По време на презентацията може да се наложи да изберете елемент не само с рамки или размер. PowerPoint има собствен редактор, който ви позволява да налагате допълнителна анимация на различни компоненти. Този ход не само дава на презентацията интересен външен вид и уникалност, но и подобрява нейната функционалност.
съдържание
Веднага си струва да се разгледат всички налични категории ефекти, които ще работят. Те са разделени според областта на употреба и естеството на действието, което се извършва. Напълно са разделени на 4 основни категории.
Група от действия, която губи външния вид на елемент по един от начините. Най-често срещаните видове анимации в презентациите, които служат за подобряване на старта на всеки нов слайд. Показват се в зелено.
Както бихте могли да предположите, тази група действия, напротив, служи за изчезването на елемент от екрана. Най-често се използва заедно и последователно с анимирането на входа на същите компоненти, за да бъдат премахнати преди пренавиването на слайда към следващата. Показва се в червено.
Анимация, която по някакъв начин обозначава избрания елемент, привличайки вниманието към него. Най-често това важи за важни аспекти на слайда, привличане на вниманието към него или разсейване от всичко останало. Те са означени в жълто.
Допълнителни действия, които служат за промяна на местоположението на елементите на слайда в пространството. Обикновено този метод на анимация се използва изключително рядко и за допълнителна визуализация на особено важни моменти в комбинация с други ефекти.
Сега можете да започнете да разглеждате процедурата за инсталиране на анимацията.
В различните версии на Microsoft Office начините за създаване на такива ефекти са различни. В повечето по-стари версии, за да конфигурирате елементи от този тип, изберете желания компонент на слайда, щракнете с десния бутон върху него и изберете "Опции за анимация" или подобни стойности.
Версията на Microsoft Office 2016 използва леко различен алгоритъм. Има по същество два основни начина.
Най-простата версия, която е предназначена да присвои едно действие на конкретен обект.
Този метод бързо добавя ефекти. Ако потребителят кликне върху друга опция, старото действие ще бъде заменено с избраната.
Можете също да изберете необходимия компонент и след това да кликнете върху бутона "Добавяне на анимация" в заглавката в секцията "Анимация" , след което да изберете желания тип ефект.
Този метод е много по-добър благодарение на факта, че ви позволява да налагате различни анимационни скриптове един на друг, създавайки нещо по-сложно. Също така това не замества старите свързани настройки на действията на елементите.
Списъкът в заглавката показва само най-популярните опции за анимация. Пълният списък може да бъде получен, ако разширите този списък и изберете опцията "Допълнителни ефекти ..." на дъното. Ще се отвори прозорец с пълен списък с наличните опции за ефекти.
Анимациите на трите основни типа - вход, селекция и изход - нямат така наречения "анимационен скелет" , защото те просто показват ефекта.
Но "Пътищата на движение", когато са насложени върху елементите, са изобразени на плъзгача този много "скелет" - рисунката на маршрута, който ще премине елементите.
За да го промените, трябва да кликнете с левия бутон на мишката върху проследявания път на движението и след това да го промените, като плъзнете края или започнете в желаните страни.
За да направите това, трябва да вземете кръговете в ъглите и в средата на ръбовете на областта за избор на анимацията и след това да я опънете настрани. Можете също да "хванете" самата линия и да я издърпате в желаната посока.
За да създадете маршрут за мигриране, за който няма шаблон, ще ви е необходима опцията "Custom travel path" . Това обикновено е най-скорошното в списъка.
Това ще ви позволи да извлечете абсолютно всяка траектория на движение на всеки елемент. Разбира се, вие се нуждаете от най-точна и гладка рисунка за образа на доброто движение. След като маршрутът бъде изчертан, скелетът на получената анимация може да бъде променен по желание.
В много случаи просто добавете малка анимация, трябва да я конфигурирате. За да направите това, всички елементи, намиращи се в заглавката в тази секция, служат.
Например, бутонът "Добавяне на анимация" ви позволява да покривате няколко ефекта върху един елемент.
"Зона на анимация" ще позволи да се извика отделно меню отстрани, за да се види реда на конфигурираните действия на един елемент.
Елементът "Анимация по модел" е предназначен за разпространение на същите настройки за специални ефекти на едни и същи елементи на различни слайдове.
Бутонът "Тригери" ви позволява да зададете по-сложни условия за задействане на действия. Това е особено полезно за елементи, които имат няколко въздействия върху тях.
Съществуват някои стандартни критерии за използване на анимация в презентация на професионално или конкурентно ниво:
В края на краищата бих искал да отбележа, че в зората на съществуването на PowerPoint анимацията е допълнителен декоративен елемент. Днес, без тези ефекти, няма професионална презентация. Изключително важно е да се създават ефективни и функционални анимационни елементи, за да се постигне максимално качество от всеки слайд.