Често за тестване на качеството на знанието се прибягва до използването на тестове. Те се използват и за психологически и други видове тестове. На компютъра често се използват различни специализирани приложения за писане на тестове. Но дори и обичайната програма на Microsoft Excel, която се предлага на почти всички компютри на потребителите, може да се справи с тази задача. С помощта на инструментите на това приложение можете да напишете тест, който по функционалност няма да бъде много по-малък от решенията, направени с помощта на специализиран софтуер. Нека да разберем как да изпълняваме тази задача с помощта на Excel.

Изпълнение на тестовете

Всеки тест включва избор на няколко отговора на поставения въпрос. Като правило има няколко. Желателно е след завършване на теста потребителят вече да е виждал сам дали е преодолял теста или не. Изпълнете тази задача в Excel по няколко начина. Да опишем алгоритъма на различните начини как да го направим.

Метод 1: Въведеното поле

На първо място ще анализираме най-простата версия. Това включва списък с въпроси, в които са представени отговорите. Потребителят трябва да посочи в специалното поле версията на отговора, който счита за правилен.

  1. Записваме самия въпрос. Да използваме математически изрази в тази способност за простота, а като отговори - номерирани варианти на тяхното решение.
  2. Опции за въпроси и отговори в Microsoft Excel

  3. Отделната клетка е избрана така, че потребителят да може да въведе номера на отговора, който смята, че е правилен. За яснота го маркираме с жълт цвят.
  4. Отговорете на клетката в Microsoft Excel

  5. Сега преминете към втория лист на документа. На него се намират правилните отговори, с които програмата ще потвърди данните от потребителя. В една клетка пишем израза "Въпрос 1" , а в съседната ние вмъкваме функцията IF , която всъщност ще контролира точността на действията на потребителя. За да се обадите на тази функция, изберете целевата клетка и кликнете върху иконата "Вмъкване на функция" , разположена близо до лентата за формули.
  6. Отидете в съветника за функции в Microsoft Excel

  7. Стартира се стандартният прозорец на съветника . Преминаваме в категорията "Логически" и търсим името "АКО" там . Търсенията не трябва да бъдат дълги, тъй като това име се поставя първо в списъка на логическите оператори. След това изберете тази функция и кликнете върху бутона "OK" .
  8. Отворете прозореца с аргументи на функцията IF в Microsoft Excel

  9. Активирането на прозореца IF на оператора се активира. Определеният оператор има три полета, съответстващи на броя на аргументите му. Синтаксисът на тази функция има следната форма:

    =ЕСЛИ(Лог_выражение;Значение_если_истина;Значение_если_ложь)

    В полето "Логически израз" трябва да въведете координатите на клетката, в която потребителят въвежда отговора. Освен това в същото поле трябва да посочите правилната опция. За да въведете координатите на целевата клетка, задайте курсора в полето. След това се върнете в Лист 1 и маркирайте елемента, за който възнамерявахме да напишем номера на опцията. Неговите координати веднага ще се появят в полето на прозореца с аргументи. След това, за да укажете правилния отговор в същото поле след адреса на клетката, въведете израза без кавичките "= 3" . Сега, ако потребителят постави номер "3" в целевия елемент, тогава отговорът ще се счита за правилен и във всички останали случаи - неправилен.

    В полето "Стойност ако е вярно" задайте число "1" , а в полето "Стойност ако невярно" задайте номер "0" . Сега, ако потребителят избере правилната опция, той ще получи 1 точка, а ако грешката е 0 точки. За да запазите въведените данни, кликнете върху бутона "OK" в долната част на прозореца с аргументи.

  10. Прозорец за функционални аргументи, ако е в Microsoft Excel

  11. По подобен начин правим още две задачи (или каквото и да е число, от което се нуждаем) на лист, видим за потребителя.
  12. Два нови въпроса в Microsoft Excel

  13. На Лист 2 , използвайки функцията IF , ние обозначаваме правилните варианти, както направихме в предишния случай.
  14. Популяризиране на колоната за резултатите с формули в Microsoft Excel

  15. Сега организираме точкуването. Това може да се направи с обикновена сума. За да направите това, изберете всички елементи, съдържащи формула IF и кликнете върху иконата за автоматично сумиране, която се намира на лентата в раздела "Начало" в блока "Редактиране" .
  16. Активиране на автоматично сумиране в Microsoft Excel

  17. Както можете да видите, докато сумата е нула, тъй като не отговаряхме на никой тестов елемент. Най-много точки, които потребителят може да спечели в този случай, е 3, ако той правилно отговаря на всички въпроси.
  18. Брой точки в Microsoft Excel

  19. Ако желаете, можете да го направите така, че броят на точките да се показва на потребителския лист. Тоест, потребителят веднага ще види как се е справил със задачата. За да направите това, изберете отделна клетка в Лист 1 , която наричаме "Резултат" (или друго удобно име). За да не издържим дълго време на мозъка си, ние просто сложим израза "= Sheet2!" В него и след това въведете адреса на този елемент на Лист 2 , който съдържа автофокуса.
  20. Клетка за изход в Microsoft Excel

  21. Нека проверим как протича нашия тест, като умишлено разреши една грешка. Както можете да видите, резултатът от този тест е 2 точки, което съответства на една грешка. Тестът работи правилно.

