Дълго време основният тип използван фърмуер на дънната платка беше BIOS - B asic I nput / O utput S ystem. С въвеждането на нови версии на операционните системи на пазара, производителите постепенно преминават към по-нова версия - UEFI, която представлява U- универсална електронна ядро, която осигурява повече възможности за конфигуриране и управление на платката. Днес искаме да ви запознаем с методите за определяне на типа на дънната платка, използвана на компютъра.
Съдържанието
Първо, няколко думи за различията на една опция от друга. UEFI е по-продуктивна и модерна версия на управлението на фърмуера - може да се каже, че това е такава миниатюрна ОС с графичен интерфейс, който ви позволява да конфигурирате компютъра си дори без твърд диск на борда. BIOS е по-остарял, почти не се е променил повече от 30 години от своето съществуване и днес причинява повече неудобства, отколкото добри.
Възможно е да се разпознае вида на софтуера, който се използва както преди компютърът да се зареди в системата, така и от самата операционна система. Да започнем с последните, тъй като те са по-лесни за изпълнение.
Всички операционни системи, независимо от семейството, имат вградени инструменти, които могат да се използват за получаване на информация за типа на фърмуера.
Windows
В операционната система на Microsoft можете да намерите необходимата информация, като използвате системната програма msinfo32.
Linux
В операционните системи, базирани на ядрото на Linux, можете да получите необходимата информация чрез терминала. Стартирайте го и въведете следната команда за търсене:
ls sys/firmware/efi
С тази команда ще определим дали в файловата система на Linux съществува директория, намираща се в sys / firmware / efi. Ако тази директория присъства, дънната платка използва UEFI. Съответно, ако тази директория не бъде намерена, тогава само BIOS присъства на "дънната платка".
Както можете да видите, средствата на системата за получаване на необходимата информация са доста прости.
Можете също така да разпознаете вида на фърмуера, използван от дънната платка, без да стартирате операционната система. Факт е, че една от основните разлики между UEFI и BIOS е използването на графичен интерфейс, така че най-лесният начин да влезете в режима на зареждане на компютъра е да го определите с очи.
Моля, обърнете внимание, че в някои версии на UEFI е възможно да превключвате между графичния режим и самия текстов режим, така че този метод не е много надежден и е по-добре да използвате съоръженията на системата, ако е възможно.
Разграничаването между BIOS и UEFI е доста лесно, както и определянето на специфичния тип, използван на дънната платка на настолен компютър или лаптоп.