Когато създавате виртуална машина в програмата VirtualBox Потребителят трябва да определи сумата, която иска да разпредели за нуждите на операционната система за гости. В някои случаи разпределеният размер на гигабайтите може да не е достатъчен във времето, а след това въпросът за увеличаване на количеството виртуално хранилище ще бъде от значение.
Начини за увеличаване на размера на диска в VirtualBox
Не винаги е възможно точно да се изчисли размерът, който ще бъде необходим след инсталирането на системата в VirtualBox. Поради това някои потребители са изправени пред липса на свободно място в гостната операционна система. Има два начина за добавяне на свободно място във виртуална машина, без да се премахва изображението:
- Използване на специална помощна програма от VirtualBox;
- Добавяне на втори виртуален твърд диск.
Метод 1: Помощната програма VBoxManage
В арсенала на VirtualBox има помощна програма VBoxManage, която ви позволява да управлявате размера на дисковете чрез командния ред или терминала, в зависимост от вида на операционната система. Ще прегледаме работата на тази програма в Windows 10 и CentOS. Условията за промяна на обема в тези операционни системи са, както следва:
- Формат за съхранение: динамичен
- Тип диск: VDI или VHD;
- Състояние на машината: изключено.
Преди да започнете промяната, трябва да знаете точния размер на хост операционната система и пътя, където се съхранява виртуалната машина. Това може да стане чрез VirtualBox Manager.
В лентата с менюта изберете File > Virtual Media Manager или просто натиснете Ctrl + D.
Обратно на операционната система, виртуалният размер ще бъде посочен и ако го изберете, като кликнете върху мишката, информацията за местоположението ще се покаже по-долу.
Използване на VBoxManage в Windows
- Стартирайте командния ред с администраторски права.
- Въведете командата:
CD C:Program FilesOracleVirtualBox
Това е стандартният начин за инсталиране на VirtualBox. Ако папката на Oracle с файловете, които имате, е на друго място, след това след компактдиска, посочете местоположението му.
- Когато директорията се промени, напишете следната команда:
vboxmanage modifyhd "Путь до виртуальной машины" --resize 33792
Например:
vboxmanage modifyhd "D:Virtualbox VMsWindows XPWindows 10.vdi" --resize 33792
"D:Virtualbox VMsWindows XPWindows 10.vdi"
е пътят, където самата виртуална машина се съхранява във формат .vdi (забележете цитатите - без тях командата няма да работи).
--resize 33792
- атрибут, който се поставя чрез интервал от затварящите кавички. Показва новия капацитет на диска в мегабайти.
Бъдете внимателни, този атрибут не добавя определения брой мегабайти (в нашия случай 33792) към съществуващ, но променя текущия обем на диска. Във виртуалната машина, която беше взета например, преди това имаше 32 GB дисков капацитет и с този атрибут бе увеличен до 33 GB.
След успешната промяна на обема на диска, трябва да конфигурирате самата виртуална операционна система, тъй като тя ще продължи да вижда предишното количество GB.
- Стартирайте операционната система.
Допълнителни действия са възможни само за Windows 7 и по-нови версии. Windows XP не поддържа възможността за разширяване на силата на звука, така че ще трябва да използвате помощни програми на трети страни като Директор на Disk Acronis ,
- Натиснете Win + R и въведете diskmgmt.msc .
- Появява се основният виртуален диск, отбелязан в синьо. До него ще има област, добавена чрез помощната програма VBoxManage - тя е маркирана в черно и има статус "Not Distributed" . Това означава, че регионът съществува официално, но всъщност не може да бъде използван, например, за съхраняване на данни.
- За да добавите този обем към работещото виртуално пространство, кликнете върху главния диск (обикновено C :) десния бутон и изберете опцията "Expand volume" .
- Ще се стартира Съветникът за силата на звука.
- Не променяйте настройките, ако искате да добавите цялото неразпределено място към силата на звука и преминете към следващата стъпка.
- Кликнете върху "Готово" .
- Сега можете да видите, че (C :) е по-точно 1 GB, което не е било разпространено досега, и областта маркирана в черно изчезна. Това означава, че виртуалният диск се е увеличил по размер и можете да продължите да го използвате.
Използване на VBoxManage в Linux
Ще имате нужда от root права, за да работите с терминала и самата програма.
- Напишете командата
vboxmanage list -l hdds
- В полето UUID копирайте стойността и я поставете в тази команда:
vboxmanage modifyhd ВАШ_UUID --resize 25600
В Linux не можете да разширявате дяла, докато самата операционна система работи.
- Стартирайте програмата GParted Live , За да го стартирате, в VirtualBox Manager отидете на настройките на устройството.