Резултати от теста в Microsoft Excel

Урокът: Функция IF в Excel

Метод 2: падащ списък

За да организирате теста в Excel, можете да използвате и падащия списък. Нека видим как да го направим на практика.

  1. Създайте таблицата. В лявата част ще има задачи, в централната част - отговорите, които потребителят трябва да избере от падащия списък, предложен от разработчика. В дясната част ще се покаже резултата, който автоматично се генерира в съответствие с верността на избраните от потребителя отговори. Така че, първо, изграждаме рамката на масата и въвеждаме въпросите. Прилагайте същите задачи, които са били използвани в предишния метод.
  2. Таблица в Microsoft Excel

  3. Сега трябва да създадем списък с наличните отговори. За целта изберете първия елемент в графата "Отговор" . След това отворете раздела "Данни" . След това кликнете върху иконата "Валидиране на данни" , която се намира в полето " Инструменти за данни" .
  4. Отворете потвърждаването на данни в Microsoft Excel

  5. След приключването на тези стъпки се активира прозорецът за проверка на видимите стойности. Преместване в раздела "Опции" , ако е стартиран в друг раздел. След това в полето "Тип данни" изберете "Списък" от падащия списък. В полето "Източник" през точка и запетая трябва да напишете решенията, които ще се показват за избор в нашия падащ списък. След това кликнете върху бутона "OK" в долната част на активния прозорец.
  6. Прозорецът за проверка на входните стойности в Microsoft Excel

  7. След тези действия ще се появи триъгълна икона с насочен надолу ъгъл отдясно на клетката със зададените стойности. Кликването върху него ще отвори списък с предварително въведените опции, като един от тях трябва да бъде избран.
  8. Варианти на отговорите в Microsoft Excel

  9. По същия начин ние правим списъци за други клетки в колоната "Отговор" .
  10. Списък на отговорите за други клетки в Microsoft Excel

  11. Сега трябва да се уверим, че съответните клетки в колоната "Резултат" показват факта, че отговорът на задачата е правилен или не. Както при предишния метод, можете да го направите и с оператора IF . Изберете първата клетка в графата "Резултат" и се обадете на помощника за функции, като кликнете върху иконата "Вмъкване на функция" .
  12. Вмъкване на функция в Microsoft Excel

  13. След това, чрез помощника за функциите , като използвате същата опция, описана в предишния метод, отидете в прозореца с аргументи на функцията IF . Пред нас се отваря същия прозорец, който видяхме в предишния случай. В полето "Логически израз" посочваме адреса на клетката, в която избираме отговора. След това поставете знака "=" и напишете правилната версия на решението. В нашия случай това ще бъде числото 113 . В полето "Стойност ако е вярно" ние определяме броя на точките, които искаме да бъдат натрупани на потребителя с правилното решение. Нека това, както и в предишния случай, да бъде числото "1" . В полето "Стойност ако е невярно" задайте броя точки. В случай на погрешно решение нека бъде нула. След приключване на горните манипулации, кликнете върху бутона "OK" .
  14. Прозорецът на аргументите на функцията IF в Microsoft Excel

  15. По подобен начин въвеждаме IF функцията в оставащите клетки в колоната "Резултат" . Естествено, във всеки случай полето "Логически израз" ще има собствена версия на правилното решение, съответстващо на въпроса в този ред.
  16. След това правим финалната линия, в която сумата от точките ще бъде закачена. Изберете всички клетки в графата "Резултат" и кликнете върху познатата икона за автоматично сумиране в раздела "Начална страница" .
  17. Създаване на Auto Sum в Microsoft Excel

  18. След това, като използваме падащите списъци в клетките на графата "Отговор", се опитваме да посочим правилните решения за зададените задачи. Както и в предишния случай, на едно място умишлено правим грешка. Както можете да видите, сега виждаме не само общия резултат от тестовете, но и конкретен въпрос, чието решение съдържа грешка.

Възникна грешка при отговарянето на въпрос в Microsoft Excel

Метод 3: Използвайте контроли

Можете също така да извършвате тестове чрез контролни елементи под формата на бутон за избор на решения.

