Нормалното функциониране на съвременните игри и програми, работещи с 3D графики, предполага съществуването на инсталирани библиотеки в системата DirectX текущата версия. В същото време пълната работа на компонентите е невъзможна без хардуерна поддръжка за тези издания. Като част от днешната статия ще разберем как да разберем дали графичният адаптер на DirectX 11 поддържа по-нови версии.

Поддръжка на графична карта DX11

Следните методи са еквивалентни и помагат да се определи надеждно версията на библиотеката, поддържана от видеокартата. Разликата е, че в първия случай получаваме предварителна информация на етапа на избор на GPU, а във втория случай адаптерът вече е инсталиран в компютъра.

Метод 1: Интернет

Едно от възможните и често предложени решения е търсенето на такава информация на сайтовете на магазините за компютърен хардуер или на пазара Yandex. Това не е точно правилният подход, тъй като търговците на дребно често объркват характеристиките на продукта, което ни прави грешни. Всички данни за продуктите се намират на официалните страници на производителите на видеокарти.

Прочетете още: Как да видите характеристиките на видеокартата

  1. Карти от NVIDIA.
    • Търсенето на данни за параметрите на графичните адаптери от "зеленото" е възможно най-просто: това е достатъчно, за да качите в търсачката името на картата и да отворите страницата на сайта на NVIDIA. Информация за настолни и мобилни продукти се търси еднакво.

      Търсете информация за мобилната видеокарта NVIDIA в Yandex

    • След това отворете раздела "Спецификации" и намерете опцията "Microsoft DirectX" .

      Информация за максималната поддържана версия на графичната карта на DirectX библиотеката на официалния сайт на NVIDIA

  2. AMD графични карти.

    С "червените" ситуацията е малко по-сложна.

    • За да търсите в Yandex, трябва да добавите съкращението "AMD" към заявката и да отидете на официалния сайт на производителя.

      Търсете информация за видеокарта Radeon в Yandex

    • След това трябва да превъртите страницата надолу и да преминете към съответната серия от раздели в таблицата. Тук в реда "Поддръжка на програмните интерфейси" и се намира необходимата информация.

      Информация за максималната поддържана версия на графичната карта на библиотеката на DirectX на официалния уеб сайт на AMD

  3. Мобилни видеокарти AMD.
    Данните за мобилните адаптери Radeon, използващи търсачки, са много трудни за намиране. По-долу има връзка към страница със списък от продукти.

    Информация за търсене в страницата за мобилни видеокарти AMD

    • В тази таблица трябва да намерите линия с името на видеокартата и да кликнете върху връзката, за да проучите параметрите.

      Отидете на страницата за проучване на параметрите на мобилната видеокарта Radeon на официалния сайт на AMD

    • На следващата страница в блока "Поддръжка на API" можете да намерите информация за поддръжката на DirectX.

      Информация за максималната поддържана версия на мобилната графична карта на библиотеката DirectX на официалния уеб сайт на AMD

  4. Вградени AMD графични ядра.
    Подобна таблица съществува за вградената графика на "червеното". Тук са всички видове хибридни APU, така че е по-добре да използвате филтъра и да изберете вашия тип, например "Лаптоп" (лаптоп) или "Desktop" (настолен компютър).

    AMD Hybrid Processors List

    Информация за максимума, поддържан от вградената версия на графичната карта на DirectX библиотеката на официалния сайт на AMD

  5. Вградена графична сърцевина Intel.

    На уеб сайта на Intel можете да намерите информация за продуктите, дори най-древните. Ето една страница с пълен списък с вградени графични решения за "синьо":

    Страницата с характеристиките на интегрираната графична карта Intel

    За да получите информацията, достатъчно е да отворите списък с означението за генериране на процесор.

    Информация за максимума, който се поддържа от вградената графична карта на версията на DirectX библиотеката на официалния сайт на Intel

    Revisions на API са обратно съвместими, т.е. ако има поддръжка на DX12, тогава всички стари пакети ще работят добре.

Метод 2: Софтуер

За да разберете коя версия на приложния програмен интерфейс (API) се поддържа от инсталираната в компютъра видеокарта, безплатна програма GPU-Z , В началния прозорец в полето "Поддръжка на DirectX" се регистрира максималната възможна версия на библиотеките, поддържана от GPU.

Информация за максималната поддържана версия на графичната карта на библиотеката DirectX в програмата GPU-Z

Обобщавайки, можем да кажем следното: цялата информация за продуктите е по-добре да бъде получена от официални източници, тъй като съдържа точно най-надеждните данни за параметрите и характеристиките на видеокарти. Разбира се, можете да опростите задачата и да имате доверие в магазина, но в този случай са възможни неприятни изненади под формата на невъзможност за стартиране на любимата ви игра поради липса на поддръжка за необходимия API DirectX.