Помислили ли сте някога за създаването на собствена игра? Може би ви се струва, че е много трудно и трябва да знаете и знаете много. Но ако имате инструмент, с който дори човек със слаба представа за програмиране може да реализира идеята си. Такива инструменти са игрални дизайнери. Ще разгледаме един от дизайнерите - Game Maker.
Редакторът на Game Maker е визуална среда за разработка, която ви позволява да определите действията на обектите чрез плъзгане на желаните икони за действие в полето на обекта. По принцип Game Maker се използва за 2D игри, а също така е възможно да се създаде 3D, но е нежелан поради слабия вграден 3D двигател в програмата.
Урокът: Как да създадете игра в Game Maker
Съветваме ви да погледнете: Друг софтуер за създаване на игри
Моля, обърнете внимание!
За да получите безплатна версия на Game Maker, трябва да се регистрирате на официалния уебсайт на програмата, след това в личния си акаунт да се свържете с вашия акаунт в Amazon (ако нямате профил, можете да се регистрирате и чрез личния си акаунт). След това въведете имейла и паролата си, когато стартирате програмата и я заредете отново.
съдържание
В Game Maker нивата се наричат стаи - стая. За всяка стая можете да зададете различни настройки за камерата, физиката, средата за игри. На всяка стая могат да се задават изображения, текстури и събития.
На външния вид на обектите се отговаря от редактора на спрати. Sprite е изображение или анимация, която се използва в играта. Редакторът Ви позволява да посочите събитията, на които ще се показва картината, както и да редактирате маската на изображението - област, която реагира на сблъсъци с други обекти.
Ако не знаете езиците за програмиране, можете да използвате системата drag-n-drop, с която ще плъзнете иконите на действията. За по-напредналите потребители програмата има вграден GML, който прилича на програмния език на Java. Той осигурява разширени възможности за развитие.
В Game Maker можете да създавате обекти, които са определени обекти, които имат свои функции и събития. От всеки обект можете да създавате копия (инстанция), които имат същите свойства като обекта, но също и с допълнителни собствени функции. Това е много подобно на принципа на наследяването в обектно-ориентираното програмиране и улеснява създаването на игра.
1. Способност за създаване на игри без знания за програмиране;
2. Прост вътрешен език с мощни функции;
3. Междуплатформена платформа;
4. Прост и интуитивен интерфейс;
5. Високоскоростно развитие.
1. Липса на русификация;
2. Неравномерна работа под различни платформи.
Game Maker е една от най-лесните програми за създаване на 2D и 3D игри, която първоначално е създадена като урок за студенти. Това е отличен избор за начинаещи, които се опитват само в нов бизнес. На официалния сайт можете да изтеглите пробна версия, но ако планирате да използвате програмата за търговски цели, можете да я купите на малка цена.