Подготвителни действия
Преди да започнете да почиствате клавиатурата, трябва да се подготвите за този процес, за да не пропуснете нищо и да не търсите липсващи инструменти по време на него. Всичко, от което се нуждаете, са няколко прости помощни средства, някои от които могат да бъдат заменени или отпаднали.
- Погледнете съдържанието на опаковката на вашата клавиатура или не забравяйте къде сте поставили пръстена, приложен в комплекта. Необходимо е да се подкачат капачките и да се свалят. Това улеснява много почистването на всички части на устройството, дори в случаите, когато то не е напълно разглобено. Можете също така да премахнете капачките на клавишите с ръце, но това трябва да се направи внимателно и тази процедура ще отнеме малко повече време.
- Ще ви е необходима специална четка или друга, чиито четина е подходяща за почистване на механичната клавиатура от прах и чужди предмети. В идеалния случай закупете специална четка, но можете лесно да я замените с друга подобна, която имате у дома.
- Ще ви трябва и парцал без власинки. Това може да бъде например микрофибър. Този инструмент също не е необходим, но с негова помощ ще бъде много по-лесно да премахнете праха от повърхността или самата платка, ако клавиатурата се разглоби допълнително.
Относно допълнителните аксесоари, които могат да бъдат полезни при почистване. Ще бъде обсъдено допълнително. Те ще станат добри помощници, но рядко се използват и е напълно възможно да се направи без тях, така че те не попаднаха в списъка по-горе.
Почистваме механичната клавиатура
Почистването на механична клавиатура е лесен процес, който може да се направи с различни методи и инструменти. Има най-често срещаните действия, които са най-ефективни и в същото време най-лесни за изпълнение. Предлагаме да ги разгледаме в ред, а вие трябва само да приложите един от тях или да извършите цялостно почистване.
Почистване на повърхността на клавиатурата
Ако механичната клавиатура е била използвана за кратък период от време, вероятно върху нея се е събрал прах, а самите отломки не са успели да проникнат дълбоко в дъската или да се утаят близо до ключовете. След това можете да използвате обикновена прахосмукачка, като зададете минималната мощност и я донесете директно на повърхността на устройството. Можете дори да натиснете клавишите, за да приближите смукателната тръба още по-близо до тялото. За предпочитане е да се използва специална дюза: плоска или с малък отвор за всмукване на въздух.
Можете също така да използвате пълноценен компресор, който работи на принципа на подаване на въздух под налягане. Трябва обаче да внимавате, когато правите това. Ще трябва да настроите лек натиск, така че капачките просто да не отлетят от такова налягане. Този инструмент е по-ефективен от прахосмукачката, тъй като може да премахне абсолютно всички боклуци, но не всеки го има в къщата. Компресорът трябва да се използва на открито или в открито помещение, което след това ще бъде лесно да се отстрани, тъй като отломките ще се разпръснат от всички страни. Бюджетна алтернатива за домашна употреба е кутия със сгъстен въздух, която може да се използва за раздухване през клавиатурата в стаята. Предварително го позиционирайте на място, което след това може да бъде почистено от излизащи частици.
Не забравяйте допълнително да избършете повърхността на клавиатурата с парцал, за да се отървете от праховите частици, останали отгоре. Дори може да се навлажни, за да се отстрани залепената мръсотия.
Почистване на корпуса на клавиатурата
Сега си струва да засегнем темата, когато устройството е служило в продължение на много години и през това време е станало доста мръсно. Тогава изсъхналата мръсотия и плътно запушения прах вероятно не могат да бъдат отстранени с конвенционална прахосмукачка или компресор. Ще трябва да свалите капачките за ключове и да направите почистването сами.Що се отнася до премахването на капачките, това се прави с подходящ пръстен или друг аксесоар. В екстремни случаи това може да стане с пръсти.
По-добре е да изплакнете отделно самите капачки. За това е подходяща всяка безплатна купа, където е достатъчно да се налеят препарат и вода, като пластмасовите части се оставят да киснат буквално половин час, след което се изплакват обилно под течаща вода и се подсушават добре.
Калъфът на клавиатурата може да се почисти със специална четка или, например, с памучен тампон. Когато правите това, боравете внимателно с ръбовете на превключвателите. Опитайте се да не изтласквате отломките по-дълбоко с четина или ъгли на други предмети, като го уплътнявате, но го изтласквайте с премерени движения.
Същата прахосмукачка е приложима и тук. Сега тя трябва да работи още по-ефективно, особено след отстраняване на изсъхнали отломки. Настройте го на ниска мощност и преминете по цялата повърхност на механичната клавиатура.
Ако решите напълно да разглобите устройството, за да се отървете със сигурност от всички отломки, които дори могат да бъдат под основния капак, разгледайте отделна статия на нашия уебсайт, където ще научите за правилната последователност на всички действия.
Повече информация: Пълно разглобяване на механичната клавиатура
Използване на стационарен почистващ препарат
Като изключение заслужава да се спомене стационарният почистващ препарат. Това е инструмент, който не всеки дом има, но ще почисти перфектно клавиатурата от всякакъв вид мръсотия. Там трябва да поставите самия калъф и капачките на ключовете и да оставите дъската, защото не можете да го изложите на вода.
Достатъчно е да зададете температурата в рамките на 60 градуса и да оставите клавиатурата да се почиства буквално за 20 минути. Този метод обаче е подходящ само за тези, които имат подобна станция у дома и не трябва да го купувате изключително за почистване на клавиатурата.
Почистване на клавиатурата след разливане на течност
Що се отнася до необходимостта от почистване на клавиатурата, след като тя е разляла течност, било то чай, кола или обикновена вода, трябва да следвате няколко други правила, за да предотвратите възможни повреди. Прочетете повече за тях в ръководството по-долу.
Повече информация: Справяне с разлята клавиатура