  1. За да можете да използвате формуляри за управление, първо трябва да активирате раздела "Програмист" . По подразбиране е деактивиран. Следователно, ако във вашата версия на Excel не е активирана, трябва да се извършат някои манипулации. Първо, преместваме раздела "Файл" . Тук отиваме в секцията "Параметри" .
  2. Отворете раздела за опции в Microsoft Excel

  3. Прозорецът с опции е активиран. В него трябва да преминете към секцията "Конфигуриране на лентата" . След това, в дясната част на прозореца, поставете отметка в квадратчето до "Програмист" . За да влязат в сила промените, кликнете върху бутона "OK" в долната част на прозореца. След тези стъпки разделът за програмисти се показва на лентата.
  4. Активиране на раздела за програмисти в Microsoft Excel

  5. На първо място влизаме в задачата. Когато използвате този метод, всеки от тях ще бъде поставен на отделен лист.
  6. Въпрос в Microsoft Excel

  7. След това отидете на наскоро активирания раздел "Developer" . Кликваме върху иконата "Вмъкване" , която се намира в полето "Контроли" . В групата от икони "Форма за управление" изберете обект, наречен "Превключвател" . Изглежда като кръгъл бутон.
  8. Превключване на селекцията в Microsoft Excel

  9. Кликваме върху мястото на документа, където искаме да поставим отговорите. Тук се появява необходимия контролен елемент.
  10. Контрол в Microsoft Excel

  11. След това въведете едно от решенията вместо стандартното име на бутона.
  12. Името е променено в Microsoft Excel

  13. След това изберете обекта и кликнете върху него с десния бутон на мишката. От наличните опции изберете "Копирай" .
  14. Копиране в Microsoft Excel

  15. Изберете клетките по-долу. След това кликнете с десния бутон върху селекцията. В списъка, който се показва, изберете елемента "Поставяне" .
  16. Вмъкване в Microsoft Excel

  17. След това вмъкваме вложката още два пъти, тъй като решихме, че ще има четири решения, въпреки че във всеки конкретен случай техният брой може да се различава.
  18. Превключвателите се копират в Microsoft Excel

  19. След това преименувайте всяка опция така, че да не съвпадат. Но не забравяйте, че една от опциите трябва задължително да е вярна.
  20. Бутоните се преименуват на Microsoft Excel

  21. След това проектираме обекта, за да преминем към следващата задача, а в нашия случай това означава преминаване към следващия лист. Отново кликнете върху иконата "Поставяне" , намираща се в раздела "Програмист" . Този път преминаваме към избора на обекти в групата ActiveX Controls . Изберете обекта "Бутон" , който има формата на правоъгълник.
  22. Избиране на бутона ActiveX в Microsoft Excel

  23. Кликваме върху областта на документа, която се намира под въведените по-рано данни. След това показва обекта, от който се нуждаем.
  24. Бутон в Microsoft Excel

  25. Сега трябва да променим някои свойства на формирания бутон. Кликнете върху него с десния бутон на мишката и изберете елемента "Свойства" в отвореното меню.
  26. Отидете на свойствата на бутоните в Microsoft Excel

  27. Появява се прозорецът с свойства на контрола. В полето "Име" сменим името на името, което ще бъде по-подходящо за този обект, в нашия пример това ще бъде името "Next_Voice" . Имайте предвид, че в това поле не се допускат интервали. В полето "Caption" въвеждаме стойността "Next question" . Тук вече са разрешени интервали и това име ще бъде показано на нашия бутон. В полето "BackColor" изберете цвета на обекта. След това можете да затворите прозореца за свойства, като кликнете върху стандартната икона за затваряне в горния десен ъгъл.
  28. Прозорец със свойства в Microsoft Excel

  29. Сега кликнете с десния бутон на мишката върху името на текущия лист. В менюто, което се отваря, изберете елемента "Преименуване" .
  30. Преименуване на работен лист в Microsoft Excel

  31. След това името на листа става активно и въвеждаме новото име "Въпрос 1" там .
  32. Листът се преименува на Microsoft Excel

  33. Отново кликнете върху него с десния бутон на мишката, но сега в менюто спираме да избирате "Преместване или копиране ..." .
  34. Отидете при копиране на работния лист в Microsoft Excel

  35. Прозорецът за създаване на копие започва. Инсталирайте отметката до елемента "Създаване на копие" и кликнете върху бутона "OK" .
  36. Създаване на копие в Microsoft Excel

  37. След това променете името на листа на "Въпрос 2" по същия начин, както го е направил преди. Този лист все още съдържа напълно идентично съдържание като предишния лист.
  38. Въпрос 2 в Microsoft Excel

