Най-често файловият сървър в Linux се използва в локална или друга споделена мрежа за комуникация с компютри, базирани на Windows. По подразбиране може да се инсталира в дистрибуции, но това не винаги се случва, освен това конфигурацията на такъв сървър ще бъде стандартна. Днес предлагаме да научим всичко за инсталацията и основната конфигурация на файлов сървър, като използваме примера на най-популярната помощна програма, наречена Samba. Ще разделим това ръководство на стъпки, за да улесним начинаещите потребители да навигират във всички стъпки, необходими за изпълнение.

Инсталирайте и конфигурирайте файлов сървър в Linux

Въпреки че днешният материал ще бъде фокусиран върху управлението на дистрибуции на Linux, ние няма да заобиколим Windows, защото първо ще трябва да извършите най-простите манипулации в тази ОС, така че в бъдеще конфигурацията да е успешна и да няма проблеми при свързването с групата. Като пример взехме куп Windows 10 и Ubuntu. Ако използвате други операционни системи, просто се придържайте към подробностите за тяхното изпълнение, които не трябва да се различават значително от това, което ще видите по-нататък.

Стъпка 1: Предварително настроен Windows

Когато подготвяте файловия сървър Samba, ще трябва да предоставите информация, свързана с операционната система Windows. Освен това в самия Windows се изисква да се разреши връзка за компютър с Linux, тъй като първоначално връзките ще бъдат блокирани. Всички тези процедури се извършват само с няколко щраквания и изглеждат така:

  1. Отвори "Старт" и бягайте оттам Командна линиячрез намиране на приложението чрез търсенето.
  2. Отидете на командния ред на Windows, за да дефинирате опциите за споделяне на Linux

  3. Тук ще трябва да въведете проста команда net config работна станция и натиснете клавиша Въведете.
  4. Команда за дефиниране на името на работната група в Windows за по-нататъшно персонализиране на Linux

  5. В показания списък намерете реда „Домен на работна станция“ и запомнете значението му.
  6. Намиране на низ с име на работна група в Windows

  7. Въведете отново в конзолата бележник C: WindowsSystem32driversetchosts за да отворите известен файл домакини чрез стандартен "Тетрадка".
  8. Команда за стартиране на файла hosts в Windows, за да позволи достъп до Linux

  9. Тук в края поставете реда 192.168.0.1 srvr1.domain.com srvr1заменете IP с адреса на машината Samba и запазете всички промени.
  10. Конфигуриране на файла hosts, за да осигури достъп до Linux

Това приключва работата с Windows. След това ще можете да се върнете към тази операционна система, за да конфигурирате споделянето и да управлявате отворените папки, но това все още не е налице, тъй като конфигурацията на файловия сървър в Linux все още не е извършена. Това предлагаме да направим в следващите стъпки.

Стъпка 2: Инсталиране на Samba на Linux

Нека започнем с инсталирането на Samba директно на Linux. За това ще използваме официалните хранилища, така че преди да започнете, уверете се, че вашата интернет връзка е активна. След това следвайте инструкциите по-долу.

  1. Отворете менюто на приложението и стартирайте "Терминал".
  2. Отидете на терминала за по-нататъшна инсталация на Samba Linux

  3. Тук трябва да въведете командата sudo apt-get install -y samba samba-общ python-glade2 system-config-samba... Тя отговаря за инсталирането на допълнителни компоненти заедно с файловия сървър.
  4. Въвеждане на командата за инсталиране на Samba на Linux, включително всички допълнителни компоненти

  5. Проверете автентичността на акаунта на суперпотребителя, като напишете парола. Символите, въведени в този ред, не се показват на екрана, така че не се притеснявайте от факта, че буквите или цифрите не се виждат.
  6. Потвърждаване на инсталирането на Samba на Linux чрез въвеждане на парола за суперпотребител

  7. Тогава ще започне процедурата за получаване и разопаковане на архивите. Може да отнеме няколко минути, по време на тази операция е по-добре да не извършвате други действия и да не затваряте конзолата. Ако се появи нов ред за въвеждане, инсталацията е завършена успешно.
  8. Изчаква се инсталирането на Samba да завърши на Linux чрез терминал

Не е нужно да инсталирате нищо друго и сървърът ще се стартира автоматично, така че можете спокойно да продължите да го настройвате, на което са посветени следващите ни стъпки.

Стъпка 3: Създаване на глобални настройки

Веднага след инсталирането на Samba няма да има никакви параметри, отговорни за поведението, така че ще трябва да ги добавите сами, като въведете редове в конфигурационния файл. Неопитните потребители могат да се затруднят да изпълнят тази задача. Предлагаме да вземете нашия шаблон, като замените само персонализирани стойности.