- Преминете към секцията "Медия" и в "Контролер: IDE" добавете изтегления GParted Live. За да направите това, кликнете върху "Empty" и в дясната страна изберете изображението на оптичния диск с помощта на GParted, както е показано на екранната снимка.
- Запазете настройките и стартирайте устройството.
- В менюто за стартиране изберете "GParted Live (настройки по подразбиране)" .
- Конфигураторът ще ви подкани да изберете оформлението. За да разширите диска, този параметър не е важен, за да можете да изберете опция.
- Посочете желания език, като въведете номера му.
- Когато бъдете подканени за предпочитания режим, въведете отговора "0" .
- GParted ще започне. Прозорецът ще покаже всички дялове, включително областта, добавена чрез VBoxManage.
- Щракнете с десния бутон върху системния дял, за да отворите контекстното меню (обикновено това е sda2) и изберете елемента "Edit partition or move" .
- Използвайте копчето или входното поле, за да зададете силата на звука, към който искате да разширите секцията. За да направите това, плъзнете копчето надясно:
Или в полето "Нов размер" въведете номера, посочен в реда "Максимален размер" .
- Ще бъде създадена планирана операция.
- На лентата с инструменти щракнете върху Редактиране > Прилагане на всички операции или щракнете с десния бутон върху най-планираната операция и изберете нейното приложение.
- В прозореца за потвърждение кликнете върху "Прилагане" .
- Напредъкът ще се покаже в отделен прозорец.
- След като приключите, ще видите, че размерът на виртуалния диск се е увеличил.
- Можете да изключите виртуалната машина и да премахнете GParted Live Media от настройките за зареждане.
Метод 2: Създайте втори виртуален диск
Начинът за преоразмеряване на диск, използващ помощната програма VBoxManage, не е единственият и не е най-сигурен. Много по-лесно е да свържете втори виртуален диск към създадената машина.
Разбира се, има смисъл да създавате втори диск само ако планирате значително да увеличите силата на звука на устройството и не планирате да съхранявате файла (ите) с големи размери.
Отново разгледайте как да добавите устройство към примерите на Windows 10 и CentOS.
Създаване на допълнително устройство в VirtualBox
- Изберете виртуалната машина и кликнете върху бутона "Конфигуриране" на лентата с инструменти.
- Преминете към раздела "Медия" , кликнете върху иконата за създаване на нов виртуален твърд диск и изберете "Добавяне на твърд диск" .
- В полето за въпроси използвайте опцията "Създаване на нов диск" .
- Типът устройство е VDI .
- Формат - динамичен .
- Име и размер - по Ваша преценка.
- В списъка с медийни данни дискът ще се покаже, запазете тези настройки, като кликнете върху "OK".
Свързване на виртуален диск в Windows
Тази операционна система след свързването на устройството все още няма да види допълнителен твърд диск, тъй като не е инициализиран.
- Стартирайте виртуалната машина.
- Кликнете върху Win + R , въведете diskmgmt.msc .
- Трябва да имате прозорец, който изисква инициализация. Не променяйте настройките и кликнете върху "OK" .
- Ново устройство ще бъде показано в долната част на прозореца, но неговата област все още не е включена. За да го активирате, кликнете с десен бутон на мишката, за да изберете "Създаване на прост звук" .
- Отваря се специална помощна програма. В приветстващия прозорец кликнете върху Напред .
- Не променяйте настройките на този етап.
- Изберете буквата за сила на звука или го оставете по подразбиране.
- Не можете да промените опциите за форматиране. Ако желаете , можете да въведете име в полето Label Volume (обикновено името "Local Disk").
- Кликнете върху "Готово" .
- Състоянието на устройството ще се промени и ще бъде разпознато от системата.
Сега дискът се вижда в Explorer и е готов за работа.
Свързване на виртуален диск с Linux
За разлика от Windows, Linux дистрибуциите не трябва да инициализират дисковете. След като създадете и свържете диска с виртуалната машина, остава да проверите дали всичко е направено правилно.
- Стартирайте виртуалната операционна система.
- Отворете всяка удобна програма за управление на дисковете и вижте дали създаденото и свързаното устройство се показват там.
- Например в програмата GParted трябва да превключите от / dev / sda към / dev / sdb - това е свързаното устройство. Ако е необходимо, можете да го форматирате и да направите други настройки.
Това бяха общи и най-удобни опции за увеличаване размера на диска на виртуалната машина в VirtualBox. Не забравяйте да архивирате важни операционни системи, ако решите да използвате помощната програма VBoxManage и се уверете, че има достатъчно свободно място на основното устройство, от което е разпределено пространството за виртуално съхранение.