CentOS 7, базиран на открито ядро на Linux, има вградена система за сигурност, наречена SELinux (Security Enhanced Linux). Този инструмент осигурява контроли за контрол на достъпа. Администраторът редактира настоящите правила, като по този начин конфигурира оптималната конфигурация на помощната програма. В отсъствието на правото да се разреши достъп ще бъде отказано - този модел на настройките се прилага за други параметри. С оглед на горното, инструментът за определяне на взаимодействието на процесите и потребителите понякога трябва да бъде изключен. Днес бихме искали да покажем два налични метода за провеждане на тази операция.
Съдържанието
Разработчиците препоръчват SELinux винаги да се поддържа в работния режим "налагане" - прилагане на правилата. Ако администраторът трябва да промени този режим на „деактивиран“ , това може да стане в рамките на една сесия или за постоянно чрез редактиране на конфигурационния файл. Първо проверете текущото състояние на помощната програма, за да определите дали да я изключите или не. За да направите това, създайте само една команда:
su -
. След това ще трябва да въведете парола от root-достъп. Символите, написани по този начин, никога не се показват от съображения за сигурност. sestatus
като я поставите и натиснете клавиша Enter . По този начин, с помощта на вградената команда, можете бързо да проверите състоянието на вградената система за сигурност. След това ви съветваме да се запознаете с два метода за деактивиране на SELinux, които ще бъдат най-полезни в различни ситуации.
SELinux обикновено се изключва с цел проверка на всички параметри на операционната система или коригиране на грешки. Достатъчно е помощната програма да бъде деактивирана по време на една терминална сесия. За да направите това, не е необходимо да променяте конфигурационния файл, използвайте командата sudo setenforce 0
, където 0 е само стойността на изключване.
Можете да проверите дали защитата е деактивирана успешно. След стартирането на новия системен терминал, той ще продължи работата си в нормален режим, т.е. в този, посочен в конфигурационния файл. Не забравяйте, че след всяка рестартиране на операционната система горната команда трябва да бъде пренаписана, за да се деактивира отново SELinux.
Постоянното деактивиране на SELinux ще бъде ефективно дори след рестартиране на операционната система, тъй като параметърът се задава чрез конфигурационния файл. Както вече разбрахте, ще трябва да се сменят ръчно. За да направите това, ви препоръчваме да използвате всеки удобен текстов редактор.
sudo yum install nano
. sudo nano /etc/selinux/config
. disabled
. sudo shutdown -r now
в конзолата. След извършване на такива действия, системата за сигурност ще бъде активна само след промяна на стойността му обратно към „разрешено“ , „налагане“ или „разрешително“ . В противен случай тя винаги ще остане изключена, с всички действия на потребителя или процесите. Възможно ли е текущата сесия да активира SELinux чрез командата sudo setenforce 1
.
Всеки потребител избира най-оптималния метод за деактивиране на инструмента, преразгледан днес, тъй като те се различават по принцип на работа. Като цяло, и в двата случая процедурата е доста проста и няма да предизвика трудности дори за неопитни потребители.