  1. Понякога някои важни параметри в конфигурационния файл все още присъстват по подразбиране, което налага да се създаде резервно копие, за да се възстанови в случай на случайни откази. Това става чрез въвеждане само на една команда sudo mv /etc/samba/smb.conf /etc/samba/smb.conf.bak.
  2. Команда за архивиране на конфигурационния файл на Samba в Linux

  3. Всички останали действия ще се извършват чрез текстов редактор. Най-добрият вариант в този случай е нано. Ако това приложение не е във вашата дистрибуция, добавете го чрез sudo apt install nano.
  4. Команда за инсталиране на персонализиран текстов редактор при конфигуриране на Samba на Linux

  5. След това отидете на конфигурационния файл с помощта на sudo nano /etc/samba/smb.conf.
  6. Стартиране на конфигурационния файл на Samba в Linux чрез текстов редактор

  7. В прозореца, който се отваря, поставете редовете по-долу.

    [глобално]
    работна група = РАБОТНА ГРУПА
    низ от сървър =% h сървър (Samba, Ubuntu)
    netbios name = Споделяне на Ubuntu
    dns прокси = не
    регистрационен файл = /var/log/samba/log.%m
    максимален размер на регистрационния файл = 1000
    passdb backend = tdbsam
    синхронизиране на парола на unix = да
    passwd програма = / usr / bin / passwd% u
    pam промяна на парола = да
    map to guest = лош потребител
    потребителско споделяне позволи на гостите = да

  8. Вмъкване на глобални настройки в конфигурационния файл на Samba на Linux

  9. Използвайте комбинация Ctrl + Oза да запазите промените си.
  10. Запазване на настройките на конфигурационния файл на Samba в Linux

  11. Не е необходимо да променяте името на файла, просто натиснете клавиша Въведете.
  12. Отказ за промяна на името при глобално конфигуриране на конфигурационния файл на Samba в Linux

  13. Когато приключите, излезте от текстовия редактор, като задържите Ctrl + X.
  14. Излизане от текстовия редактор след глобално конфигуриране на конфигурационния файл на Samba в Linux

Сега нека разгледаме по-отблизо всеки от въведените редове, за да можете да ги персонализирате за себе си в бъдеще:

  1. работна група - отговаря за името на работната група. Вече го разпознахме в Windows и тук трябва да зададем точно същото име, тъй като то трябва да е еднакво на абсолютно всички свързани устройства.
  2. име на netbios - използва се за показване на името на текущия компютър на устройство с Windows. Задайте оптималната стойност за себе си.
  3. регистрационен файл - обозначава пътя към файла, където ще бъдат запазени отчетите. Задължително е да създадете такъв запис, за да сте винаги наясно с възможни грешки и друга информация.
  4. passdb бекенд - определя начина за съхраняване на пароли за акаунти. По-добре е да не го модифицирате ненужно и да го оставите в състояние по подразбиране.
  5. синхронизиране на парола на Unix - когато се активира, той синхронизира паролите.
  6. карта на госта - отговаря за предоставянето на достъп на гостите до определени профили. Ако стойността е зададена на състояние лош потребител, тогава тази настройка се прилага за несъществуващи потребители, лоша парола - ако паролите са въведени неправилно, и никога - никога.

Всъщност Samba има много повече глобални опции и графичен интерфейс. Ако се интересувате от всички тези настройки, ви съветваме да се обърнете към официалната документация, за да научите повече за тях, тъй като цялата информация няма да се побере в рамките на тази статия, а също така не всички от тях са свързани с днешната тема.

Стъпка 4: Създайте публична папка

За почти всяка група потребители, използващи файлов сървър, е важно да има публична папка, която да бъде достъпна без предварително разрешение. По подразбиране няма такава директория, затова предлагаме да я създадете сами, което отнема само няколко минути.

  1. Бягай "Терминал" и влезте там sudo mkdir -p / samba / allaccess за да създадете нова папка. Можете да промените името й на всяко удобно.
  2. Команда за създаване на незащитена споделена папка Samba в Linux

  3. Това действие се извършва заедно с аргумента судо, което означава, че трябва да въведете парола, за да потвърдите акаунта си.
  4. Потвърждение за създаване на незащитена папка Samba в Linux

  5. След това преминете към настройка на споделяне за създадената директория. Първо, нека да преминем към корен Samba чрез cd / samba.
  6. Отидете до Samba root в Linux, за да промените достъпа до създадената папка

  7. Сега поставете командата sudo chmod -R 0755 alaccess и кликнете върху Въведете.
  8. Първа команда за промяна на достъпа до споделена незащитена папка Samba в Linux

  9. Ще трябва да посочите още една опция sudo chown -R nobody: nogroup allaccess /, който е отговорен за предоставянето на достъп до абсолютно всички акаунти.
  10. Втора команда за промяна на достъпа до споделена незащитена папка Samba в Linux

  11. Остава да направите всички промени в конфигурационния файл. Стартирайте го през текстов редактор, като използвате командата, която вече знаете sudo nano /etc/samba/smb.conf.
  12. Изпълнение на конфигурационен файл за извършване на промени след създаване на незащитен дял на Samba в Linux

  13. Тук вмъкнете следния блок, отговорен за определяне на правилата за поведение на сървъра. Ще говорим и за значението на всеки ред малко по-късно.

