Както знаете, не всички програми, разработени за операционната система Windows, са съвместими с дистрибуции на ядрото на Linux. Тази ситуация понякога създава проблеми за някои потребители поради невъзможността да се създадат местни партньори. Програмата, наречена Wine, ще реши този проблем, защото е създаден специално, за да гарантира изпълнението на приложения, създадени под Windows. Днес бихме искали да демонстрираме всички налични методи за инсталиране на споменатия софтуер в Ubuntu.
Съдържанието
За да изпълним задачата, ще използваме стандартния терминал , но не се притеснявайте, не е нужно да изучавате всички команди, защото ние не само ще ви разкажем за самата процедура за инсталиране, но и ще опишем всички действия на свой ред. Всичко, което трябва да направите, е да изберете най-подходящия метод и да следвате дадените инструкции.
Най-лесният метод за инсталиране на най-новата стабилна версия е да използвате официалното хранилище. Целият процес се изпълнява чрез въвеждане само на една команда и изглежда така:
sudo apt install wine-stable
и натиснете Enter . wine --version
да проверите дали процедурата по инсталиране е правилна. Това е сравнително лесен начин да добавите най-новата стабилна версия на Wine 3.0 към операционната система Ubuntu, но тази опция не е подходяща за всички потребители, затова ви препоръчваме да прочетете следното.
За съжаление, не всеки разработчик има възможност да качи най-новите версии на софтуера навреме в официалното хранилище (хранилище). Затова са разработени специални библиотеки за съхраняване на потребителски архиви. Когато е пуснато Wine 4.0, използването на PPA е най-подходящо.
sudo dpkg --add-architecture i386
, която е необходима, за да добавите поддръжка за i386 процесори. 32-битовите собственици на Ubuntu могат да пропуснат тази стъпка. wget -qO- https://dl.winehq.org/wine-builds/winehq.key | sudo apt-key add -
wget -qO- https://dl.winehq.org/wine-builds/winehq.key | sudo apt-key add -
. sudo apt-add-repository 'deb http://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ bionic main'
. sudo apt install winehq-stable
. winecfg
да проверите функционалността на софтуера. Както научихте от информацията по-горе, Wine има стабилна версия, заедно с нея е разработена бета, която е активно тествана от потребителите, преди да бъде пусната за широко използване. Инсталирането на такава версия на компютър се извършва почти по същия начин като стабилна:
sudo apt-get install --install-recommends wine-staging
. sudo apt-get purge wine-staging
. Предишните методи за инсталиране на две различни версии на Wine няма да работят заедно, но някои потребители се нуждаят от две приложения наведнъж или желаят да добавят лепенки и други промени сами. В този случай най-добрият вариант е да се изгради собствено вино от наличните кодове.
sudo apt build-dep wine-stable
. sudo wget https://dl.winehq.org/wine/source/4.0/wine-4.0-rc7.tar.xz
и натиснете Enter . Ако трябва да инсталирате друга версия, намерете съответното хранилище в Интернет и въведете адреса вместо https://dl.winehq.org/wine/source/4.0/wine-4.0-rc7.tar.xz . sudo tar xf wine*
. cd wine-4.0-rc7
. sudo ./configure
и в 64-битова sudo ./configure --enable-win64
. make
. Ако получите грешка с текста "Access Denied" , използвайте командата sudo make
да стартирате процеса с root права. В допълнение, трябва да се има предвид, че процесът на компилация отнема много време, не трябва да насилствено изключва конзолата. sudo checkinstall
. dpkg -i wine.deb
. Разгледахме четири актуални метода за инсталиране на Wine, които работят с последната версия на Ubuntu 18.04.2. Не следва да възникнат трудности при инсталиране, ако следвате инструкциите точно и въведете правилните команди. Също така препоръчваме да обърнете внимание на предупрежденията, които се появяват в конзолата, те ще ви помогнат да идентифицирате грешката, ако се случи.