или от някой важен компонент на компютъра, като по този начин докладвате за проблем.
Ако няма сигнал / съобщение или те са нечетливи, ще трябва да използвате тази инструкция, за да разберете какъв е проблемът:
Ако напълно сглобихте компютъра (не открихте проблемния елемент), свързахте всички устройства към него и го включите нормално, тогава има две възможни обяснения за това поведение:
В този случай изтеглянето на OS се извършва без никакви усложнения, но също така работи добре, но ако трябва да влезете в BIOS, не можете да направите нищо. Този сценарий е изключително рядък, но има място, което да бъде.
Начинът за решаване на проблема е ефективен само ако обикновено стартирате операционната система, но не можете да отидете в BIOS. Тук можете също да препоръчите да опитате всички клавиши за входа - F2, F3, F4, F5, F6, F7, F8, F9, F10, F11, F12, Изтриване, Esc . Друга възможност е да използвате всеки от тези клавиши в комбинация с Shift или fn (последният е само за лаптопи).
Този метод ще бъде приложим само за Windows 8 и по-нови, тъй като тази система ви позволява да рестартирате компютъра и след това да включите BIOS. Използвайте тази инструкция за рестартиране и след това стартирайте основната система за вход и изход:
В случай, че имате операционна система Windows 7 и по-стара, а също и ако не сте намерили елемента "Firmware и UEFI параметри" в "Разширени настройки" , можете да използвате "Command line" . Отворете го с командата cmd
в реда "Run" (нарича се комбинацията от клавишите Win + R ).
В него трябва да въведете следната стойност:
shutdown.exe /r /o
След като натиснете Enter, компютърът ще се рестартира и ще въведе BIOS или ще предложи опции за зареждане с вход към BIOS.
Като правило, след такава входна система, основната I / O система се зарежда без никакви проблеми в бъдеще, ако вече използвате клавишни комбинации. Ако BIOS не може да бъде въведен отново с помощта на клавишите, това означава, че в настройките е възникнала сериозна грешка.
Поради неизправност в настройките, клавишните комбинации за въвеждане могат да се променят, така че ако се получи подобна грешка, ще бъде разумно да възстановите всички настройки до фабричните настройки. В повечето случаи всичко се връща в нормално състояние. Този метод се препоръчва само когато компютърът стартира без проблеми, но не можете да влезете в BIOS.
Урокът: Как да нулирате настройките на BIOS
Невъзможността за нормално стартиране на BIOS обикновено се свързва или с повреда на важен компонент на компютъра или с изключването му от захранването. Софтуерните повреди са изключително редки.