  39. Променяме номера на задачата, текста, както и отговорите в този лист на онези, които считаме за необходими.
  40. Промяна на въпроси и отговори в Microsoft Excel

  41. Също така, създаваме и променяме съдържанието на листа "Въпрос 3" . Само в него, тъй като това е последната задача, вместо името на бутона "Следващ въпрос" можете да поставите името "Пълно изпитване" . Как да направите това вече беше обсъдено по-рано.
  42. Въпрос 3 в Microsoft Excel

  43. Сега се върнете към раздела "Въпрос 1" . Трябва да свържем комутатора към конкретна клетка. За да направите това, щракнете с десния бутон върху някой от комутаторите. В отвореното меню избираме елемента "Формат на обекта ..." .
  44. Отворете формата на обекта в Microsoft Excel

  45. Прозорецът за формат на контрола е активиран. Преминаваме към раздела "Контроли" . В полето "Връзка към клетка" задайте адреса на празен обект. Номерът ще се показва съобразно кой ключ е активен в профила.
  46. Формат прозорец на контрола в Microsoft Excel

  47. Подобна процедура се извършва на листовете с други задачи. За удобство е желателно свързаната клетка да бъде на едно и също място, но на различни листове. След това се връщаме към листа "Въпрос 1" . Кликнете с десния бутон върху елемента "Следващ въпрос" . В менюто изберете елемента "Източник текст" .
  48. Отворете текста на източника в Microsoft Excel

  49. Команден редактор се отваря. Между командите "Private Sub" и "End Sub" трябва да напишем кода, за да отидем в следващия раздел. В този случай тя ще изглежда така:

    Worksheets("Вопрос 2").Activate

    След това затворете прозореца на редактора.

  50. Команден редактор в Microsoft Excel

  51. Подобна манипулация със съответния бутон се извършва на листа "Въпрос 2" . Само там въвеждаме следната команда:

    Worksheets("Вопрос 3").Activate

  52. Код на лист Въпрос 2 в Microsoft Excel

  53. В командния редактор на бутона "Въпрос 3" правим следното записване:

    Worksheets("Результат").Activate

  54. Код на лист Въпрос 3 в Microsoft Excel

  55. След това създайте нов лист, наречен "Резултат" . Той ще покаже резултата от преминаването на теста. За тази цел създаваме таблица с четири колони: "Номер на въпроса" , "Правилен отговор" , "Входящ отговор" и "Резултат" . В първата колона влизаме в реда "1" , "2" и "3" . Във втората колона, срещу всяка задача, влизаме в номера на позицията на превключвателя, съответстващ на правилното решение.
  56. Раздел "Резултат" в Microsoft Excel

  57. В първата клетка в полето "Въведено отговор" поставяме знака "=" и посочваме препратка към клетката, която свързваме с превключвателя на листа "Въпрос 1" . Подобни манипулации се извършват с клетките по-долу, само за тях ние посочваме препратките към съответните клетки в листовете "Въпрос 2" и "Въпрос 3" .
  58. Отговори, въведени в Microsoft Excel

  59. След това изберете първия елемент на колоната "Резултат" и извикайте прозореца на аргументите на функцията IF по същия начин, както по-горе. В полето "Boolean expression" показваме адреса на клетката "Въведена реакция" на съответната линия. След това поставяме знака "=" и след това посочваме координатите на елемента в колоната "Коригиран отговор" на същия ред. В полетата "Стойност ако е вярно" и "Стойност ако не е фалшив" влизаме съответно числата "1" и "0" . След това кликнете върху бутона "OK" .
  60. Прозорецът на аргументите на функцията IF за раздела "Резултат" в Microsoft Excel

  61. За да копирате тази формула в диапазона по-долу, поставете курсора в долния десен ъгъл на елемента, в който се намира функцията. В този случай маркер за попълване се появява под формата на кръстче. Кликнете върху левия бутон на мишката и плъзнете маркера надолу до края на таблицата.
  62. Филтър в Microsoft Excel

  63. След това, за да обобщим общата сума, ние прилагаме автоматично сумата, както направихме повече от веднъж.

Прилагане на автоматично сумиране в Microsoft Excel

Това прави изработването на теста завършено. Он полностью готов к прохождению.

Мы остановили внимание на различных способах создания тестирования с помощью инструментов программы Excel. Конечно, это далеко не полный перечень всех возможных вариантов создания тестов в этом приложении. Комбинируя различные инструменты и объекты, можно создать тесты абсолютно непохожие друг на друга по функционалу. В то же время нельзя не отметить, что во всех случаях при создании тестов используется логическая функция ЕСЛИ .