Периодично някои активни интернет потребители се сблъскват с необходимостта да организират сигурна, криптирана, анонимна връзка, често със задължителна подмяна на IP адрес с конкретен възел в страната. Технология, наречена VPN, помага при изпълнението на такава задача. От потребителя се изисква само да инсталира всички необходими компоненти на компютъра и да осъществи връзката. След това достъпът до мрежата ще бъде достъпен с вече променения мрежов адрес.
Съдържанието
Разработчиците на собствените си сървъри и програми за VPN връзки също предоставят услуги за собственици на компютри, изпълняващи дистрибуция на Ubuntu на базата на ядрото на Linux. Инсталацията не отнема много време и има голям брой безплатни или евтини решения за изпълнение на задачата. Днес бихме искали да засегнем три работни метода за организиране на частна защитена връзка в споменатата ОС.
Astrill е една от безплатните програми с графичен интерфейс, който се инсталира на компютър и автоматично замества мрежовия адрес с произволен или специално определен потребител. Разработчиците обещават избор от повече от 113 сървъра, сигурност и анонимност. Процедурата за изтегляне и инсталиране е доста проста:
Отидете на официалния сайт на Astrill
Още подробности: Инсталиране на DEB пакети в Ubuntu
Разглежданият метод ще бъде най-оптимален за начинаещи потребители, които все още не са разбрали тънкостите на настройка и работа в "Терминал" на операционната система. В тази статия, решението Astrill се разглежда само като пример. В интернет можете да намерите много други подобни програми, които осигуряват по-стабилни и бързи сървъри, но често се плащат.
В допълнение, трябва да се отбележи периодично натоварване на популярните сървъри. Препоръчваме ви да се свържете отново с други източници, разположени възможно най-близо до вашата страна. Тогава пингът ще бъде по-малък и скоростта на изпращане и получаване на файлове може да се увеличи значително.
Ubuntu има вградена VPN връзка. Въпреки това, за да направите това, все още трябва да намерите един от работещите сървъри, които са публично достъпни, или можете да си купите място чрез всяка удобна уеб услуга, която предоставя такива услуги. Цялата процедура за свързване изглежда така:
Методът, използващ стандартния инструмент, е добър, защото не изисква инсталирането на допълнителни компоненти от потребителя, но все пак трябва да намерите свободен сървър. Освен това никой не ви забранява да създавате множество връзки и да превключвате между тях само в подходящия момент. Ако се интересувате от този метод, съветваме все пак да разгледате платени решения. Често те са доста печеливши, защото за малка сума ще получавате не само стабилен сървър, но и техническа поддръжка в случай на различни проблеми.
Някои компании, които предоставят услуги с криптирана връзка, използват технологията OpenVPN и техните клиенти инсталират подходящ софтуер на компютъра си, за да установят сигурен тунел. Нищо не ви пречи да създадете свой собствен сървър на един компютър и да настроите клиентската част за други, за да получите същия резултат. Разбира се, процедурата по настройка е доста сложна и отнема много време, но в някои случаи това ще бъде най-доброто решение. Препоръчваме ви да прочетете ръководството за инсталиране на сървърните и клиентските части в Ubuntu, като кликнете върху следната връзка.
Още подробности: Инсталирайте OpenVPN в Ubuntu
Вече сте запознати с трите варианта за използване на VPN на компютър с Ubuntu. Всяка опция има своите предимства и недостатъци и ще бъде оптимална в някои ситуации. Съветваме ви да се запознаете с всички тях, да вземете решение за използването на такъв инструмент и да пристъпите към изпълнение на инструкциите.