    [пълен достъп]
    път = / samba / allaccess
    достъпни за разглеждане = да
    записваем = да
    гост добре = да
    само за четене = не

  14. Правене на промени в Samba на Linux след създаване на незащитен дял

  15. Запазете промените и затворете текстовия редактор, като използвате специалните клавишни комбинации.
  16. Запазване на конфигурационния файл след създаване на незащитена папка Samba в Linux

  17. Рестартирайте сървъра с sudo systemctl рестартирайте sambaза да влязат в сила текущите настройки.
  18. Рестартиране на файлов сървър след създаване на незащитена Samba споделяне на Linux

Проверката на достъпа до създадената директория в Windows се извършва, като отидете на srvr1allaccess... Сега, използвайки същия пример, който дадохме в предишната стъпка, ще анализираме стойността на всеки зададен параметър:

  • път... Както можете да видите от стойността, това е пътят към създадената публична директория.
  • с възможност за разглеждане... Този параметър е отговорен за показване на директорията в разрешения списък.
  • записваем... Проверете стойността даако искате да разрешите създаването на записи в тази папка.
  • гост добре... Този ред отговаря за достъпа на гости.
  • Само за четене... Ако знаете превода на тази фраза, тогава вече можете да познаете какво ще се случи, ако активирате параметъра. Той отговаря за атрибута „Само четене“ за посочената директория.

Стъпка 5: Създайте защитена обществена папка

Като последна стъпка в днешната ни статия решихме да вземем примера за създаване на защитена споделена директория. В предишната стъпка вече описахме как се създават напълно анонимни папки, но недостатъкът им е липсата на защита, поради което в повечето случаи потребителите предпочитат да работят със защитени директории и тяхното създаване се извършва по следния начин:

  1. Създайте директория по същия начин чрез sudo mkdir -p / samba / allaccess / обезопасен.
  2. Команда за създаване на споделена защитена папка в Samba в Linux

  3. Както се досещате, това действие също трябва да бъде потвърдено чрез въвеждане на парола за суперпотребител.
  4. Потвърждаване на създаването на защитена споделена папка в Samba на Linux

  5. След това създайте група, която ще включва разрешени потребители чрез писане sudo addgroup защитена група.
  6. Добавяне на потребителска група за достъп до защитената папка Samba в Linux

  7. Придвижете се до местоположението на защитената директория, като въведете cd / samba / allaccess.
  8. Придвижване до защитеното местоположение на папката, за да го управлявате в Samba на Linux

  9. Тук посочете потребителските права, като пишете sudo chown -R richard: обезопасенгрупа обезопасена... Сменете Ричард към необходимото име на акаунта.
  10. Добавяне на група за достъп до защитена папка Samba на Linux

  11. Втората команда за сигурност изглежда така: sudo chmod -R 0770 обезопасен /.
  12. Втора команда за споделяне на защитена папка Samba в Linux

  13. Отидете до вашия текстов редактор, като отворите конфигурационния файл там и напишете командата, която вече знаете sudo nano /etc/samba/smb.conf.
  14. Стартиране на конфигурационен файл на Samba в Linux, за да настроите защитена папка

  15. Поставете блока отдолу и запазете промените.

    [обезопасено]
    път = / samba / allaccess / обезопасен
    валидни потребители = @securedgroup
    гост добре = не
    записваем = да
    достъпни за разглеждане = да

  16. Конфигуриране на защитена папка Samba в Linux в конфигурационен файл

  17. Добавете потребителя към защитена група sudo usermod -a -G защитена група richard... Ако посоченият акаунт не съществува, ще получите съответно известие.
  18. Добавете потребител за достъп до защитената папка Samba на Linux

  19. Създайте парола, която ще отговаря за отварянето на достъпа чрез sudo smbpasswd -а ричард.
  20. Преминаване към Добавяне на парола за потребител на Samba в Linux

  21. Въведете ключа за сигурност на нов ред и след това го потвърдете.
  22. Добавяне на парола за потребител на Samba в Linux

След като направите всички промени, не забравяйте да рестартирате сървъра, така че всички те да влязат в сила. По същия начин можете да създадете неограничен брой защитени обществени папки, като персонализирате определени настройки за тях.

Днес разбрахме темата за файловия сървър за Linux, използвайки примера на поетапно ръководство за конфигуриране на Samba връзка. Сега можете да решите дали тази схема за споделяне е подходяща за вас или има смисъл да намерите друг инструмент, който може да осигури по-подходящи настройки.